W czasie Forum Ochrony Zdrowia swoją premierę miała platforma telemedyczna Medivio. Spotkało się to z ogromnym zainteresowaniem lekarzy, pacjentów i przedstawicieli decydentów. Jak jest zbudowana platforma Medivio?
Platforma telemedyczna Medivio jest certyfikowanym wyrobem medycznym klasy 2A. Wyrób ten jest wytwarzany zgodnie z medyczną normą ISO 13485. Platforma zbudowana jest z trzech podstawowych komponentów: portalu lekarza, portalu pacjenta oraz aplikacji mobilnej dedykowanej pacjentom. Na portalu lekarza - lekarz ma możliwość zarządzania gabinetami, w których pracuje, ustalania grafiku swojej dostępności dla pacjentów na wizyty stacjonarne w gabinecie oraz telekonsultacje. Ma on tu również możliwość podglądu wyników badań diagnostycznych przeprowadzonych przez swoich pacjentów w czasie niemal rzeczywistym, jak np. badanie EKG. Ma także możliwość edukacji swoich pacjentów dzięki olbrzymiej bibliotece z materiałów edukacyjnych, zawartych w Medivio. Co istotne, lekarz dzięki platformie telemedycznej Medivio ma możliwość obserwowania tego, w jaki sposób pacjent realizuje jego zalecenia terapeutyczne tzw. compliance lekowy, który w tej chwili jest bardzo niski i stwarza lekarzom duże problemy terapeutyczne. Podsumowując, Medivio jest pierwszą certyfikowaną przychodnią telemedyczną, ułatwiający kontakt nie tylko z pacjentem, ale także zarządzanie oraz optymalizację czasu pracy lekarza.
Jakie są najważniejsze funkcjonalności Medivio?
Przede wszystkim to elektroniczna dokumentacja pacjenta. To niezwykle ważne. W tej chwili nie ma scentralizowanego rejestru pacjenta. W Medivio taką dokumentację będzie miał dostępną pacjent, i to on będzie ją udostępniał tym lekarzom, którym będzie chciał. Po drugie, to możliwość wykonywania telekonsultacji zgodnie z obowiązującym prawem. Czyli, lekarz będzie mógł przeprowadzić wywiad, diagnozować pacjenta i prowadzić proces terapeutyczny poprzez Medivio, jako certyfikowany wyrób medyczny klasy 2A. Poza tym to cała baza edukacyjna. Profesjonalna edukacja jest w tej chwili niezwykle istotna dla lekarzy. Kolejną rzeczą jest elastyczny i szybki dostęp pacjenta do jego lekarza. W tej chwili kolejki, nawet w prywatnej służbie zdrowia, są olbrzymie. W Medivio pacjent, ma dostęp do kalendarza swojego lekarza i może w łatwy i szybki sposób umówić wizytę w gabinecie bądź telekonsultację. Kolejna kwestia, która bardzo mocno wpływa na końcowy efekt terapeutyczny to przypominanie przez system o zaleceniach lekarskich, nie tylko lekowych, ale również o wykonaniu badań pomiarowych, aktywizacji pacjenta, zaleceniach dietetycznych czy pomiarach parametrów życiowych np. ciśnienia tętniczego krwi. Można powiedzieć, że Medivio jest, przedłużeniem ręki lekarza, która daje możliwość nadzorowania procesu terapeutycznego pacjenta.
Z tego co Pan mówi wynikają korzyści dla pacjenta, lekarza i systemu. Gdyby spróbował Pan jednym zdaniem zachęcić do korzystania z platformy Medivio obie grupy i decydentów?
Z punktu widzenia lekarza, dostęp do elektronicznej dokumentacji pacjenta i możliwość naprawdę szybkiego i elastycznego zarządzania własnym czasem pracy, oraz prowadzenie telekonsultacji ze swoimi pacjentami (szersza i częstsza interakcja z pacjentami). Dla pacjentów to przede wszystkim, oprócz dostępu do dokumentacji medycznej, telekonsultacje ze swoim lekarzem w komfortowych warunkach bez kolejek i stania w korkach. Jesteśmy w XXI wieku i Medivio jest rozwiązaniem na miarę tego wieku, przenosimy medycynę w erę mobilności.