Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Czas na odrabianie zaniechań

MedExpress Team

Dr n. med. Mariusz Gujski

Opublikowano 3 grudnia 2015 10:49

Czas na odrabianie zaniechań - Obrazek nagłówka
Fot. Katarzyna Rainka
Po wielu latach polski system ochrony zdrowia doczekał się regulacji dotyczącej zdrowia publicznego. Ustawa, przygotowana w poprzedniej kadencji Sejmu, zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Jeśli wierzyć deklaracjom polityków różnych opcji, panuje wśród nich zrozumienie, że zdrowie publiczne nie może mieć barw politycznych.

Po wielu latach polski system ochrony zdrowia doczekał się regulacji dotyczącej zdrowia publicznego. Ustawa, przygotowana w poprzedniej kadencji Sejmu, zacznie obowiązywać od przyszłego roku.  Jeśli wierzyć deklaracjom polityków różnych opcji, panuje wśród nich zrozumienie, że zdrowie publiczne nie może mieć barw politycznych.

Takie podejście mogłoby dawać nadzieję na dobrą realizację zapisów ustawy, gdyby nie fakt, że wśród priorytetów rządu na najbliższe 100 dni zdrowie publiczne nie figuruje. Niestety, intuicja podpowiada mi, że ani zdrowie, ani zdrowie publiczne w ogóle nie znajduje się na liście najważniejszych spraw partii rządzącej. Świadczy o tym choćby oddanie ważnej, dla przeprowadzenia reform w ochronie zdrowia, komisji sejmowej w ręce Bartosza Arłukowicza, polityka, który nie dał się poznać jako człowiek dialogu i dyplomata. A przecież, jeśli teraz utracimy szansę na szybszą poprawę wskaźników dotyczących stanu zdrowia i przedwczesnej umieralności, dystans do krajów Unii Europejskiej będzie się powiększał.

O tych i innych wyzwaniach stojących przed systemem ochrony zdrowia będą się toczyć dyskusje podczas Kongresu Zdrowia Publicznego.
W otwartym dialogu i mądrym sporze o, między innymi, kształt rozwiązań wprowadzających innowacje w ochronie zdrowia, o rolę diagnostyki we współczesnej medycynie, o znaczenie danych w procesie wyznaczania kierunków polityki zdrowotnej spotkają się interesariusze systemu:  lekarze, pielęgniarki, pacjenci, menedżerowie, farmakoekonomiści, politycy, przedstawiciele przemysłu. Wypracowane rekomendacje i konkluzje będą wspólną wartością wszystkich uczestników debat i sesji.

Czy uda się przenieść te wartości ze sfery dyskusji do obszaru realizacji? Przydałoby się to, zwłaszcza po wielu latach zaniedbań.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Przypadek pana Ziobry

23 maja 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Nowe terapie w leczeniu zespołu post-COVID-19

26 marca 2024
Michal-Modro-3
7 marca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Idzie nowe… po staremu

18 października 2023
IMG

Jazda bez trzymanki

29 września 2023
Michal-Modro-3
Michał Modro

Reklama wyrobów medycznych część 7

17 kwietnia 2023