Rocznie udar mózgu zabija ok. 30 000 Polaków. Statystyki alarmują, że znajduje się on na 3 pozycji, wśród najczęstszych przyczyn śmierci oraz trwałych niepełnosprawności osób dorosłych.
W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej STOP UDAROM, zainaugurowanej w 2012 roku, której celem jest budowanie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki udaru mózgu czy ograniczania jego medycznych i społecznych skutków. Co roku w tym kierunku organizowany jest szereg działań edukacyjnych, profilaktycznych i świadomościowych. Kampania zbiega się w czasie ze Światowym Dniem Udaru Mózgu, przypadającym na 29 października. Polacy po raz pierwszy otrzymają specjalny ALERT UDAROWY, czyli kompleksową informację o podstawowych objawach udaru mózgu oraz tym, jak należy postępować w ich przypadku.
Najważniejszy jest czas
- Udar mózgu zazwyczaj pojawia się niespodziewanie, a działać trzeba tak jak np. w sytuacji pożaru czy wyjątkowego zagrożenia pogodowego - natychmiast! Liczy się szybka reakcja. Jeśli chory trafi, w odpowiednim momencie do szpitalnego oddziału udarowego, ma szansę uniknąć poważnych konsekwencji choroby - tłumaczy dr n. med. Włodzimierz Krzysztof Dłużyński, prezes Zarządu Fundacji Udaru Mózgu.
Akcja ALERT UDAROWY ma na celu zwrócić uwagę społeczeństwa na to, że warto znać najczęstsze objawy udaru mózgu oraz wiedzieć, kiedy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Akcja zachęca wszystkich do podzielania się wiadomością, która może uratować komuś życie. Ułatwienie ma stanowić akronim słowa udar, pod którym kryją się charakterystyczne objawy choroby.
U – usta wykrzywione,
D – dłoń opadnięta,
A – artykulacja utrudniona,
R – rozmazane widzenie.
- Warto wskazać, że nie wszystkie objawy muszą wystąpić jednocześnie - dodaje Sebastian Szyper, prezes Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się wsparcie!
W ramach akcji powstał krótki spot, w którym wystąpił aktor Jacek Rozenek, który sam doznał udaru mózgu.
- Zapraszamy każdego do udostępniania ALERTU UDAROWEGO, by ostrzeżenie o groźnej chorobie jaką jest udar mózgu dotarło i zostało zapamiętane przez jak największe grono osób - podsumowuje prezes Stowarzyszenia Udarowcy – Liczy się wsparcie!
Więcej na temat ALERTU UDAROWEGO TU
Źródło: Inf. pras.