Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Jazda na gapę

MedExpress Team

Dr n. med. Mariusz Gujski

Opublikowano 10 października 2013 07:00

Jazda na gapę - Obrazek nagłówka
Wrześniowe Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy zdominowały dyskusje na temat tego, że zdrowie winno stać się wreszcie priorytetem politycznym państwa i rządu. Jeśli ten warunek nie będzie spełniony, nie ma co liczyć na zasadnicze, istotne zmiany w systemie ochrony zdrowia.

Wrześniowe Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy zdominowały dyskusje na temat tego, że zdrowie winno stać się wreszcie priorytetem politycznym państwa i rządu. Jeśli ten warunek nie będzie spełniony, nie ma co liczyć na zasadnicze, istotne zmiany w systemie ochrony zdrowia. To oczywiste. Ale czy jest to warunek jedyny? Czy wystarczy, jeśli zdrowie stanie się priorytetem jedynie rządzących? A co z rządzonymi? Czy dzisiaj zdrowie jest rzeczywiście priorytetem dla społeczeństwa? Nie – chęć zachowania zdrowia, bo takie pragnienie jest oczywiste, ale działania na rzecz zdrowia własnego i wspólnego obszaru, jakim jest system ochrony zdrowia. Narzekanie na służbę zdrowia jest u nas powszechne i ma swoje głębokie uzasadnienie w rzeczywistości. Wszyscy wiemy, że jest źle i wszyscy chcemy zmian, ale czy jesteśmy gotowi na poważną debatę o tym, jak powinien wyglądać polski system ochrony zdrowia? Wszyscy: pacjenci, lekarze, urzędnicy zdrowotni. Czy mamy chęci, odwagę, determinację i w końcu prawdziwą potrzebę prowadzenia uczciwej publicznej dyskusji na ten temat? Chcemy być leczeni najnowocześniejszymi lekami, przy użyciu sprzętu najnowszej generacji, a nie chcemy podwyższenia składki zdrowotnej. Narzekamy, że pielęgniarki są nieczułe, lekarze opryskliwi, ale nie próbujemy zrozumieć, co można zmienić w przeregulowanym systemie, żeby zdjąć z ich barków część niepotrzebnych, biurokratycznych obciążeń.

Ale nie tylko nie dyskutujemy jako społeczeństwo w sposób zaangażowany. Nie chcemy i nie potrafimy też korzystać z tego, co już oferuje nam system, na który tak bardzo narzekamy. Przykładem może być żenująca wciąż liczba osób wykonujących badania profilaktyczne finansowane w całości przez NFZ. Nie angażując się w dbałość o własne zdrowie, nie uczestnicząc w publicznej dyskusji o zdrowiu całego społeczeństwa, stajemy się w systemie pasażerami na gapę. Czy gapowicz może stawiać kierowcy jakiekolwiek wymagania?

Tekst jest wstępniakiem do październikowego wydania Służby Zdrowia

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Edukacja (nie)obowiązkowa

18 lutego 2025
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
WAŻNE Katarzyna Czyżewska

Prognoza na 2025 rok: o możliwych zmianach w prawie ochrony zdrowa

15 stycznia 2025
Małgorzata Solecka
Felieton Małgorzata Solecka

Lewica nie odpuści aborcji

26 sierpnia 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

DHEA-S – co się dzieje, gdy go brakuje?

11 czerwca 2024
Małgorzata Solecka
Felieton Małgorzata Solecka

Igrzyska zamiast chleba

13 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Pozostaje niesmak

17 stycznia 2024
Msolecka
Felieton

Komu slot, komu rózga?

4 grudnia 2023