Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Czego oczekujemy od Pierwszej i kolejnych Władz?

MedExpress Team

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 19 października 2013 13:11

Czego oczekujemy od Pierwszej i kolejnych Władz? - Obrazek nagłówka
FOT. WOJCIECH OLKUSNIK / AGENCJA GAZETA
Już powinien być gotowy projekt kolejnego Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Czy mówi się o tym podczas obrad Parlamentu, a może choćby w kuluarach?

Każdego dnia od chwili diagnozy pacjent onkologiczny prowadzi własną wojnę z RAKIEM; wyczerpującą: fizycznie, emocjonalnie i finansowo. Niewiele sił zostaje na dalsze mierzenie się z wyzwaniami codzienności. Chcemy więc wierzyć, że przynajmniej dbałość o porządek rzeczy w ochronie zdrowia przekazano w ręce ludzi kompetentnych i wrażliwych na cierpienie.  Tego oczekujemy od przedstawicieli władzy na każdym szczeblu. Międzypartyjne potyczki, których jesteśmy zbyt często świadkami,  coraz bardziej brutalne gry ambicji, budzą niesmak i potęgują nasz niepokój.

Nazbyt często śledząc relacje z obrad sejmu, wsłuchując się w dyskursy polityczne w studiach telewizyjnych, czytając deklaracje w mediach, odnoszę wrażenie, ze poziom debaty o najważniejszych kwestiach społecznych sięgnął głębiej niż przysłowiowego dna.

A jest o czym rozmawiać. Już powinien być gotowy  projekt kolejnego Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Czy mówi się o tym podczas obrad Parlamentu, a może choćby w kuluarach? Może w Kawie na Ławę lub głównym wydaniu WIADOMOŚCI, w Faktach lub w radykalnych mediach? Bez takich debat nie będziemy przez następne lata dysponowali skuteczną strategią walki z najgroźniejszą epidemią XXI wieku. A jak brak strategii to i wycena kosztów niezbędnych, by na tej wojnie nie polec, będzie nieprecyzyjna. Tymczasem biednieje Państwo, biedniejemy i My.

Ustawa refundacyjna nie zmniejszyła procentowego udziału pacjentów w kosztach leków. Za leki refundowane przez budżet Naszego Państwa my chorzy, a więc najsłabsi członkowie społeczności,  dopłacamy najwięcej  pośród naszych koleżanek i kolegów  z  krajów członkowskich Unii Europejskiej. O tym wiedziano w Polsce od początku procedowania Ustawy refundacyjnej w latach 2010-2011. Oszukano nas zapewniając, że nowa ustawa zwiększy dostępność do leków, w tym także terapii innowacyjnych, dających szansę na dłuższe i lepszej jakości życie.

Sejm przyjął ewidentnie wadliwą ustawę w 2011 roku.  Dzisiaj w 2013 roku publicznie pytamy, dlaczego konsekwencje tych decyzji, wymierzone w pacjentów nie doczekały się jeszcze korekty i zadośćuczynienia.

Chorzy onkologicznie to ludzie zmęczeni walką, ale znający jej prawidła. Zdeterminowani i świadomi – a wiec może dla Władzy groźni? Jeśli 25% naszych obywateli jest realnie zagrożonych diagnozą RAK i dodamy do tej puli zdeterminowanych bliskie osoby tych 25%, to mówimy o elektoracie silnym i wartym uwagi. Uważajcie więc politycy – jest nas więcej, niż zwolenników największych nawet formacji politycznych! 

Podobne artykuły

2500x1100

Świadomy pacjent

22 listopada 2024
kiszonki
#WyszłoNaZdrowie

Kiszonki: zdrowie i długowieczność

22 listopada 2024
Grant_V_edycja
22 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Szczepienia przeciw COVID-19. Jak żółw, ociężale…

28 października 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
4 września 2024
Michal-Modro-3
9 sierpnia 2024
Celine_Dion_2012_
Dr n. med. Marek Derkacz

Jak wyleczyć Céline Dion?

27 grudnia 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nie czas płakać nad rozlaną szczepionką...

20 listopada 2023
Leszek Borkowski

Probiotyki w neonatologii

11 września 2023