Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Bezczynność: wynik natłoku pracy czy celowe działanie?

MedExpress Team

mec. Łukasz Sławatyniec

Opublikowano 3 lipca 2013 07:13

Bezczynność: wynik natłoku pracy czy celowe działanie? - Obrazek nagłówka
Podobno urzędnikom stołecznego ratusza jedno z postępowań zajmuje już 15 lat. Kilka lat na rejestrację leku to nierzadko chleb dnia powszedniego. Z refundacją też nie bywa lepiej. Wyroki warszawskiego sądu administracyjnego powinny być więc przestrogą dla Ministra Zdrowia.

Nie tak dawno media informowały, że na Prezydent m.st. Warszawy wojewódzki sąd administracyjny nałożył już 30 grzywien za niewykonywanie wyroków odnoszących się do tzw. dekretu Bieruta, czyli w sprawach odzyskiwania zawłaszczonych gruntów warszawskich.

Niby dekret Bieruta z farmacją ma niewiele wspólnego. Czyżby jednak na pewno? Procedura administracyjna i sądowoadministracyjna jest taka sama zarówno w kwestiach nieruchomościowych, czy refundacji i rejestracji leków. Podobno urzędnikom stołecznego ratusza jedno z postępowań zajmuje już 15 lat. Przyznam, że tak drastycznego przykładu nie pamiętam w sektorze farmaceutycznym, ale kilka lat na rejestrację leku to nierzadko chleb dnia powszedniego. Z refundacją też nie bywa lepiej.

Wyroki warszawskiego sądu powinny być przestrogą dla Ministra Zdrowia, który coraz chętniej, opierając się na przepisach kodeksu postępowania administracyjnego, przedłuża postępowania refundacyjne. Warszawski sąd jasno mówi, że pozorne działania to nic innego jak bezczynność, a bezczynności organów tolerować nie można.

W całej tej zabawie z bezczynnością jest jeden szkopuł, o którym bardzo dobrze wiedzą urzędnicy. Sąd sam się taką sprawą nie zajmie. Do dziś wspominam usłyszane niegdyś przy Miodowej słowa: „Ale przecież Pan Mecenas wie, że możecie skarżyć za bezczynność”. Fakt, Ministra Zdrowia, jak każdy organ, można skarżyć za bezczynność w postępowaniu administracyjnym. Jednak przez wiele lat bardzo rzadko ktoś decydował się na pójście do sądu z Ministrem Zdrowia. Czasy jednak się zmieniły, kilka spraw przetarło szlak, a sąd nad wyraz często orzeka na niekorzyść organu. Już nie taki wilk straszny.

Podobne artykuły

2500x1100

Świadomy pacjent

22 listopada 2024
kiszonki
#WyszłoNaZdrowie

Kiszonki: zdrowie i długowieczność

22 listopada 2024
Grant_V_edycja
22 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton

Co zadowoli marszałka?

7 października 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
4 września 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Nowe terapie w leczeniu zespołu post-COVID-19

26 marca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

2024 rok: Igrzyska będą. A chleb?

29 grudnia 2023
Michal-Modro-3
11 października 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n.med. Marek Derkacz, MBA

Palenie ojca a zdrowie przyszłych pokoleń

28 września 2023
Leszek Borkowski

Probiotyki w neonatologii

11 września 2023
Leszek Borkowski
28 sierpnia 2023