Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

75 lat Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 22 kwietnia 2024 09:43

75 lat Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego - Obrazek nagłówka
W Katowicach, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, endokrynolodzy świętują 75-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. Jego prezeską jest prof. Beata Kos – Kudła, kierownik Katedry i Kliniki Patofizjologii i Endokrynologii-Klinika Endokrynologii i Nowotworów Neuroendokrynnych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

- 75 lat to spory kawałek czasu. Pierwsza klinika endokrynologii powstała w 1949 roku w Łodzi i wówczas też pojawiła się idea powołania Towarzystwa. Największy rozwój naszej dziedziny to ostatnie dwadzieścia lat. Zaczynaliśmy jako część interny – wyjaśnia prof. Kos – Kudła.

Jak dodaje w tym czasie dokonał się ogromny postęp jeśli chodzi o diagnostykę oraz dostęp do najnowocześniejszych leków. – Już nie musimy na nie czekać lata, bo nasi pacjenci otrzymują je bardzo krótko po rejestracji np. w Stanach – ocenia.

Jak dodaje endokrynolodzy, by skutecznie leczyć swoich pacjentów, muszą ściśle współpracować z innymi specjalistami: onkologami, kardiologami, medykami nuklearnymi. – Patrzymy na chorego holistycznie. To interdyscyplinarne podejście pozwala lepiej i szybciej zdiagnozować i leczyć.

W Polsce pracuje 1300 endokrynologów. To zdaniem prof. Kos-Kudły wystarczająca liczba. Jednak na wizytę u specjalisty czeka się nawet kilka lat.

- To kwestia organizacji systemu. Część chorych z powodzeniem mogą leczyć lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Nie każdy chory z pojedynczym guzkiem, czy rozpoznaną niedoczynnością tarczycy musi trafiać do endokrynologa – ocenia.

Najczęściej do endokrynologów trafiają chorzy z chorobami tarczycy, pacjentki z zespołem policystycznych jajników, czy pacjenci z przypadkowo zdiagnozowanymi guzkami m.in. w przysadce, czy nadnerczach. Niestety pacjentów onkologicznych jest coraz więcej. Częściej pojawia się nadczynność przytarczyc oraz chorzy z otyłością. Ale tylko 1 – 2 proc. z nich nadliczbowe kilogramy ma z powodu zaburzeń hormonalnych. Zwykle nadwaga jest spowodowana niezdrowym stylem życia, ale w konsekwencji powoduje szereg chorób, którymi w części muszą zająć się endokrynolodzy.

Źródło: SUM

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także