Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Czy rzeczywiście na wiedzy o zarobkach lekarzy zależy pacjentom najbardziej?

MedExpress Team

Ewa Borek

Opublikowano 26 lutego 2015 16:30

Czy rzeczywiście na wiedzy o zarobkach lekarzy zależy pacjentom najbardziej? - Obrazek nagłówka
Fot. Tomasz Kobosz
Zanim pacjenci zainteresują się zarobkami lekarzy, chętnie wyszliby z gęstej mgły nietransparentności i braku informacji o jakości, dostępności i cenach świadczeń w jakiej tkwią. Tak więc inicjatywa EFPIA i INFARMY jest oczywiście dobra i godna poparcia, natomiast nie jest to z perspektywy pacjentów inicjatywa pierwszej potrzeby.

Inicjatywa ujawniania przepływów finansowych między firmami farmaceutycznymi a lekarzami jest oczywiście dobra i godna poparcia. Inicjatywa Europejskiej Federacji Przemysłu Farmaceutycznego (EFPIA), promowana w Polsce przez związek branżowy innowacyjnych firm farmaceutycznych INFARMA ma w świetle słów Prezesa EFPIA służyć odbudowaniu zaufania pacjentów. W Polsce problem zaufania do lekarzy jako grupy zawodowej jest znacznie poważniejszy niż w innych krajach UE. Wg danych NEJM w Polsce ufa lekarzom jedynie 43% obywateli i jest to najgorszy wynik wśród badanych krajów. Czy jednak przyczyną niskiego zaufania do lekarzy jest to, że pacjenci nie wiedzą ile lekarze zarabiają od firm farmaceutycznych? Nie sądzę. Oczywiście nikt przyczyn tego zjawiska nie zbadał. A zaufanie do lekarzy eroduje dynamicznie od 2011 roku i moim zdaniem ma raczej związek z corocznymi strajkami lekarzy POZ inicjowanymi przez Porozumienie Zielonogórskie i codziennymi doniesieniami mediów tradycyjnych i społecznościowych o błędach medycznych.

Czy inicjatywa EFPIA wdrażana w Polsce przez INFARMĘ przyczyni się do poprawy zaufania ludzi do lekarzy? Mało prawdopodobne, żeby mogło to mieć istotny wpływ. Ujawnienie informacji z zupełnie innych niż zarobki lekarzy obszarów mogłoby mieć znacznie korzystniejszy wpływ na odbudowę zaufania do lekarzy. Jakich informacji? Choćby informacji, jakich pacjenci szukają i nie mogą znaleźć ani u publicznych ani u prywatnych świadczeniodawców – informacji o jakości i skuteczności leczenia w placówkach medycznych, informacji o zdarzeniach medycznych, do których w placówce doszło i informacji o tym co ta placówka zrobiła, żeby do podobnych zdarzeń medycznych nie dochodziło ponownie. Prostej informacji o dostępności i cenach świadczeń, której często brakuje nawet u prywatnych świadczeniodawców.

Zanim pacjenci zainteresują się zarobkami lekarzy, chętnie wyszliby z gęstej mgły nietransparentności i braku informacji o jakości, dostępności i cenach świadczeń w jakiej tkwią. Tak więc inicjatywa EFPIA i INFARMY jest oczywiście dobra i godna poparcia, natomiast nie jest to z perspektywy pacjentów inicjatywa pierwszej potrzeby. A poza tym prawdziwymi bohaterami okażą się w naszej nieprzyjaznej bliźnim kulturze lekarze, którzy zdecydują się ujawnić swoje relacje z przemysłem farmaceutycznym. Konsultanci krajowi z końcem ubiegłego roku wobec konieczności ujawniania korzyści finansowych masowo abdykowali ze swoich stanowisk. Potrzeba poufność informacji o korzyściach osobistych była dla nich silniejsza niż prestiż wynikający z piastowanej funkcji. Dlaczego w przypadku pozostałych lekarzy miałoby być inaczej? Z ciekawością będziemy śledzić rozwój wydarzeń i zbierać środki na nagrody dla pierwszych lekarzy, którzy zdecydują się na ujawnienie swoich  relacji z przemysłem.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Szczepienia przeciw COVID-19. Jak żółw, ociężale…

28 października 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Zmęczenie, które nie znika: Jak wygrać z Long COVID i CFS?

26 września 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Nowa era w walce z procesami starzenia

5 września 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Audrey Evans, M.D.

8 sierpnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Neverending story

8 lipca 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

DHEA-S – co się dzieje, gdy go brakuje?

11 czerwca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
16 stycznia 2024