Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Leki na kaszel tylko na receptę?

MedExpress Team

Katarzyna Szymkowska

Opublikowano 14 października 2014 07:00

Leki na kaszel tylko na receptę? - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Obecnie problem zażywania leków niezgodnie z ich przeznaczeniem jest bardzo powszechny. Kwestia ta dotyczy coraz młodszych osób, a więc młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Czy leki na kaszel działające jak dopalacz powinny być dostępne tylko na receptę?
[caption id="attachment_44049" align="alignnone" width="620"]Fot. Thinkstock / Getty Images Fot. Thinkstock / Getty Images[/caption]

Obecnie problem zażywania leków niezgodnie z ich przeznaczeniem jest bardzo  powszechny.  Kwestia ta dotyczy coraz młodszych osób, a więc młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Czy leki na kaszel działające jak dopalacz powinny być dostępne tylko na receptę?

Najpopularniejszym środkiem stosowanym w celach odurzania się jest lek na bazie bromowodorku dekstrometorfanu. To preparat OTC i wykazuje działanie przeciwkaszlowe. W dużych dawkach (znacznie przekraczających dawki terapeutyczne) wykazuje działanie euforyzujące charakterystyczne dla dysocjantów,  ponieważ  łatwo pokonuje barierę krew-mózg.

Dramatycznie wzrasta liczba hospitalizacji młodych osób  na oddziałach toksykologicznych z objawami przedawkowania.  W zależności od przyjętej dawki objawy powodowane przez dekstrometorfan dzieli się na 4 poziomy zwane plateau. Wraz ze wzrostem stężenia we krwi zmieniają one swój charakter. Aby pokonać kolejny poziom plateau, młodzież zażywa coraz większe dawki (nawet 50 tabletek ) co może spowodować   depresję układu oddechowego  i śmierć.  Proceder ten jest bardzo częsty. Każdego miesiąca na oddziały toksykologiczne w całym kraju trafia od kilku do nawet kilkunastu pacjentów z objawami przedawkowania dekstrometorfanu.

Popularność tego leku  uwarunkowana jest łatwym dostępem, przystępną ceną, dyskusjami na forach internetowych czy wręcz zwyczajami panującymi w danym, lokalnym środowisku młodzieżowym. Konieczne wydaje się więc podjęcie działań mających na wskazanie możliwości rozwiązanie tego problemu. Toksykolodzy proponują wprowadzenie Acodinu na listę leków  wydawanych wyłącznie z przepisu lekarza tak jak miało to miejsce w przypadku syropu Tussipect.  Czy to jedyne rozwiązanie? Czy może lepszym sposobem byłaby edukacja młodzieży i rodziców na temat zagrożeń wynikających z nieprawidłowego zażywania leków? Jedno jest pewne -  problem jest bardzo powszechny i należy jak najszybciej podjąć działania w celu jego rozwiązania.

Autorka jest stypendystką/ekspertem Fundacji im. Lesława A. Pagi

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także