Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Kwestie fundamentalne wymagają dyskusji

MedExpress Team

Dr Marek Balicki

Opublikowano 29 lutego 2016 20:59

Kwestie fundamentalne wymagają dyskusji  - Obrazek nagłówka
Fot. arch. red.
Minęło sto dni nowego rządu. Niektóre zapowiedzi z początku kadencji są już realizowane, a inne zaczynają nabierać konkretnych kształtów. Rząd się chwali, a opozycja nie pozostawia na nim suchej nitki.

Co ciekawe, stosunkowo mało miejsca w dyskusjach medialnych zajmują sprawy ochrony zdrowia. Może dlatego, że obecna opozycja nie ma się za bardzo czym pochwalić po ośmiu latach rządzenia i trudno jej w tej dziedzinie atakować rząd. Trzy miesiące to swoją drogą zbyt krótki okres na dokonywanie ocen polityki zdrowotnej. Tym bardziej że konieczne są tutaj zmiany systemowe, a na to potrzeba więcej czasu. Zapowiedzi ministra Radziwiłła jak na razie są dość obiecujące. Trudno też nie dostrzec pozytywnej zmiany w podejściu obecnego kierownictwa ministerstwa do dialogu z partnerami społecznymi. Ciągle jednak za mało wiemy, żeby prorokować, które z zapowiedzi uda się zrealizować.

Dlatego należy żałować, że mamy tak mało debat poświęconych ochronie zdrowia, zwłaszcza w mediach publicznych. A przecież w exposé premier Beaty Szydło padły słowa, które dotyczą kwestii fundamentalnych i bez wątpienia wymagają dyskusji. Szefowa rządu powiedziała wówczas, że służba zdrowia nie może być nastawiona na zysk, a sfera prywatna ma być wyraźnie oddzielona od publicznej.

Co te zapowiedzi mogą oznaczać dla przyszłości systemu opieki zdrowotnej? Czy odejście od komercjalizacji publicznych usług zdrowotnych ma sens i w jaki sposób to można przeprowadzić? O tym z pewnością trzeba rozmawiać, także toczyć spory.

Funkcjonujący dzisiaj model opieki zdrowotnej zakłada bilansowanie się  przychodów i kosztów. Dla uzyskania równowagi niezwykle ważne jest nie tylko właściwe skalkulowanie składki, ale również określenie zakresu świadczeń finansowanych ze składek oraz zasad korzystania z usług.

Zwiększanie się kosztów świadczeń wynikające ze starzenia się populacji i rozwoju technologii medycznych, przy niewystarczających przychodach ze składek, powoduje pogłębiającą się nierównowagę. Ponieważ NFZ nie może zakontraktować więcej usług niż ma środków, problem ten przy naszych rozwiązaniach systemowych przerzucany jest na placówki zdrowotne i pacjentów. Szpitale nie mogą chociażby odmówić udzielania pomocy w stanach nagłych, mogących zagrażać życiu lub zdrowiu, mimo braku gwarancji otrzymania należnej zapłaty. U niektórych przyczynia się to do powstawania długów. Pacjenci w sytuacji przekroczenia limitów przez świadczeniodawców zmuszeni są do oczekiwania na leczenie w coraz dłuższych kolejkach.  

Te sprawy wymagają uporządkowania. Jest jednak jeszcze jeden czynnik, który pogłębia nierównowagę. Wraz z postępującą komercjalizacją opieki zdrowotnej obserwuje się znaczny wzrost produktywności. Jeden przykład. Wg ostatnich raportów OECD liczba hospitalizacji na tysiąc mieszkańców w latach 2000 – 2012 zwiększyła się w Polsce o 22 proc., podczas gdy średnio w UE spadła o 1 procent. Mamy już więcej hospitalizacji niż w dużo starszych społeczeństwach zachodnich. Jednocześnie bardzo wydłużyły się kolejki. Ile z tych hospitalizacji było niepotrzebnych, gdy jednocześnie inni pacjenci czekali na podstawowe badania? Nie wiemy, jaka jest skala marnotrawstwa. Jeden z byłych prezesów NFZ szacował ją na 20 proc.

Okazuje się więc, że traktowanie działalności leczniczej przede wszystkim jako biznesu, może być wprawdzie intratne dla części podmiotów, zwłaszcza prywatnych, ale nie jest korzystne dla interesu publicznego. Potrzeba tu jakiegoś rozsądnego rozwiązania. I o tym warto rozmawiać już teraz, zanim będą projekty ustaw.

Tekst: Marek Balicki

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Klikam i klikam

10 września 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Przed nami jesień, a my znów w lesie...

28 sierpnia 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Choroba Addisona: Wyzwania i codzienność pacjentów

8 lipca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Mądrej głowie dość dwie słowie

19 lutego 2024
Celine_Dion_2012_
Dr n. med. Marek Derkacz

Jak wyleczyć Céline Dion?

27 grudnia 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Farmakolog dla pacjentów: TRZUSTKA

6 listopada 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
13 września 2023