Autorzy oświadczenia wydanego przez AND podkreślają, że diety niezawierające produktów pochodzenia zwierzęcego są nie tylko w pełni bezpieczne, ale i korzystne – mogą pomóc w redukcji ryzyka schorzeń takich jak cukrzyca (nawet o 62 proc.), choroby układu krążenia i niektóre nowotwory (w największym stopniu raka prostaty – o 35 proc.).
Jest jednak jeden warunek – dieta taka musi być świadomie zaplanowana, dobrze zbilansowana. Szczególnie istotna jest tu kwestia witaminy B12. W przypadku diet bez produktów pochodzenie zwierzęcego wskazana może być jej suplementacja. Ważne jest też zadbanie o to, by dostarczać organizmowi w odpowiednich ilościach produkty roślinnych bogatych w wapń, żelazo, cynk i kwasy tłuszczone omega-3. Jest to kwestia o fundamentalnym znaczenie w przypadku dzieci
Warto też pamiętać, że samo zakwalifikowanie produktu do kategorii wegetariańskiej, czy nawet wegańskiej, nie czyni go automatycznie zdrowym, zwłaszcza, jeśli jest spożywany w dużych ilościach. Przykładem są tu choćby makarony, ciasta, słodycze, słodzone napoje czy też przetworzone lub smażone produkty roślinne z dużą zawartością soli (np. frytki).
Wegetariańska czy wegańska dieta może więc być bardzo zdrowa, albo bardzo niezdrowa. Początkującym „roślinożercom” radzimy więc konsultację z dietetykiem.
Źródła: AND / Daily Mail