Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Głos pacjenta w reformie polskiej onkologii

MedExpress Team

Szymon Chrostowski

Opublikowano 24 czerwca 2014 11:05

Głos pacjenta w reformie polskiej onkologii - Obrazek nagłówka
Onkologia to dla mnie i organizacji pacjenckich ogromnie ważna sprawa. W ostatnim czasie widoczna była niespotykana dotąd aktywność pacjentów w celu uporządkowania i wprowadzania zmian w polskiej onkologii. Efekty są już widoczne i motywują do dalszej pracy. Jednym z ostatnich, znaczących wydarzeń środowiska pacjenkiego było III Forum Pacjentów Onkologicznych, zorganizowane w przededniu Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem w Warszawie.

Onkologia to dla mnie i organizacji pacjenckich ogromnie ważna sprawa. W ostatnim czasie widoczna była niespotykana dotąd aktywność pacjentów w celu uporządkowania i wprowadzania zmian w polskiej onkologii. Efekty są już widoczne i motywują do dalszej pracy. Jednym z ostatnich, znaczących wydarzeń środowiska pacjenkiego było  III Forum Pacjentów Onkologicznych, zorganizowane w przededniu Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem w Warszawie. Tradycyjnie już, spotkanie zgromadziło przedstawicieli wszystkich aktywnie działających organizacji pacjentów, których dotknęła choroba nowotworowa, jak również ekspertów systemu opieki zdrowotnej, towarzystw naukowych, parlamentarnych komisji zdrowia, instytucji rządowych i mediów.

Tegoroczne Forum, odbywające się pod hasłem "Pacjent onkologiczny w procesie zmian systemowych", pokazało jak ważny jest pacjent i jego głos w toczącej się debacie na temat koniecznych reform w polskiej onkologii.

Podczas spotkania przedstawiliśmy inicjatywę Obywatelskiego Porozumienia na Rzecz Onkologii - Strategię dla Polskiej Onkologii na lata 2016-2025. Opracowaliśmy 10 propozycji zmian wraz z konkretnymi rozwiązaniami, które są najpilniejsze i kluczowe z punktu widzenia środowiska pacjentów. Zapisy zawarte w Strategii są efektem doświadczeń pacjentów w walce z ich chorobą i brakiem zgody na istniejące standardy.

Celem Strategii dla Polskiej Onkologiijest podkreślenie podmiotowości pacjenta, jako ważnego partnera w procesach decyzyjnych, niezmiernie istotnych dla zdrowia i życia chorych oraz postawienie go w centrum systemu ochrony zdrowia. Doświadczenie pacjentów onkologicznych pozwoliło nam zdefiniować bieżące problemy oraz wypracować propozycje zmian w zakresie: profilaktyki, diagnostyki, wczesnego wykrywania nowotworów, leczenia, rehabilitacji, opieki psychologicznej, opieki paliatywnej i hospicyjnej. Zapewnienie dostępu do nowoczesnego leczenia, wysokiej jakości diagnostyki i edukacji to obszary, które w opinii nas, pacjentów są kluczowe.

Najważniejszymi narzędziami, które powinno się wprowadzić, żeby system zaczął działać sprawniej w odniesieniu do pacjenta są: Karta Pacjenta Onkologicznego, instytucja lekarza - koordynatora odpowiedzialnego za proces diagnostyki i terapii pacjenta, Karta Ryzyka Nowotworowego Pacjenta po 65 Roku Życia oraz Ankieta Oceny Satysfakcji Pacjenta Onkologicznego.

Zapraszam do zapoznania się z założeniami  „Strategii dla Polskiej Onkologii na lata 2016-2025”, które są dostępne na stronie www.porozumieniedlaonkologii.pl.

Podczas III Forum mieliśmy okazję wysłuchać m.in. stanowiska Polskiego Towarzystwa Onkologicznego w odniesieniu do pacjenckich propozycji zmian w onkologii, które zaprezentował prof. Sergiusz Nawrocki, wnioski z kampanii społecznej Pacjent Wykluczony przedstawił Jacek Gugulski wraz z Markem Kustoszem. Duże emocje moje, jak i uczestników spotkania wywołała prezentacja dr n. med. Jadwigi Pyszkowskiej, która zaprezentowała statystyki dotyczące leczenia bólu w Polsce. Ból nadal nie jest właściwie leczony u 56% - 82,3% pacjentów chorych na nowotwóry, tymczasem u większości chorych (80-90%) ból mógłby być uśmierzony przy zastosowaniu zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia, powszechnie znanych i dostępnych standardów leczenia z zastosowaniem drabiny analgetycznej.

Ważnym punktem spotkania było omówienie wyników leczenia nowotworów złośliwych w Polsce na podstawie badania EUROCARE 5 przez prof. Magdalenę Bielską-Lasotę. Wyniki EUROCARE 5 wskazują na znaczną poprawę wyleczalności chorych na nowotwory złośliwe ogółem, w Europie. Jednak w Polsce korzystne zmiany są zbyt wolne – nadal jesteśmy krajem o niskim współczynniku zachorowalności na nowotwory złośliwe i jednym z najwyższych współczynników umieralności w Europie. Radzimy sobie lepiej z leczeniem raka jelita grubego, raka gruczołu krokowego oraz nowotworami wieku dziecięcego. Jednak poprawa wyleczalności raka piersi jest zbyt wolna, a wyleczalność raka jądra zmalała. Zmiany wskaźników pokazują, że ogrom roboty ciągle przed nami. Na tle Europy nie mamy się czego wstydzić za to pod względem pracy organizacji pacjenckich w zakresie szerzenia świadomości w społeczeństwie, o czym mówiła m.in. Krystyna Wechmann – wiceprezes PKPO.

Dr Joanna Krawczyk w swoim wykładzie „Rola właściwego odżywiania w chorobie nowotworowej” podkreśliła jak niezwykle ważne jest prawidłowe odżywianie na każdym etapie choroby nowotworowej. To wciąż mało akcentowany problem, a tak bardzo ważny. Wybór właściwej metody żywieniowej (dieta opracowana przez specjalistów czy też żywienie medyczne)  ma istotny wpływ na jakość życia, tolerancję leczenia, chorobowość i śmiertelność pacjentów.

Dyskusja, która miała miejsce podczas Forum pokazała jak wiele mamy jeszcze do wypracowania i zrobienia, aby jakość życia pacjentów onkologicznych była lepsza. Mam nadzieję, że zaproponowane przez nas rozwiązania zostaną wprowadzone, co przyczyni się do poprawy sytuacji pacjentów w Polsce.

Z radością przyjąłem informację o przyjęciu przez rząd pakietu kolejkowego. Mimo wielu pojawiających się krytycznych głosów, to propacjenckie rozwiązania szczególnie cieszy wprowadzenie Karty Pacjenta Onkologicznego, jako pewnego rodzaju przepustki do szybkiej diagnostyki dla pacjentów z podejrzeniem lub z chorobą nowotworową. Jeżeli okaże się po pewnym czasie, że niektóre rozwiązania się nie sprawdziły, to będą wymagały skorygowania, ale nie można z góry odrzucać tych rozwiązań. 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Katarzyna-Czyzewska-nowe2
16 stycznia 2024
Renata Furman

Z nadzieją mimo wszystko

19 grudnia 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Dobry jak cholesterol

10 sierpnia 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Czy wymrzemy?

3 czerwca 2023