2/3 mężczyzn nie bada się, panowie robią badania dopiero po "50" – wynika z danych laboratoriów medycznych Diagnostyka. Badania PSA - najbardziej popularnego markera raka prostaty - nie wykonuje co trzeci Polak z grupy ryzyka, co trzeci mężczyzna cierpi na nadciśnienie tętnicze, co drugi ma podwyższony cholesterol, a co dwudziesty choruje na cukrzycę.
Wykrywalność chorób jest o wiele gorsza niż u kobiet, a mężczyźni, u których choroba zostanie zdiagnozowana, nie robią potem badań kontrolnych - wynika zdanych DIAGNOSTYKI.
Z ankiety przeprowadzonej przez laboratoria medyczne na grupie 3500 mężczyzn wynika, że panowie sami przyznają, że badają się wtedy, kiedy badanie zleci im lekarz – 50 proc. respondentów. 39 proc. mężczyzn bada się dopiero wtedy, kiedy źle się poczuje, tych, którzy systematycznie się badają, jest 36,5 proc. W tej ostatniej grupie 15 proc. stanowią ci panowie, którzy mają stałe schorzenie do monitorowania. Dużą rolę w badaniach przesiewowych mężczyzn odgrywają kobiety, bo to one głównie namawiają panów do wykonywania badań.
Źródło: materiały prasowe
Przeczytaj również: Lekarze: Kolejki będą dłuższe w 2015 roku