Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Głos pacjentów został wysłuchany

MedExpress Team

Szymon Chrostowski

Opublikowano 25 sierpnia 2014 11:34

Głos pacjentów został wysłuchany - Obrazek nagłówka
Środowisko pacjentów onkologicznych nareszcie prowadzi aktywny dialog z resortem zdrowia. Mamy poczucie, że nasz głos nie tylko jest słuchany, ale i respektowany. Przykładem może być niedawna sytuacja dotycząca zmian w finansowaniu leczenia wspomagającego chorych poddanych chemioterapii (lipiec br.).

Środowisko pacjentów onkologicznych nareszcie prowadzi aktywny dialog z resortem zdrowia. Mamy poczucie, że nasz głos nie tylko jest słuchany, ale i respektowany. Przykładem może być niedawna sytuacja dotycząca zmian w finansowaniu leczenia wspomagającego chorych poddanych chemioterapii (lipiec br.)

Zapowiedź wprowadzenia dopłat do leczenia wywołała niepokój wśród pacjentów, dlatego w ich imieniu podjęliśmy próbę znalezienia wspólnego rozwiązania z Ministerstwem Zdrowia. Z perspektywy pacjentów onkologicznych utrudniony dostęp do leczenia wspomagającego zmniejszał szansę na skuteczną walkę z chorobą nowotworową i narażał chorych na poważne i niepożądane komplikacje zdrowotne. Dlatego podjąłem rozmowę z Ministerstwem w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. W trakcie całej dyskusji mieliśmy poczucie, że nasz głos jest uważnie słuchany i nie mieliśmy wątpliwości, że zgodnie z obietnicą Ministerstwa z kolejnym wykazem leków refundowanych, dopłaty zostaną zniesione. W chwili obecnej po publikacji projektu obwieszczenia chcielibyśmy oficjalnie podziękować Ministerstwu Zdrowia za dotrzymanie obietnicy i zwrócenie uwagi na tę grupę chorych, którzy potrzebują leczenia wspomagającego po chemioterapii.

Mamy świadomość, iż czasowe wprowadzenie dopłat dla pacjentów wynikało z aktualnie funkcjonującego systemu ustalania limitów cen. Dlatego zwróciliśmy się do ekspertów ochrony zdrowia o przygotowanie analiz, na temat potrzebnych rozwiązań organizacyjno-prawnych, które zapewniłyby pacjentom stabilny dostęp do bezpiecznego leczenia. Skupiamy się na rozwiązaniach systemowych, a nie pojedynczych interwencjach. Dlatego tak aktywnie pracowaliśmy nad przygotowaniem strategii dla onkologii i konkretnych narzędzi służących poprawie dostępności do diagnostyki i leczenia onkologicznego, które ostatecznie znalazły się w pakietach onkologicznym i kolejkowym.

 

 

 

Podobne artykuły

aktualności-licznik wody 1
25 listopada 2024
prezydent Andrzej Duda
25 listopada 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Przedsiębiorcy z ulgą, pacjenci z niepokojem...

25 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Dr n. med. Marek Derkacz
3 września 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Przypadek pana Ziobry

23 maja 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Nowa strategia na post-COVID. Jak może pomóc naltrekson?

6 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

ABM na pierwszy ogień

9 stycznia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nie czas płakać nad rozlaną szczepionką...

20 listopada 2023
Leszek Borkowski

Probiotyki w neonatologii

11 września 2023