Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pacjenci świadkami medialnej awantury wokół pakietu onkologicznego

MedExpress Team

Maciej Gajewski

Opublikowano 19 stycznia 2015 09:00

Pacjenci świadkami medialnej awantury wokół pakietu onkologicznego - Obrazek nagłówka
Polskiej tradycji stało się zadość i wprowadzenie istotnej zmiany w systemie opieki zdrowotnej nad pacjentami onkologicznymi odbywa się w atmosferze awantury, krzyku i kłótni.

Polskiej tradycji stało się zadość i wprowadzenie istotnej zmiany w systemie opieki zdrowotnej nad pacjentami onkologicznymi odbywa się w atmosferze awantury, krzyku i kłótni.

Kiedy kilka miesięcy temu dowiedziałem się o pracach nad polską edycją „Cancer Planu”, czyli dokumentu, jaki Rada Europejska zobligowała wszystkie kraje członkowskie przygotować i wdrożyć, byłem pod dużym wrażeniem. Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów wyglądało na to, że uda się stworzyć program strategiczny, oparty na opiniach ekspertów i współtworzony przez szerokie grono interesariuszy. Założenia były jasne – jak zbudować w Polsce system opieki onkologicznej z prawdziwego zdarzenia, adresowany do rzeczywistych problemów pacjentów.

To, że taki program będzie musiał zmienić obecny niewydolny system było oczywiste, a patrząc na rozmiar potrzeb wynikających z epidemiologii i aktualnego stanu opieki zdrowotnej nad pacjentami onkologicznymi, trudno było oczekiwać, że będzie to możliwe przy użyciu dotychczas dostępnych środków i  narzędzi. Oznaczało to potrzebę głębokich zmian strukturalnych i organizacyjnych oraz, co najważniejsze, konieczność wdrożenia rozwiązań, które będą potrzebowały czasu, inwestycji i odpowiedniego zespołu specjalistów, menadżerów i liderów.

Znając realia świata polityki w wydaniu polskim, właściwie od razu można było przewidzieć, że tak duże przedsięwzięcie po prostu nie może się udać. Gdyby chodziło o dokonanie istotnej zmiany w sprawnie działającej firmie, wątpliwości byłoby mniej, ale wdrożenie długookresowego programu reformy w środowisku zdominowanym przez polityczne wpływy, niejasne zależności i brak przejrzystości  było niemożliwe.

W efekcie, już na etapie planowania zmiany projekt stał się „zakładnikiem” politycznych kalkulacji, a najlepszą tego wizytówką jest spot reklamowy intensywnie przekonujący Polaków o tym, że od 1 stycznia mają zapewnioną lepszą opiekę onkologiczną. Za każdym razem, kiedy widzę ten profesjonalnie przygotowany filmik, nie mogę pozbyć się wrażenia, że mamy do czynienia z działalnością propagandową, jak za dawnych lat. Problem w tym, że jednocześnie społeczeństwo i pacjenci dokładnie widzą, jaka jest rzeczywistość, będąc świadkami medialnej awantury wokół pakietu onkologicznego i tracąc resztki zaufania do systemu opieki zdrowotnej oferowanej przez państwo.

To, co dalej się stanie nie napawa optymizmem, ponieważ na razie nie wiadomo właściwie, w jaki sposób opieka onkologiczna w Polsce miałaby się poprawić. Istnieje uzasadniona obawa, że nawet jeśli uda się zwiększyć liczbę pacjentów diagnozowanych na wcześniejszym etapie choroby, system zapcha się na kolejnym poziomie i wówczas będzie to jeszcze większa katastrofa, ponieważ będziemy mieli do czynienia z konkretnymi ludzkimi dramatami, z tym, że na jeszcze większą niż obecnie skalę.

Jedno jest pewne – zanim doszło do upolitycznienia tematu pakietu onkologicznego, stworzona została niezwykle ciekawa inicjatywa zrzeszająca różne środowiska, która w sprawny sposób przygotowała kompleksową propozycję naprawy opieki onkologicznej w Polsce. Organizacje i osoby zaangażowane w ten projekt absolutnie nie powinny zakończyć działalności. Potrzebne jest w Polsce wdrożenie wiarygodnego monitorowania prawdziwej sytuacji pacjentów onkologicznych, regularnego oceniania tego, co działa, a co nie przynosi efektów i informowania o stanie rzeczy opinię publiczną. Ponieważ poziom zaufania do publicznego systemu ochrony zdrowia w Polsce jest bardzo niski, konieczne jest stworzenie społecznego, pozarządowego mechanizmu kontroli, który stanie się siłą mobilizującą do prawdziwych zmian i rzeczywistej poprawy.  

Podobne artykuły

forum raka piersi plansze yt
LIVE:

Health Meeting: Forum Raka Piersi

27 listopada 2024
Ulica_Wiejska_w_Warszawie_2020
26 listopada 2024
iStock-1246922598
26 listopada 2024
ThinkstockPhotos-628279656
26 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Minister zdrowia pieniędzy szuka w pustej kieszeni

30 września 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Nadchodzi SoHO

20 września 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Rola mikrobioty w walce z chorobami tarczycy

3 czerwca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

ABM na pierwszy ogień

9 stycznia 2024
Celine_Dion_2012_
Dr n. med. Marek Derkacz

Jak wyleczyć Céline Dion?

27 grudnia 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Idzie nowe… po staremu

18 października 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Co daje nam wiedza

22 sierpnia 2023