Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Jak się tworzy uczelnię medyczną?

MedExpress Team

Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Opublikowano 8 października 2022 18:41

Jak się tworzy uczelnię medyczną? - Obrazek nagłówka
FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Jestem absolwentem Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, uczelni, która przestała istnieć. Nie będę jednak pisał o tym, jak ją likwidowano tylko o tym, jak ją tworzono.

WAM formalnie utworzono w 1958 roku, ale przygotowania trwały ponad 10 lat. Najpierw powstała szkoła felczerów (potem wojsko uznało, ze jednak woli mieć w pełni wykształconych specjalistów i felczerzy studiowali już razem z nami jako oficerowie i zostawali lekarzami). Następnie w 1950 roku utworzono Fakultet Wojskowo-Medyczny, którego słuchacze studiowali częściowo na cywilnej Akademii Medycznej a tylko częściowo w placówkach wojskowych.

W trakcie tego procesu z całej Polski ściągano profesorów i docentów, często przedwojennych oficerów-lekarzy. Poszczególne katedry były uruchamiane stopniowo w miarę pozyskiwania i wykształcenia kadry. Dopóki nie powstała własna katedra z prawdziwego zdarzenia dany przedmiot był nauczany w łódzkiej cywilnej Akademii Medycznej.

Dość powiedzieć, że niżej podpisany, który zaczął studia jako już VIII rocznik tej uczelni nadal zajęcia z anatomii miał w prosektorium na uczelni cywilnej i podobnie na tej uczelni miał zajęcia z pediatrii. Ale już jako pierwszy rocznik miał zajęcia z biochemii we własnej WAMowskiej Katedrze (Fiszer i Kański dublet szatański – ten krótki wierszyk obrazuje poziom wymagań dr Fiszera i doc. Kańskiego wykładowców chemii i biochemii). Wybudowano wspaniały budynek katedr teoretycznych, gdzie znalazły się katedry histologii, patomorfologii, farmakologii, mikrobiologii, biochemii, fizjologii i patofizjologii i tam przygotowywano studentów do medycyny przyszłych czasów. Przykładowo, w 1966 roku na ćwiczeniach z histologii analizowaliśmy kariogramy. Posiadano jeden duży własny szpital (obecny szpital im. WAM), ale większość zajęć klinicznych była prowadzona w tych cywilnych szpitalach, które nie należały do cywilnej Akademii Medycznej i na bazie których utworzono wojskowe katedry. W podobny sposób, dopiero po ukończeniu przeze mnie studiów w 1971 roku powstała WAMowska Katedra Pediatrii. Po prostu, robiono to bardzo solidnie i systematycznie.

Cóż, ówczesne władze miały silny instynkt samozachowawczy i chciały, aby o ich zdrowie i życie (a przy okazji pozostałych Polaków) dbali lekarze z prawdziwego znaczenia.

Podobne artykuły

Zrzut ekranu 2024-06-21 o 10.00.20
28 czerwca 2024
logo_NIL_kolor-2023
28 czerwca 2024
Monosnap (3) Podcast_ Rzadko się o tym mówi - rozm
28 czerwca 2024
ThinkstockPhotos-518878059
28 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Igrzyska zamiast chleba

13 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nie czas płakać nad rozlaną szczepionką...

20 listopada 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

OECD: nad Wisłą bez zmian

13 listopada 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

E-papierosy na receptę

17 maja 2023
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
4 kwietnia 2023