Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Mgr farm. Walenty Zajdel

Co zmieniła Ustawa o zawodzie farmaceuty?

MedExpress Team

Walenty Zajdel

Opublikowano 15 października 2021 21:35

Co zmieniła Ustawa o zawodzie farmaceuty? - Obrazek nagłówka

16 kwietnia 2021 roku weszła w życie Ustawa o zawodzie farmaceuty (UoZF).

Po sześciu miesiącach zasadne jest pytanie: co w praktyce zmieniła UoZF?

  • Czy można dokonywać przeglądów lekowych? - NIE, ponieważ jeszcze nie został wdrożony pilotaż, który będzie trwał 12 miesięcy.

  • Czy można informować, że w aptece są wykonywane szczepienia przeciw COVID-19?

NIE, ponieważ dużym błędem było niewprowadzenie do UoZF zapisu, że “Nie stanowi reklamy apteki informacja o sprawowaniu opieki farmaceutycznej”.

  • Czy w aptece ogólnodostępnej można dokonywać pomiarów ciśnienia krwi? - NIE, ponieważ minister zdrowia nie wydał rozporządzenia w tej sprawie, co więcej stwierdził, że: "Kolejne elementy opieki farmaceutycznej będą wdrażane stopniowo, począwszy od przeglądów lekowych. Inne wskazane zakresy opieki farmaceutycznej (np. badania diagnostyczne), jakkolwiek będą docelowo realizowane w aptekach, to w dalszej kolejności i w nieokreślonej perspektywie czasowej."

  • Czy w szpitalach może być realizowana usługa farmacji klinicznej? - NIE, ponieważ 6 października br. minister zdrowia wydał Zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw wypracowania rozwiązań w zakresie farmacji klinicznej oraz działalności farmaceutów w podmiotach leczniczych wraz z wykazem badań diagnostycznych wykonywanych przez farmaceutów. Zadaniem Zespołu jest sporządzenie raportu w terminie 12 miesięcy.

Szczepienia w aptekach przeciw COVID-19 są możliwe ponieważ zapadła decyzja polityczno-pandemiczna, a nie merytoryczno-medyczna. Od 1 lipca do 30 września w aptekach wykonano zaledwie 0,87 procenta ogólnej liczby szczepień, ponieważ tę usługę świadczy zaledwie 5% aptek w Polsce. Liczby nie kłamią. To jest porażka.

Jednym z najważniejszych zapisów w UoZF jest wprowadzenie recepty kontynuowanej. Oczywiste jest, że ta sprawa powinna być jednym z priorytetów dla NRA.

Na jakim etapie są prace związane z tym zapisem?

Co zrobiła NRA, aby ten zapis wszedł w życie w terminie, czyli w styczniu 2022 roku?

Tymczasem jednym z priorytetów stało się wprowadzenie w aptekach szczepień przeciw grypie, pomimo że fakty za tym nie przemawiają. Wpierw muszą być chętni, których nie ma, ponieważ z badań sondażowych wynika, że tylko 3,7% pytanych chciałoby zaszczepić się w aptece.

Ponadto brakuje szczepionek: Tomasz Leleno, rzecznik prasowy NIA, na antenie Polsat News wyjaśniał, że wszyscy czekają na kolejne dostawy, które mogą nastąpić, być może, jeszcze w tym miesiącu lub na początku przyszłego miesiąca.

Można mieć nadzieję, że szczepienia przeciw grypie w aptekach nie będą klęską, ale tylko porażką – podobnie jak szczepienia przeciw COVID-19.

Dzieje się coś niedobrego z przysłowiową aptekarską dokładnością.

Podobne artykuły

Zrzut ekranu 2024-06-21 o 10.00.20
28 czerwca 2024
logo_NIL_kolor-2023
28 czerwca 2024
Monosnap (3) Podcast_ Rzadko się o tym mówi - rozm
28 czerwca 2024
ThinkstockPhotos-518878059
28 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Celine_Dion_2012_
Dr n. med. Marek Derkacz

Jak wyleczyć Céline Dion?

27 grudnia 2023
Msolecka
Felieton

Komu slot, komu rózga?

4 grudnia 2023
IMG

Jazda bez trzymanki

29 września 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Felczer 2.0

8 września 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
10 lipca 2023
DSC_(1287) K.Rainka

Demografia, głupcze!

22 czerwca 2023