Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Holandia myśli o pacjentach i postawiła na konkurencję

MedExpress Team

Marcin Szulwiński

Opublikowano 15 kwietnia 2014 10:01

Holandia myśli o pacjentach i postawiła na konkurencję - Obrazek nagłówka
Holendrzy w Europie uchodzą za najbardziej zadowolonych ze swojej służby zdrowia. Nie zawsze tak było. Kilka lat temu narzekali na kolejki i coraz droższe usługi. Reformując ochronę zdrowia, w Holandii postawiono na konkurencję o pacjenta.

Kto nie słyszał, że prywatny szpital nie leczy, ale „działa dla zysku“, „spija śmietankę“ i „wybiera rodzynki“? Na tym tle ciekawie wyglądają wyniki opublikowanych niedawno badań opinii społecznej. Pokazują one, że 60 proc. respondentów uważa, że szpitale w Polsce powinny prowadzić podmioty zarówno publiczne, jak i prywatne. Z tego samego sondażu dowiadujemy się, że 67 proc. badanych nie chce preferencji dla publicznych placówek przy rozdzielaniu kontraktów przez NFZ. Czy to znaczy, że Polacy chcą większej konkurencji w ochronie zdrowia, że jest im obojętne, czy leczą się w prywatnej czy publicznej placówce, że cenią jakość usługi i obsługi? Wierzę, że tak, dlatego podobnie jak wielu uczestników dyskusji o ochronie zdrowia, posłużę się przykładem Holandii. Tym bardziej że mam w tym wypadku pewien niedosyt, ponieważ przywoływane są tylko drobne elementy holenderskiego systemu, a pomijane takie, które są jego filarem. Holendrzy w Europie uchodzą za najbardziej zadowolonych ze swojej służby zdrowia. Nie zawsze tak było. Kilka lat temu narzekali na kolejki i coraz droższe usługi. Reformując ochronę zdrowia, w Holandii postawiono na konkurencję o pacjenta. O pacjenta zabiegają towarzystwa ubezpieczeniowe, które chcą mieć jak najwięcej klientów. Ubezpieczalnie decydują, z jakim lekarzem rodzinnym czy szpitalem podpiszą umowę. Świadczeniodawcy zabiegają o pacjentów, starając się podwyższać jakość usług, ponieważ chcą mieć kontrakty z ubezpieczalniami.
Holenderskie państwo założyło, co chce osiągnąć i za ile, ustaliło reguły i sprawdza, czy konkurencja między poszczególnymi uczestnikami tego systemu jest właściwa i czy realizują oni politykę państwa. Warto również powiedzieć, jak istotną rolę w holenderskim systemie ochrony zdrowia pełni lekarz rodzinny i podstawowa opieka zdrowotna. Tylko 4 proc. porad lekarzy rodzinnych kończy się wypisaniem skierowania do specjalisty.
Czy wsłuchując się w opinie Polaków, pójdziemy w kierunku Holandii? Niewiele na to wskazuje, ale warto o tym rozmawiać.

Podobne artykuły

2500x1100

Świadomy pacjent

22 listopada 2024
kiszonki
#WyszłoNaZdrowie

Kiszonki: zdrowie i długowieczność

22 listopada 2024
Grant_V_edycja
22 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton

Co zadowoli marszałka?

7 października 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Czy czeka nas kryzys? Kryzys już tu jest

24 września 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Aborcja, "wielka" polityka i wybory prezydenckie

25 lipca 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Analiza lęku wywołanego odstawieniem Ozempicu

2 lipca 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Przypadek pana Ziobry

23 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Igrzyska zamiast chleba

13 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Pozostaje niesmak

17 stycznia 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Mocarstwo w ciszy

15 października 2023