Dysfunkcje seksualne występujące coraz częściej nawet wśród młodych ludzi, mogą w istotny sposób pogarszać jakość naszego życia. Nie wszyscy bowiem zdają sobie sprawę, że za funkcjonowanie człowieka w sferze seksualnej odpowiadają nie tylko gonady produkujące kluczowe hormony płciowe testosteron i estradiol, ale także mózg, w którym zachodzi wiele istotnych dla tej sfery procesów chemicznych. Daje to oczywiste podstawy do stwierdzenia, iż seks - zaczyna się i kończy ...w mózgu.
Nasze życie seksualne, a więc m.in. zauroczenie, miłość, pragnienie, rządza, ekstaza i spełnienie, zależą również od innych narządów endokrynnych, w tym od tarczycy, która w dużej mierze odpowiada za jakość naszych funkcji seksualnych.
Jak zatem tarczyca może wpływać na jakość naszego życia, a zwłaszcza na jego intymną sferę?
Naukowcy przeanalizowali dostępną literaturę naukową, dotyczącą związku pomiędzy chorobami tarczycy a zaburzeniami seksualnymi u mężczyzn i kobiet. Przegląd literatury obejmującej zarówno wyniki badań przedklinicznych, jak i klinicznych z okresu ostatnich trzydziestu lat.
Na podstawie przeprowadzonych badan, udowodniono występowanie zwiększonej częstości zaburzeń seksualnych wśród osób z chorobami tarczycy.
Jaka jest zatem skala zjawiska?
W przypadku niedoczynności tarczycy, u około 22-46% kobiet i 59-63% mężczyzn występują dysfunkcje seksualne.
Z kolei w nadczynności tarczycy, problem ten dotyczy około 44-60% kobiet i 48-77% mężczyzn.
Jakiego rodzaju dysfunkcje seksualne występują najczęściej w przebiegu chorób tarczycy?
Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy u mężczyzn były silnie związane z zaburzeniami erekcji i wytrysku. W przypadku mężczyzn z niedoczynnością tarczycy, często zgłaszanym problemem był opóźniony wytrysk. Z kolei przedwczesny wytrysk występował dość często wśród mężczyzn z nadczynnością gruczołu.
Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy obniżają libido u mężczyzn oraz u kobiet. Jednakże zebrane do tej pory dowody, szczególnie te, dotyczące wpływu niedoczynności tarczycy na męskie libido, bywają niekiedy sprzeczne.
Jakiego rodzaju problemy dominują u kobiet z zaburzeniami funkcji tarczycy?
Kobiety te z reguły skarżą się na brak lub niedostatecznie duże pożądanie oraz trudności z osiągnięciem odpowiedniego pobudzenia seksualnego. Ponadto częstym problemem zgłaszanym przez chore jest gorsza lubrykacja pochwy.
Ponadto zaburzenia funkcji tarczycy wpływają na mniejszą satysfakcję z życia seksualnego. Kobiety znacznie częściej skarżą się na występowanie bólu podczas stosunku oraz znacznie rzadziej występujące i niedostatecznie silne orgazmy.
Warto nadmienić, że zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy, za pośrednictwem mechanizmów ośrodkowych i obwodowych mogą wywierać wpływ na stężenia krążących hormonów płciowych, co może prowadzić do zachwiania gospodarki hormonalnej. Zaś w niektórych, rzadkich przypadkach, nawet do wystąpienia zaburzeń psychiatrycznych, mogących istotnie zaburzać funkcje seksualne.
Czy zatem osoby borykające się z chorobami tarczycy z góry skazane są na gorszą jakość życia z powodu ograniczeń w sferze seksualnej, a w skrajnych przypadkach na całkowity brak życia seksualnego?
Nic bardziej mylnego! Odpowiedź na to pytanie na szczęście całkowicie rozwiewa strach i niepewność.
Jak się okazuje, właściwa korekta gospodarki hormonalnej, a więc doprowadzenie do wyrównania hormonalnego tarczycy, zwanego w języku medycznym eutyreozą – wiąże się ze spektakularną poprawą i ustąpieniem dysfunkcji seksualnych zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Poprawa dotyczy wszystkich osób, a więc zarówno tych z niedoczynnością, jak i z nadczynnością tarczycy. Oczywiście warunkiem powrotu „do normalności” jest brak innych zaburzeń, które mogą wpływać na jakość życia w tej sferze.
Świadomość związku pomiędzy chorobami tarczycy a dysfunkcjami seksualnymi jest niezwykle ważna. Osoby z chorobami tarczycy, u których występują wyżej wymienione dysfunkcje seksualne, powinny jak najszybciej ocenić aktualny stan gospodarki hormonalnej. Zaś w przypadku nieprawidłowych wyników, skontaktować się ze swoim endokrynologiem celem właściwej korekty leczenia.
Z kolei osoby, u których w przeszłości nie stwierdzono chorób tarczycy, a które miewają problemy w sferze seksualnej, powinny ocenić funkcjonowanie własnej tarczycy. Niewykluczone, że właśnie z nieprawidłowego działania tego gruczołu wynikają ich problemy.
Szansa na to, że wizyta u specjalisty pomoże rozwiązać problemy i istotnie poprawi dotychczasową jakość życia seksualnego jest bardzo duża. Jeśli tak się nie stanie, nie wolno tracić nadziei, gdyż endokrynolog, prowadząc odpowiednią diagnostykę jest w stanie określić przyczyny zaburzeń funkcji seksualnych i zaproponować odpowiednie leczenie lub w razie potrzeby skierować do innego specjalisty.
W tekście wykorzystano dane pochodzące z artykułu: Gabrielson AT, Sartor RA, Hellstrom WJG. The Impact of Thyroid Disease on Sexual Dysfunction in Men and Women. Sex Med Rev.