Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Co lekarze wiedzą o grypie i dlaczego nie chcą się szczepić?

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 16 września 2014 13:13

Co lekarze wiedzą o grypie i dlaczego nie chcą się szczepić? - Obrazek nagłówka
ThinkstockPhotos
Z Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Grypie wynika, że lekarze niewiele wiedzą na temat tej choroby. Poza tym tylko około 6 proc. pracowników ochrony zdrowia szczepi się przeciwko grypie.
[caption id="attachment_50011" align="alignnone" width="620"]Fot. Thinkstock/Getty Images Fot. Thinkstock/Getty Images[/caption]

Z Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Grypie wynika, że lekarze niewiele wiedzą na temat tej choroby. Poza tym tylko około 6 proc. pracowników ochrony zdrowia szczepi się przeciwko grypie.

Do testu przystąpiło ok. 500 respondentów, głównie byli to lekarze interniści i onkolodzy. Jak się okazało poziom wiedzy o zagrożeniach związanych z grypą oraz korzyściach stosowania szczepień jest zaskakująco niski. Jak wynika z testu pracownicy ochrony zdrowia znają przeciwwskazania do szczepień (88,5 proc. poprawnych odpowiedzi) stosowania leków przeciwwirusowych w leczeniu grypy (63 proc.) oraz wskazania kardiologiczne do szczepień (56,6 proc.). Lekarze jednak mają małą wiedzę na temat objawów wskazujących na ciężki przebieg (9,7 proc.), powikłań grypy u ciężarnych (10,3 proc.) oraz dawkowania szczepionki u dzieci (16,3 proc. ). Jeszcze gorzej jest ze szczepieniami, bo tylko ok. 6 proc. pracowników ochrony zdrowia szczepi się przeciwko grypie. – Uważam to za rzecz skandaliczną. My nie zdajemy sobie sprawy z jednej rzeczy, że pacjent "za darmo" daje nam infekcje – mówi prof. Lidia Brydak, kierowniczka Krajowego Ośrodka ds. Grypy.

Również dr Ernest Kuchar, adiunkt Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podkreśla, że lekarz, który się nie szczepi, jest niewiarygodny. – Po prostu mamy braki jeśli chodzi o wiedzę podstawową. Trudno oczekiwać, że lekarz rekomenduje pacjentom szczepienia, a sam się nie szczepi. Taki lekarz jest po prostu niewiarygodny. To tak jak lekarz palący mówi o szkodliwości palenia – tłumaczy dr Ernest Kuchar.

Dodajmy, że tylko w ubiegłym sezonie grypowym było 2,7 mln zachorowań i podejrzeń grypy, ponad 9 tys. hospitalizacji. 15 osób zmarło z powodu grypy.

Przeczytaj również: Reklama popularnego leku przeciwbólowego niezgodna z przepisami

Podobne artykuły

maxresdefault (3)
28 marca 2025
Jagoda Kamińska
Jagoda Kamińska

Dziennikarstwo medyczne to misja

28 marca 2025
ADHD6876
28 marca 2025
ADHD5525
28 marca 2025

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także