Medycyna profilaktyczna równa naprawczej
Jak podkreślał prof. Robert Gil, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Kierownik Kliniki Kardiologii PIM MSWiA w Warszawie, na Debacie Media Świadome Hipercholesterolemii organizowanej przez fundację Instytut Świadomości, ostatnie lata w medycynie sercowo-naczyniowej, zrównały dwa filary – profilaktykę i leczenie interwencyjne, a nawet przesunęły punkt uwagi w kierunku profilaktyki pierwotnej.
– Mówimy tu zarówno o podstawowych i łatwo dostępnych badaniach jak lipidogram, jak i o diagnostyce genetycznej. Ogrom pacjentów, którzy mają te najwyższe poziomy cholesterolu wchodząc w dorosłość, ma w konsekwencji zawały i udary nawet w bardzo młodym dorosłym wieku. To pacjenci z nierozpoznaną hipercholesterolemią w wieku dziecięcym – zauważa prof. Gil.
- Ścieżka pacjenta, od prewencji pierwotnej aż po jego losy po interwencji naczyniowej, powinna być spójna zarówno medycznie, jak i systemowo – mówi dr hab. n. med. Krzysztof Chlebus z I Kliniki Kardiologii GUMed, Krajowego Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej w Gdańsku.
Polacy Świadomi Hipercholesterolemii
Zbyt wysokie stężenie cholesterolu może dotyczyć nawet 60 proc. dorosłych Polaków, niestety wielu z nich systematycznie nie wykonuje badań kontrolnych, a o ...
Content locked
To gain access to the complete English section of the Medexpress.pl, kindly reach out to us at [email protected].