Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Dr Leszek Borkowski

EMA o leku fenspiryd

MedExpress Team

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 21 lutego 2019 22:25

EMA o leku fenspiryd - Obrazek nagłówka
Fot. arch. pryw.
Europejska Agencja Leków tymczasowo wstrzymała obrót preparatami zawierającymi fenspiryd – lek łagodzący kaszel u dzieci i dorosłych - ze względu na potencjalne ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca.

Fenspiryd stosowany jest u dorosłych i dzieci w wieku od 2 lat w celu łagodzenia kaszlu. Leki zawierające fenspiryd są dostępne w Polsce w postaci syropu lub tabletek pod następującymi nazwami handlowymi:

  • Elofen
  • Eurefin
  • Eurespal
  • Fenspogal
  • Fosidal
  • Pulneo

Fenspiryd może trafić do Polski z innych krajów po nazwami handlowymi:

  • Epistat
  • Kudorp
  • Pneumorel
  • Еуреспал
  • Сиресп

Informacje dla pracowników służby zdrowia

Jako środek zachowawczy pracownicy służby zdrowia powinni doradzić pacjentom, aby zaprzestali przyjmowania leków zawierających fenspiryd.

Tymczasowe wstrzymanie stosowania leków zawierających fenspiryd jest oparte na najnowszych badaniach nieklinicznych (wiązanie kanałów hERG oraz badania na modelach in vitro na zwierzętach), które wykazały, że fenspiryd może potencjalnie wydłużać odstęp QT u ludzi. Dane te potwierdzają wcześniej podejrzewaną zależność pomiędzy fenspirydem a wydłużeniem odstępu QT / torsades de pointes u ludzi, który opierał się na ograniczonej liczbie opisywanych przypadków.

Użycie leków zostało tymczasowo wstrzymane w oczekiwaniu na wyniki pilnego przeglądu bezpieczeństwa w UE. Dalsze informacje będą dostarczone w razie potrzeby oraz po zakończeniu przeglądu w maju 2019 r.

Europejska Agencja Leków zachęca pracowników służby zdrowia, pacjentów do przesyłania danych związanych z informacją o nagłych i poważnych zaburzeniach rytmu serca obserwowanych po przyjmowaniu Fenspirydu.

Na podst.: Komunikat EMA/114407/15 lutego 2019 r.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Od „małpeczki” do „małpeczki”

17 maja 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Asystent lekarza

8 stycznia 2024
Celine_Dion_2012_
Dr n. med. Marek Derkacz

Jak wyleczyć Céline Dion?

27 grudnia 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nie czas płakać nad rozlaną szczepionką...

20 listopada 2023
Msolecka
Felieton

Razem wspiera rząd z osobna

10 listopada 2023
Michal-Modro-3
3 kwietnia 2023