Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Dr n. med. Marek Derkacz

Czy przyjmowanie aspiryny może mieć wpływ na męską płodność?

MedExpress Team

Dr n. med. Marek Derkacz

Opublikowano 18 stycznia 2020 11:04

 Czy przyjmowanie aspiryny może mieć wpływ na męską płodność? - Obrazek nagłówka
Fot. arch. red.
Przyjmowanie aspiryny pogarsza jakość nasienia.


W najnowszym wydaniu czasopisma Andrologia, ukazał się artykuł pt. „Effect of aspirin on semen quality: A review.”, czyli: „Wpływ aspiryny na jakość nasienia. Przegląd badań.”, będący podsumowaniem dotychczasowych publikacji.

W pracy dokonano przeglądu około pięćdziesięciu dostępnych publikacji, które ukazywały się w druku od stycznia 1974 roku aż do sierpnia 2019 roku. Na ich podstawie udzielono odpowiedzi na pytanie: „Jak przyjmowanie aspiryny (ASA) przez mężczyzn, wpływa na jakość ich nasienia?”

Na podstawie analizy dostępnego piśmiennictwa uznano, iż istnieje zgodność badań naukowych, która w czytelny sposób ujawnia negatywny wpływ przyjmowanej aspiryny, na jakość męskiego nasienia. Pomimo to, wydaje się, iż przydatne byłyby badania kliniczne, które pozwoliłyby precyzyjnie ocenić wpływ aspiryny na poszczególne parametry nasienia.

Jak się okazuje niekorzystny wpływ aspiryny na jego parametry może wiązać się nie tylko z jej hamującym wpływem na syntezę testosteronu. ASA hamuje również funkcję czynnika jądrowego wzmacniacza łańcucha lekkiego kappa aktywowanych komórek B, który jest kompleksem białkowym, kontrolującym m.in. transkrypcję DNA, produkcję cytokin i przeżycie komórek.

Przyjmowanie aspiryny przez panów wiąże się także z redukcją produkcji działających ochronnie prostaglandyn w jądrach. Z kolei prostaglandyny obecne w odpowiedniej ilości w pęcherzykach nasiennych są niezbędne w odpowiednim stężeniu, bowiem pobudzają ruchliwość plemników, a także seminogelinę, która odpowiada za koagulację nasienia.

Pod wpływem aspiryny może dochodzić do redukcji wytwarzania tlenku azotu oraz nasilania stresu oksydacyjnego i uszkadzania plemników, co z kolei stymuluje fragmentację chromatyny plemnikowej.

Skutkiem zapłodnienia komórki jajowej plemnikiem z fragmentacją chromatyny mogą być m.in. nawracające poronienia, a także większe ryzyko wystąpienia wad genetycznych u potomstwa. Zarówno dłuższy czas stosowania ASA, jak i większe dawki leku mogą zwiększać wskaźnik fragmentacji DNA plemników.

Wydaje się więc, że mężczyźni, którzy chcą w najbliższym czasie zostać ojcami, powinni zrezygnować z zażywania aspiryny lub ograniczyć je do niezbędnego minimum.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
prof. Wiesław W. Jędrzejczak

75 lat polskiej hematologii

9 października 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Przed nami jesień, a my znów w lesie...

28 sierpnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Szczepienia: chciałoby się wielkich rzeczy…

5 lutego 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

2024 rok: Igrzyska będą. A chleb?

29 grudnia 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Incydent studencki

30 października 2023