Ryzyko zachorowania na zakrzepicę rośnie wraz z wiekiem, u osoby chorej, która często zmaga się również m.in. z chorobami nowotworowymi. Pacjentami są jednak nierzadko ludzie młodzi i teoretycznie zdrowi, bo zakrzepica może pojawić się na przykład po długiej podróży samolotem, wiążącej się z długotrwałym unieruchomieniem i przebywaniem w warunkach niskiej wilgotności, małego natlenienia i ciągle działającej klimatyzacji. Okazuje się, że nie bez znaczenia jest też pandemia koronawirusa.
– Covid jest silnym immunogenem, który może w najbliższej przyszłości wywoływać ujawnianie się różnego rodzaju schorzeń autoimmunologicznych, które to w aktywnej formie są prozakrzepowe. Trzeba też zastanowić się, jakie następstwa wywołuje Covid, long covid czy post covid. Zaczynamy sobie dopiero uzmysławiać, jakie to niebezpieczeństwo. Nawet skąpoobjawowe przejście Covid-19 powoduje powstawanie czynników prozakrzepowych. Nie ma jednak predyktora, który by nam to jednoznacznie wskazywał – mówi dr n. med. Piotr Ligocki, internista, reumatolog.
Tym, co powinno pacjenta zaniepokoić, jest pojawienie się obrzęku kończyn dolnych (najczęściej dotyczy on jednej kończyny), połączone z bólem o różnym nasileniu,...
Content locked
To gain access to the complete English section of the Medexpress.pl, kindly reach out to us at [email protected].