Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Korzyści z leczenia nadciśnienia wykraczają poza czas terapii

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 25 września 2014 17:28

Korzyści z leczenia nadciśnienia wykraczają poza czas terapii - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Obniżone ryzyko zgonu i powikłań sercowo-naczyniowych u pacjentów z cukrzycą typu 2 utrzymuje się nawet 6 lat po zaprzestaniu intensywnego leczenia hipotensyjnego – ogłosili australijscy naukowcy podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Barcelonie.
[caption id="attachment_50590" align="alignnone" width="620"]Fot. Thinkstock / Getty Images Fot. Thinkstock / Getty Images[/caption]

Obniżone ryzyko zgonu i powikłań sercowo-naczyniowych u pacjentów z cukrzycą typu 2 utrzymuje się nawet 6 lat po zaprzestaniu intensywnego leczenia hipotensyjnego – ogłosili australijscy naukowcy podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Barcelonie.

Badanie ADVANCE-ON, zostało przeprowadzone przez George Institute for Global Health w 20 krajach. Wzięło w nim udział ponad 80 procent pacjentów z cukrzycą typu 2 z obejmującej 11 tys. osób populacji uczestników oryginalnego badania ADVANCE (zakończonego w 2007 r.).

W badaniu ADVANCE zaobserwowano, że u pacjentów otrzymujących leczenie przeciwnadciśnieniowe obejmujące połączenie inhibitora ACE i diuretyku przez prawie pięć lat, terapia ta powodowała mniejsze ryzyko zgonu i powikłań sercowo-naczyniowych.

Z kolei badanie kontynuacyjne ADVANCE-ON polegało na obserwacji pacjentów z wcześniejszego badania ADVANCE. Wykazano, w nim, że nawet 6 lat po zaprzestaniu intensywnego leczenia u pacjentów z cukrzycą typu 2 nadal utrzymywało się niższe ryzyko zgonu i powikłań sercowo-naczyniowych w grupie chorych leczonych w przeszłości skojarzeniem peryndoprylu i indapamidu.

– Wyniki badań wskazują na znaczenie intensywnego leczenia obniżającego ciśnienie krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2. Dobra wiadomość jest taka, że korzyści trwają dłużej niż samo leczenie. Intensywne leczenie oparte na peryndoprylu i indapamidzie prawdopodobnie prowadziło do długotrwałych zmian strukturalnych w układzie krążenia pacjentów. Jeszcze ważniejsze jest to, że aktywne leczenie jest potrzebne zarówno w krótkim, jak i w długim okresie czasu, aby maksymalnie zwiększyć liczbę uratowanych pacjentów – komentuje główny badacz, prof. John Chalmers z George Institute for Global Health i Uniwersytetu w Sydney.

Badanie ADVANCE zostało sfinansowane przez australijską Krajową Radę ds. Zdrowia i Badań Medycznych (NHMRC), Brytyjską Fundację Serca, organizację Diabetes UK oraz firmę Servier.

Źródło: The George Institute for Global Health

 

Podobne artykuły

2500x1100

Świadomy pacjent

22 listopada 2024
kiszonki
#WyszłoNaZdrowie

Kiszonki: zdrowie i długowieczność

22 listopada 2024
Grant_V_edycja
22 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także