Na świecie dzień farmaceuty jest obchodzony 12 stycznia, 14 maja oraz 25 września. Natomiast Ogólnopolski Dzień Aptekarza jest obchodzony 26 września, ponieważ według tradycji 26 września 283 roku zginęli bracia Kosma i Damian. Byli zdolnymi lekarzami rzymskimi. Cieszyli się wielką sławą. Leczyli wszystkich chorych - pogan oraz chrześcijan. Szczególną troską otaczali biednych, nie pobierając honorariów za swoją pracę. W czasie prześladowań chrześcijan zostali ścięci mieczem 26 września. Kosma i Damian są patronami aptekarzy oraz lekarzy.
12 stycznia - tego dnia Dzień Farmaceuty jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych: National Pharmacist Day.
14 maja - przypada Międzynarodowy Dzień Farmaceuty. Ustanowiony został po raz pierwszy w Turcji 14 maja 1968 roku. Dlatego, że to najdłużej obchodzone święto farmaceutów, z czasem nabrało ono wymiaru międzynarodowego.
25 września - to Światowy Dzień Farmaceutów. Ten dzień został wybrany dla uhonorowania federacji, która powstała 25 września 1912 roku: Międzynarodowa Federacja Farmaceutyczna (FIP Federation Internationale Pharmaceutique). Obecnie FIP skupia organizacje i stowarzyszenia farmaceutyczne działające w 154 krajach. Na całym świecie w tym zawodzie pracuje ponad 4 miliony ludzi. W tym roku tematem przewodnim jest: „Apteka zjednoczona w działaniu na rzecz zdrowszego świata”.
26 września - do ubiegłego roku był obchodzony Ogólnopolski Dzień Aptekarza.
Nie ulega wątpliwości, że tradycje oraz zwyczaje należy utrzymywać i rozwijać. Tradycje przyjmujemy jako istotny składnik naszego życia społecznego i kulturowego. To na podstawie zwyczajów czy tradycji tworzy się także nasza tożsamość, w tym również tożsamość zawodowa - aptekarska, farmaceutyczna.
W tym roku Naczelna Rada Aptekarska nie zorganizowała obchodów Dnia Aptekarza. To jest kompromitacja, żenada i wstyd. O tempora, o mores!
mgr farm. Walenty Zajdel