Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Jazda na gapę

MedExpress Team

Dr n. med. Mariusz Gujski

Opublikowano 10 października 2013 07:00

Jazda na gapę - Obrazek nagłówka
Wrześniowe Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy zdominowały dyskusje na temat tego, że zdrowie winno stać się wreszcie priorytetem politycznym państwa i rządu. Jeśli ten warunek nie będzie spełniony, nie ma co liczyć na zasadnicze, istotne zmiany w systemie ochrony zdrowia.

Wrześniowe Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy zdominowały dyskusje na temat tego, że zdrowie winno stać się wreszcie priorytetem politycznym państwa i rządu. Jeśli ten warunek nie będzie spełniony, nie ma co liczyć na zasadnicze, istotne zmiany w systemie ochrony zdrowia. To oczywiste. Ale czy jest to warunek jedyny? Czy wystarczy, jeśli zdrowie stanie się priorytetem jedynie rządzących? A co z rządzonymi? Czy dzisiaj zdrowie jest rzeczywiście priorytetem dla społeczeństwa? Nie – chęć zachowania zdrowia, bo takie pragnienie jest oczywiste, ale działania na rzecz zdrowia własnego i wspólnego obszaru, jakim jest system ochrony zdrowia. Narzekanie na służbę zdrowia jest u nas powszechne i ma swoje głębokie uzasadnienie w rzeczywistości. Wszyscy wiemy, że jest źle i wszyscy chcemy zmian, ale czy jesteśmy gotowi na poważną debatę o tym, jak powinien wyglądać polski system ochrony zdrowia? Wszyscy: pacjenci, lekarze, urzędnicy zdrowotni. Czy mamy chęci, odwagę, determinację i w końcu prawdziwą potrzebę prowadzenia uczciwej publicznej dyskusji na ten temat? Chcemy być leczeni najnowocześniejszymi lekami, przy użyciu sprzętu najnowszej generacji, a nie chcemy podwyższenia składki zdrowotnej. Narzekamy, że pielęgniarki są nieczułe, lekarze opryskliwi, ale nie próbujemy zrozumieć, co można zmienić w przeregulowanym systemie, żeby zdjąć z ich barków część niepotrzebnych, biurokratycznych obciążeń.

Ale nie tylko nie dyskutujemy jako społeczeństwo w sposób zaangażowany. Nie chcemy i nie potrafimy też korzystać z tego, co już oferuje nam system, na który tak bardzo narzekamy. Przykładem może być żenująca wciąż liczba osób wykonujących badania profilaktyczne finansowane w całości przez NFZ. Nie angażując się w dbałość o własne zdrowie, nie uczestnicząc w publicznej dyskusji o zdrowiu całego społeczeństwa, stajemy się w systemie pasażerami na gapę. Czy gapowicz może stawiać kierowcy jakiekolwiek wymagania?

Tekst jest wstępniakiem do październikowego wydania Służby Zdrowia

Podobne artykuły

Zrzut ekranu 2024-06-21 o 10.00.20
28 czerwca 2024
logo_NIL_kolor-2023
28 czerwca 2024
Monosnap (3) Podcast_ Rzadko się o tym mówi - rozm
28 czerwca 2024
ThinkstockPhotos-518878059
28 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Katarzyna-Czyzewska-nowe2
8 maja 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Nowa strategia na post-COVID. Jak może pomóc naltrekson?

6 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

ABM na pierwszy ogień

9 stycznia 2024
IMG

Jazda bez trzymanki

29 września 2023
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
31 sierpnia 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Co daje nam wiedza

22 sierpnia 2023