Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Walenty Zajdel

Aptekarz to nie lekarz, piekarz to nie aptekarz

MedExpress Team

Walenty Zajdel

Opublikowano 14 kwietnia 2022 10:16

Aptekarz to nie lekarz, piekarz to nie aptekarz - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

W grudniu 2021 roku redakcja MGR. FARM zapytała Ministerstwo Zdrowia oraz Naczelną Izbę Aptekarską: czy opiekę farmaceutyczną można świadczyć poza apteką.

Główny specjalista w Biurze Komunikacji Ministerstwa Zdrowia poinformował, że "fakt, iż opieka farmaceutyczna jest działaniem przewidzianym do wykonywania przez farmaceutę, nie oznacza, że farmaceuta może ją wykonywać w dowolnych okolicznościach. Opieka farmaceutyczna jest dedykowana wykonywaniu jej wyłącznie w aptekach ogólnodostępnych. Wynika to wprost z przepisu art. 86 ust.1 Prawa farmaceutycznego, zgodnie z którym nazwa apteka zastrzeżona jest wyłącznie dla miejsca sprawowania m. in. opieki farmaceutycznej, co należy interpretować w ten sposób, że jeżeli tego rodzaju opieka może być gdzieś realizowana, to jedynym właściwym miejscem jest apteka ogólnodostępna. Sprawowanie jej w innych podmiotach nie jest i nigdy nie było brane pod uwagę".

Naczelna Izba Aptekarska udzieliła obszernej odpowiedzi, w której konkluzja jest następująca: "w opinii Naczelnej Izby Aptekarskiej powyższe ustawowe uregulowania precyzyjnie wskazują, że opieka farmaceutyczna może być świadczona przez farmaceutę wyłącznie w aptece. Przepisy nie przewidują możliwości jej świadczenia w innych miejscach, w tym m. in. sklepie zielarsko-medycznym, sklepie specjalistycznym zaopatrzenia medycznego oraz prywatnym gabinecie.

Dnia 26 stycznia 2022 r. Naczelna Rada Aptekarska (NRA) przyjęła stanowisko w sprawie sprawowania opieki farmaceutycznej, udzielania usług farmaceutycznych i wykonywania zadań zawodowych poza apteką, w którym stwierdziła m. in. "NRA stoi na stanowisku, że niektóre formy samodzielnego wykonywania zawodu farmaceuty mogą być wykonywane również poza apteka. Należą do nich: sprawowanie opieki farmaceutycznej". Stanowisko NRA jest niezgodne z prawem powszechnie obowiązującym. Każdy kto stoi na stanowisku, że obowiązujące prawo można łamać, nawołuje do popełnienia przestępstwa. Opinia z grudnia 2021 roku i stanowisko ze stycznia 2022 roku są skrajnie różne. To coś więcej niż wewnętrzna sprzeczność - to jest żenada.

Dawno temu, bo już w średniowieczu, nastąpiło rozdzielenie dwóch zawodów: lekarza i aptekarza. Aktualnie lekarz może wykonywać swój zawód w przychodni, w szpitalu, w prywatnym gabinecie. Natomiast farmaceuta może wykonywać swój zawód w aptece. Jeżeli członkowie NRA wstydzą się wykonywania pięknego zawodu w aptece to powinni zrezygnować i rozpocząć pracę na przykład w piekarni gdzie będą mogli w dalszym ciągu nosić biały fartuch.

mgr farm. Walenty Zajdel

Podobne artykuły

2500x1100

Świadomy pacjent

22 listopada 2024
kiszonki
#WyszłoNaZdrowie

Kiszonki: zdrowie i długowieczność

22 listopada 2024
Grant_V_edycja
22 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Czy czeka nas kryzys? Kryzys już tu jest

24 września 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Neverending story

8 lipca 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Analiza lęku wywołanego odstawieniem Ozempicu

2 lipca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

OECD: nad Wisłą bez zmian

13 listopada 2023
Leszek Borkowski
28 sierpnia 2023