W związku z rosnącym zainteresowaniem skuteczną dezynfekcją skóry rąk w sytuacji zagrożenia koronawirusem, proponuję stosować do odkażania mieszaninę: 85g 96-proc. etanolu +10 g alkoholu izopropylowego (izopropanol) + 5 g wody destylowanej lub tzw. wody do injekcji (aqua pro in.).
Wydaje mi się, że taka mieszanka może być przygotowana w aptece ogólnodostępnej jak i szpitalnej bez większego problemu. Trzeba oczywiście mieć odpowiednie składniki. Wody i spirytusu nam nie brakuje, ale musimy dokupić alkohol izopropylowy.
W sytuacji braku izopropanolu możemy stosować alkohol etylowy 96° (stopniowy) w proporcji 250 cm³ 96° alkoholu etylowego + 50 cm³ wody destylowanej lub tzw. do injekcji (aqua pro in.).
- Alkohol etylowy 96% oznacza, że w 100 g roztworu jest 96 g czystego etanolu.
- Alkohol etylowy 96° oznacza, że w 100 cm³ roztworu jest 96 cm³ czystego etanolu.
Na rynku obecne są różne gotowe produkty, które powinny stanowić zabezpieczenie przed przenoszeniem wirusów. W handlu dostępne są następujące preparaty:
- Promanum pure – etanol i izopropanol
- Softasept N - etanol i izopropanol
- Kodan Tinktur Forte - propanol i izopropanol
- Leko zestaw iniekcyjny - izopropanol
- Braunoderm - izopropanol i powidon jodu
- Skinman Soft – izopropanol
Wymienione produkty zawierają różne substancje czynne w tym także alkohol etylowy i alkohol izopropylowy. Wymienione produkty mają różny statut są produktami leczniczymi, wyrobami medycznymi, produktami biobójczymi. Niektóre z nich działają bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne (w tym na prątki) oraz przeciwwirusowo (w tym na HBV, HIV) i grzybobójczo. Nie działają zbyt efektywnie na zarodniki.
Jeżeli dezynfekujemy ręce po umyciu wodą z mydłem to winny być one bardzo starannie osuszone a dopiero przetarte powyżej wymienionymi preparatami. Należy pamiętać by nie dezynfekować wilgotnych rąk, natychmiast po umyciu, przed ich wysuszeniem, wtedy bowiem nieświadomie rozcieńczamy płyny dezynfekcyjne do stężeń nieskutecznych dla utrzymania właściwej higieny rąk.
Istotny jest także czas dezynfekcji dłoni, który nie powinien być krótszy niż 30 sekund.
Post scriptum:
Do dezynfekcji rąk można stosować tańszy alkohol etylowy skażony 96% w proporcji :
1 litr etanolu 96% skażonego + 220 cm³ wody destylowanej lub do injekcji (patrzymy co nas mniej kosztuje).
220 cm wody³ = pełna szklanka + 1/10 szklanki wypełnionej wodą.
Do dezynfekcji powierzchni można stosować tani alkohol izopropylowy techniczny w proporcji:
1 litr izopropanolu 99,9 % + 250 cm³ wody destylowanej lub zdejonizowanej (zdemineralizowanej).
250 cm³ wody = pełna szklanka + ¼ szklanki wypełnionej wodą.
Podane proporcje można stosować w domach, w pracy, w szpitalach, w przychodniach, w gabinetach.
Brak dostępności do środków dezynfekcyjnych zwalczających bakterie , grzyby i wirusy powinien być zastąpiony przygotowywanymi roztworami podanymi powyżej.
Najgorzej gdy nie stosujemy dezynfekcji bo jej nie mamy.