Wiele osób wypowiada się w tej kwestii.
Zgadzam się z nimi, bo to mądrzy ludzie.
Moje spojrzenie jest jednostkowe, nie globalne, nie całościowe, ale istotne, bo choroba i jej komplikacje wykluczają rozwój lub nawet założenie rodziny.
Postawiłem tezę, że szczepienia dzieci i młodzieży są szansą na stabilność zdrowotną oraz odbudowę demograficzną w młodych, przyszłych rodzinach w Polsce.
Szczepienia to ochrona dzieci, rodziców i dziadków, to mniej tragedii ludzkich, mniej pacjentów w systemie, mniej wydanych pieniędzy na leczenie chorób.
Skupiam się na powikłaniach chorób zakaźnych niszczących każdą rodzinę, przykłady :
Zakażenie HCV stwarza poważne zagrożenie rozwoju raka wątrobowokomórkowego (HCC) również u chorych skutecznie leczonych.
Grypa - pogrypowe problemy kardiologiczne, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia – zgony. Powikłania pogrypowe mogą być bardzo groźne. Powikłania pogrypowe to, m.in.: zapalenie płuc i oskrzeli; zapalenie płuc może być dwojakie, bo wywołane przez wirusy lub bakteryjne zapalenie płuc; zapalenie opon mózgowych; uszkodzenia rdzenia kręgowego; zapalenie ucha środkowego.
Pópasiec - wystąpienia udaru mózgu jest zwiększone w okresie 6 miesięcy od zachorowania na półpasiec, szczególnie wśród osób, które przebyły półpasiec oczny, neuralgia popółpaśćowa, wtórne zakażenia bakteryjne skóry i tkanek miękkich, powodowane przede wszystkim przez Staphylococcus aureus lub Streptococcus pyogenes.
HPV/brodawczak ludzki/ – nawet tylko obecność wirusa HPV u kobiety w ciąży może negatywnie wpływać na zdrowie zarówno matki, jak i dziecka, zwiększając ryzyko powikłań, takich jak: samoistne poronienie, poród przedwczesny, stan przedrzucawkowy, wewnątrzmaciczny ograniczenie wzrostu, przedwczesne pęknięcie błon płodowych, a nawet śmierć płodu.
U mężczyzn HPV negatywnie wpływa na różne parametry plemników, w tym ruchliwość, morfologię i koncentrację plemników.
Potem pojawiają się liczne nowotwory narządów płciowych, odbytu oraz twarzo-czaszki.
RSV syncytialny wirus oddechowy - jest szczególnie groźny dla niemowląt z niewykształconym jeszcze układem oddechowym (wcześniaki). Najczęstsza przyczyna ostrego zakażenia dolnych dróg oddechowych u niemowląt. Powoduje u nich zmiany zapalne w płucach, uszkadza rzęski w nabłonku dróg oddechowych, co prowadzi do upośledzenia drożności oskrzelików. Szczególna uwaga na dzieci zwłaszcza z niedorozwojem układu oddechowego (dysplazją oskrzelowo-płucną), ciężkimi wadami serca.
Neisseria meningitidis dwoinka zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych - inwazyjna choroba meningokokowa. Może zabić chorego w ciągu 24 godzin od pojawienia się objawów. Jest potwornie szybka.
U dzieci mamy różne powikłania pomeningokokowe: obustronna utrata słuchu, amputacje, zaburzenia psychiczne.
I wiele, wiele innych patogenów niszczy nasze życie i zdrowie, wpływają też na efektywność starań prokreacyjnych. Nie sposób wszystkich opisać w tej notatce.
Dlatego bardzo proszę liczne zaangażowane i mądre osoby o przekazywanie tych informacji w czasie swojej aktywności zawodowej.
Podzielcie się Szanowni Państwo także ze mną swoją ogromną wiedzą na temat wpływu różnych patogenów na prokreacje.
Z radością i wdzięcznością przyjmę Waszą wiedzę i doświadczenie na adres e-mailowy: [email protected] lub [email protected]
Nie przysypiajcie, nie hamujcie swojej czujności sprawami doczesnymi mniejszej wagi.
Tylko razem uda się nam zmniejszyć jedną z wielu przyczyn upadku demograficznego w Polsce poprzez namawianie w różnej formie do szczepień.
Sympatyczna p. Małgosiu ze znakomitej MSD to także mówię i piszę w Waszą stronę.
Do wirusów wpływających negatywnie na płodność, płód i narodzone dziecko, na podstawie dostępnego mi piśmiennictwa, zaliczam:
HSV-1, HSV-2 wirus opryszczki narządów płciowych, HPV wirus brodawczaka, HBV,HCV wirusy zapalenia wątroby typu B i C; CMV wirus cytomegalii, HIV wywołujący AIDS.
Do bakterii wpływających negatywnie na płodność, płód i narodzone dziecko, na podstawie dostępnego mi piśmiennictwa, zaliczam :
Chlamydia trachomatis, przypomina dwoinkę rzeżączki, ale nią nie jest /chlamydie/;
Gardnerella vaginalis, stany zapalne układu moczopłciowego obojga,
Megasphaera typ 1, waginozy bakteryjne,
Mycoplasma genitalium/ hominis, mykoplazma układu moczopłciowego obu płci,
Neiseria gonorrhoeae, rzeżączka,
Treponema pallidum, krętek blady, kiła,
Ureaplasma urealyticum, zakażenia układu moczowopłciowego,
Waginozy bakteryjne: Bacterial vaginosis (Gardnerella vaginalis, Atopobium vaginae, Lactobacillus spp., Bacteroides fragilis, Megasphaera type 1, Bacterial vaginosis-associated bacteria 2, Mobiluncus spp.)
Do pierwotniaków wpływających negatywnie na płodność, płód i narodzone dziecko, na podstawie dostępnego mi piśmiennictwa, zaliczam:
Toxoplazma gondii, toksoplazmoza / kocie odchody, pierwotniak.
Trichomonas vaginalis rzęsistek pochwowy, wiciowiec powodujący rzęsitkowice.
Walka z wymienionymi patogenami jest bardzo trudna, bo mamy szczepionki, ale dzieci i ludzie dorośli nie chcą się szczepić w swej masie populacyjnej.
Mam nadzieję, że opisany argument prokreacyjny jest dla niektórych na tyle istotny, że zmusi do myślenia.
Szczepienia chronią nas przed wirusami i bakteriami.
Mamy antybiotyki, ale nie zawsze są skuteczne w zwalczaniu bakterii i pasożytów.
Mamy rosnącą liczbę leków antywirusowych, ale ich efektywność nie jest w pełni zadawalająca.
Dr nauk farm Leszek Borkowski