Kilka dni temu New England Journal of Medicine (NEJM) opublikował pracę Public Trust in Physicians, a w niej wyniki badania poziomu zaufania, jakim opinia publiczna darzy lekarzy jako grupę zawodową. Nie dziwią niskie wyniki tego współczynnika podane dla Polski. Podobne dane pojawiały się już wcześniej w badaniach European Trusted Brands przeprowadzanych co roku przez Readers Digest wskazując, że poziom zaufania do lekarzy dynamicznie w Polsce spada od 2011 roku z poziomu 73% do 56% w 2014 roku. Dziwią jednak dane wskazujące na fakt, że Polska znalazła się na ostatnim miejscu w światowym rankingu zaufania do lekarzy.
Badanie zostało przeprowadzone w latach 2011-2013 w ramach International Social Survey Programme (ISSP) realizowanego w 29 krajach przez instytuty naukowe i badawcze uczestniczących krajów w ramach współpracy międzynarodowej. Badano 2 parametry – zaufanie do lekarzy jako do grupy zawodowej oraz indywidualne zadowolenie z otrzymanego leczenia podczas ostatniej wizyty u lekarza. Dane zebrane w grupie respondentów w 29 krajach wskazują na brak zależności poziomu zaufania jakim badani darzą lekarzy od indywidualnego zadowolenia z ostatniej wizyty u lekarza.
Dużym zaufaniem darzą lekarzy obywatele takich krajów jak Szwajcaria, Holandia, Dania, Wielka Brytania, Finlandia, Francja i Turcja (poziom zaufania od 83 do 75 %). Ranking zamykają następujące kraje - Chorwacja, Stany Zjednoczone, Chile, Bułgaria, Rosja i Polska z wynikami zaufania w zakresie 58-43%. Zaufaniem darzy lekarzy mniej niż połowa respondentów z Bułgarii, Rosji i Polski. Polska jest ostatnim 29tym krajem zamykającym ranking z zaufaniem do lekarzy na poziomie 43% respondentów którzy darzą zaufaniem lekarzy w Polsce. Niewielki odsetek respondentów wychodzi z zadowoleniem z wizyt lekarskich – w Polsce to zaledwie 23% respondentów, co daje nam 25 miejsce w grupie 29 badanych krajów. W krajach takich jak Szwajcaria, Dania czy Stany Zjednoczone z wizyt wychodzi zadowolonych nawet 64% badanych.
Opublikowane wyniki martwią. W interesie pacjentów jest ufanie lekarzowi. To zaufanie wspiera skuteczność zastosowanych terapii i leków. Buduje dobrą współpracę, która leży przede wszystkim w interesie pacjentów. Pacjenci potrzebują lekarzy, którym mogą ufać. Wydaje się, że z problemem narastania braku zaufania nie można pozostawiać polskich lekarzy i pacjentów i liczyć, że sami sobie z tym poradzą. Takie wyniki powinny sprowokować dyskusję, z udziałem dwu zainteresowanych stron, prowadzącą do ustalenia działań naprawczych.
Ewa Borek
Fundacja MY Pacjenci
Na podstawie Blendon RJ, Benson JM, Hero JO. Public trust in physicians — U.S. medicine in international perspective. N Engl J Med 2014;371:1570-2.