Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Walenty Zajdel

Braki leków - realny problem

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 2 sierpnia 2022 09:46

Braki leków - realny problem - Obrazek nagłówka
Braki, niedobory i zmniejszona dostępność leków stanowią coraz większy problem w UE i na świecie, który został spotęgowany przez pandemię COVID-19. Dlatego 13 maja 2022 r. Europejska Agencja Leków (EMA) opublikowała wytyczne dla pacjentów i pracowników ochrony zdrowia dotyczące zapobiegania brakom leków.

Dnia 6 lipca 2022 r. odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia: "Rozpatrzenie informacji na temat polskiego rynku farmaceutycznego i dostępności leków, w tym dostępu do innowacyjnych metod leczenia". W trakcie posiedzenia Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF), Ewa Krajewska stwierdziła między innymi, że "Przygotowujemy cotygodniowy raport do ministra zdrowia, przedstawiając aktualną sytuację dostępności lekowej na rynku polskim. Sytuacja się ustabilizowała obecnie i nie obserwujemy większych niż przeciętnie obrotów ani braków w tym zakresie."

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Grzegorz Cessak podkreślił, że "No, ale dzięki dobrej współpracy organów regulacyjnych w wymianie informacji udało się w Polsce, ale także w innych krajach uniknąć tych braków leków."

Prezes Zarządu Związku Pracowników Hurtowni Farmaceutycznych, Andrzej Stachnik poinformował, że "Analizując bieżącą sytuację, dziesięć największych podmiotów gospodarczych, które zajmują się dystrybucją leków generuje ogromne straty na dystrybucji leków refundowanych, te straty sięgają dziesiątek milionów złotych. Sytuacja jest naprawdę poważna. Dziesięć podmiotów odpowiada za 94% aptek i szpitali."

Wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski odpowiadając na pytania, stwierdził między innymi, że "Państwo (apteki i hurtownie) mogą handlować również innymi produktami nierefundowanymi i tam nie ma stałych (urzędowych) marż i te marże mogą być oczywiście znacząco wyższe, po to żeby faktycznie ta rentowność była odpowiednia, tak że to można sobie spokojnie rynkowo ustawić jak to powinno wyglądać."

Dnia 7 lipca 2022 r. w wywiadzie dla Polsat News minister zdrowia, Adam Niedzielski powiedział, że "Ministerstwo nie ma żadnych informacji na temat systemowych braków leków w naszym kraju oraz stwierdził, że ewentualne braki leków w aptekach mogą wynikać z niezamawiania ich przez farmaceutów".

Niestety GIF wprowadza ministra zdrowia w błąd, ponieważ nie informuje o brakach leków. Z kolei minister zdrowia wprowadza opinię publiczną w błąd twierdząc, że winni są farmaceuci. To jest krzywdzące i obraźliwe dla farmaceutów.

Dodatkowo 17 lipca 2022 r. w programie pytanie na śniadanie Prezes Naczelnej Izby Aptekarskie, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska stwierdziła, że "Czasowy brak leków zawsze występował, jest to często związane z sezonowością. Na dzień dzisiejszy pacjenci raczej nie mają się czego obawiać, natomiast ta sytuacja podlega ciągłemu monitorowaniu zarówno przez farmaceutów jak i przez resort zdrowia." Ponadto powiedziała, że "farmaceuci w przypadku braku leków w aptece polecają zamienniki leków".

Osoby bez fachowej wiedzy w dziedzinie farmakoterapii (pacjenci, dziennikarze) używają określenia "zamienniki leków" - mają do tego prawo, ponieważ są laikami w tym zakresie. Farmaceuci powinni używać poprawnego nazewnictwa czyli "odpowiedniki leków". Dlatego w wypowiedzi Pani Prezes zabrakło następującej informacji: w przypadku braku leku, farmaceuta może dokonać zamiany i zaproponować ODPOWIEDNIK (odpowiedni lek), który zawiera tę samą substancję czynną i ma te same wskazania. Powyższa informacja jest poprawna pod względem merytorycznym i prawnym, ponieważ istnieje definicja odpowiednika natomiast nie ma definicji zamiennika.

mgr farm. Walenty Zajdel

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Litwo, Matczyzno moja!

3 marca 2025
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Przeszczepy w stwardnieniu

10 stycznia 2025
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Czy czeka nas kryzys? Kryzys już tu jest

24 września 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Długowieczność w zasięgu ręki

29 sierpnia 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Metformina lekiem na chorobę Hashimoto i guzki tarczycy?

20 maja 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Nowa strategia na post-COVID. Jak może pomóc naltrekson?

6 maja 2024
Michal-Modro-3
22 marca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Pozostaje niesmak

17 stycznia 2024