Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Dr n. med. Marek Derkacz

Jakie czynniki wpływają na ryzyko rozwoju raka tarczycy?

MedExpress Team

Dr n. med. Marek Derkacz

Opublikowano 18 stycznia 2021 08:09

Jakie czynniki wpływają na ryzyko rozwoju raka tarczycy?  - Obrazek nagłówka
Fot. arch. red.
Według najnowszych badań – przebieg ciąży i ekspozycja wewnątrzmaciczna mogą determinować ryzyko rozwoju raka tarczycy u potomstwa.

Opublikowane w styczniu tego roku wyniki badań zespołu kierowanego przez prof. Bjørga z Wydziału Zdrowia Publicznego i Podstawowej Opieki Zdrowotnej Uniwersytetu w Bergen, wskazują na związek występowania raka tarczycy u potomstwa matek, z ekspozycją wewnątrzmaciczną na różne czynniki środowiskowe.

Rak tarczycy w porównaniu do nowotworów innych narządów jest istotnie częściej rozpoznawany wśród osób młodych. Zapadalność na raka tarczycy jest również istotnie wyższa u kobiet. Szacuje się, iż choroba ta rozwija się u nich od 3. do 4. razy częściej niż wśród mężczyzn.

Nie udało się do tej pory zidentyfikować zbyt wielu czynników ryzyka, mających wpływ w okresie życia płodowego i wczesnego dzieciństwa na wystąpienie raka tarczycy – najczęściej w wieku dorosłym. Jeszcze do niedawna wśród czynników ryzyka choroby wymieniano głównie promieniowanie jonizujące, a także obecność wola guzkowego oraz otyłość.

Dzięki wysiłkom zespołu naukowców pod kierownictwem profesora Bjørga udało się ustalić kilka dodatkowych czynników ryzyka.

Zespół badaczy przeprowadził badanie, korzystając z ogólnokrajowych baz danych, pochodzących z czterech krajów skandynawskich, takich jak Dania, Finlandia, Norwegia oraz Szwecja.

W trakcie badania przeanalizowano przypadki niemal 25 tysięcy osób do 48 roku życia, z czego u 2437 z nich zdiagnozowano raka tarczycy.

Wyniki badania mogą wydawać się nieco niepokojące. Okazało się bowiem, iż łagodne choroby tarczycy u kobiet będących w ciąży, takie jak niedoczynność, nadczynność, wole tarczycy, a także łagodne zmiany nowotworowe gruczołu były silnie skorelowane z ryzykiem wystąpienia raka tarczycy mogącego wystąpić w okresie późniejszym u potomstwa.

Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Bjørga odkrył również, iż do czynników tych zalicza się także duża masa urodzeniowa noworodków, wrodzona niedoczynność tarczycy oraz cukrzyca u kobiet ciężarnych. Z ryzykiem wystąpienia raka tarczycy wiążą się również epizody krwotoków poporodowych.

Dzięki uzyskanym wynikom jesteśmy w stanie eliminować modyfikowalne czynniki, które już w trakcie życia płodowego mogą przyczyniać się do wzrostu ryzyka nowotworów tarczycy u potomstwa.

Tak, więc u kobiet planujących ciążę należy zadbać o prawidłową masę ciała, a także o odpowiednią dietę, zmniejszając ryzyko wystąpienia cukrzycy.

W przypadku czynników niemodyfikowalnych, celowe wydaje się monitorowanie w późniejszym okresie życia dzieci matek z grupy zwiększonego ryzyka. W przypadku wystąpienia raka tarczycy odpowiedni monitoring pozwoli na wykrycie choroby we wczesnym stadium, co istotnie zwiększy szanse na jej całkowite wyleczenie.

Na szczęście u dzieci zapadalność na raka tarczycy wynosi ok. 1 na milion, zaś najczęściej rozpoznaje się go między 40 a 50 rokiem życia. Jak się szacuje w Polsce notuje się około 1,5- 1,8 tysięcy nowych zachorowań rocznie. Wczesny monitoring, na przykład w postaci ultrasonografii tarczycy może istotnie zwiększyć szanse na wczesne wykrycie choroby, a więc na szybki powrót do pełnego zdrowia.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Lewica nie odpuści aborcji

26 sierpnia 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Od „małpeczki” do „małpeczki”

17 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nie czas płakać nad rozlaną szczepionką...

20 listopada 2023
Msolecka
Felieton

Razem wspiera rząd z osobna

10 listopada 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Idzie nowe… po staremu

18 października 2023
Leszek Borkowski
18 września 2023