Podzielane do tej pory przez większość ekspertów przekonanie, że nadwaga w wieku średnim zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju demencji w późniejszych latach życia, może być fałszywe – sugerują naukowcy London School of Hygiene and Tropical Medicine (LHSTM).
Badacze z LHSTM, we współpracy z zapolem epidemiologów OXON przyjrzeli się zbieranym na przestrzeni ponad 20 lat przez lekarzy rodzinnych danym dotyczącym niemal 2 milionów osób w wieku średnim i senioralnym.
Odkryli, że ryzyko pojawienia się otępienia było o jedną trzecią wyższe u osób ze wskaźnikiem BMI<20 (za dolną granicę normy uważa się 18,5). Wraz ze wzrostem BMI ryzyko demencji malało, ale nie tylko w zakresie normy (czyli do BMI wynoszącego 25), ale także poza nią. Najmniejsze zagrożenie otępieniem – o 29 proc. niższe niż u ludzi z normalną wagą – odnotowano u najbardziej otyłych (BMI>40).
Autorzy analizy na razie nie umieją wytłumaczyć odkrytego fenomenu, podkreślają jednak, że było to największe do tej pory badanie tego typu, a wcześniejsze przekonanie o tym, że otyłość zwiększa ryzyko demencji oparte było na wynikach prac obejmujących bez porównania mniejszą liczbę badanych.
Źródła: The Lancet Diabetes and Endocrinology / The Independent