Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Anna Banaszewska

KIO doręcza wyrok bez uzasadnienia i co dalej?

MedExpress Team

Anna Banaszewska

Opublikowano 9 listopada 2019 12:08

KIO doręcza wyrok bez uzasadnienia i co dalej? - Obrazek nagłówka
Ostatnio rozwiązywaliśmy następujący problem: KIO doręczyła zamawiającemu wyrok zawierający sentencję, bez uzasadnienia. Odwołanie zostało uwzględnione. Jak odnieść się do takiej sytuacji?

W takiej sytuacji warto pamiętać, że w przeciwieństwie do postępowań sądowych, gdzie uzasadnienie wyroku sporządzane jest na wniosek stron, Krajowa Izba Odwoławcza ma obowiązek sporządzania uzasadnienia wyroku z urzędu. Ustawodawca również precyzyjnie określił zakres treściowy uzasadnienia, bowiem w art. 196 ust. 4 PZP explicite wskazał, iż uzasadnienie wyroku powinno zawierać następujące elementy: wskazanie podstawy faktycznej rozstrzygnięcia, w tym ustalenie faktów, które Izba uznała za udowodnione, dowodów, na których się oparła, i przyczyn, dla których innym dowodom odmówiła wiarygodności i mocy dowodowej, oraz wskazanie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa. Odpisy orzeczenia (wyrok lub postanowienie) wraz z uzasadnieniem powinny być wysłane terminie 3 dni od dnia ogłoszenia orzeczenia, a jeżeli nie było ogłoszenia w terminie 3 dni od dnia wydania postanowienia, stronom oraz uczestnikom postępowania odwoławczego lub ich pełnomocnikom z tym zastrzeżeniem, że w tym przypadku „lub” nie oznacza dowolności, a jedynie precyzuje sytuację w której strona występuje sama lub zastępowana jest przez pełnomocnika.

Brak uzasadnienia całkowicie pozbawia strony możliwości dokonania oceny toku wywodu, który doprowadził do wydania wyroku lub w przypadku zastosowania prawa materialnego do niedostatecznie jasno ustalonego stanu faktycznego, a w konsekwencji możliwości przeprowadzenia kontroli zaskarżonego orzeczenia. Podobny skutek następuje również w przypadku braku choćby jednego z elementów wskazanego przez ustawodawcę uzasadnienia z uwagi na wadliwość sporządzonego uzasadnienia zaskarżonego wyroku (por. wyr. SO w Szczecinie z 17.4.2009 r., II Ca 137/09, niepubl.).

Powracając jednak do meritum problemu należy znaleźć odpowiedź na pytanie co możecie zrobić w przypadku otrzymania wyroku bez uzasadnienia lub wad wyroku. Niewątpliwie ustawa ogranicza zakres konwalidacji wyroku w drodze sprostowania jedynie do sprostowania błędów pisarskich albo rachunkowych lub innych oczywistych omyłek popełnionych w orzeczeniu zatem przyjęcie, iż brak uzasadnienia podlega sprostowaniu byłoby za daleko idące.

W takiej sytuacji jedynym środkiem ochrony prawnej jest przewidziana w PZP skarga od wyroku KIO do sądu okręgowego. Stosownie do art. 198a ust. 2 PZP w postępowaniu toczącym się wskutek wniesienia skargi od orzeczenia KIO – sąd stosuje Kodeks postępowania cywilnego o apelacji, jeżeli przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej. Należy jednak pamiętać o tym, że aby wnieść skargę od wyroku KIO należy wykazać interes prawny we wniesieniu skargi. W konsekwencji każdorazowo, kiedy zamawiający na skutek niekorzystnego dla niego wyroku KIO zawrze umowę w sprawie zamówienia publicznego, traci interes we wniesieniu skargi, a w konsekwencji skarga podlega oddaleniu (tak też: V Ca 1352/10).

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton

Recepty pod specjalnym nadzorem

24 czerwca 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Asystent lekarza

8 stycznia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

2024 rok: Igrzyska będą. A chleb?

29 grudnia 2023
Celine_Dion_2012_
Dr n. med. Marek Derkacz

Jak wyleczyć Céline Dion?

27 grudnia 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Dobry jak cholesterol

10 sierpnia 2023
Michal-Modro-3
3 kwietnia 2023