Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Linezolid to dobry lek, ale...

MedExpress Team

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 14 grudnia 2015 10:20

Linezolid to dobry lek, ale... - Obrazek nagłówka
FOT. WOJCIECH OLKUSNIK / AGENCJA GAZETA
Linezolid to dobry lek, ale uprzejmie proszę o rozważenie czy nie jest być może, zbyt często stosowany u Państwa w szpitalu.

 

Linezolid to dobry lek, ale uprzejmie proszę o rozważenie czy nie jest być może, zbyt często stosowany u Państwa w szpitalu.

 Wskazania:

1/ Szpitalne i pozaszpitalne zapalenia płuc wywołane przez chorobotwórcze bakterie Gram-dodatnie. Bakterie Gram-dodatnie to Streptococcus pneumoniae wywołują do 9% przypadków zapalenia płuc u pacjentów zaniedbanych, w podeszłym wieku, przebywających w domach opieki społecznej lub domach prywatnych.

2/ Linezolid wskazany jest w powikłanych zakażeniach skóry i tkanek miękkich, ale wyłącznie wtedy, gdy zakażenie zostało wywołane przez wrażliwe na niego bakterie Gram-dodatnie.

Ostre bakteryjne zakażenia skóry i tkanek miękkich są głównie wywoływane przez bakterie Gram-dodatnie takie jak Streptococcus pyogenes i Staphylococcus aureus oporny na metycyklinę/MRSA /.

W przypadku ciężkich powikłanych zakażeń skóry i tkanek miękkich nie można wykluczyć współobecności bakterii Gram-ujemnych. W takim przypadku koniecznie należy rozpocząć jednoczesne leczenie przeciwko drobnoustrojom Gram-ujemnym.

 Linezolid nie jest skuteczny w leczeniu zakażeń powodowanych przez bakterie Gram-ujemne.

Szpitalne zapalenia płuc występują powszechnie u pacjentów poddawanych wentylacji mechanicznej, ale także u pacjentów nie poddanych temu zabiegowi na ogólnych oddziałach szpitalnych. Najczęściej rozwija się u pacjentów w podeszłym wieku, ale występuje także w innych grupach wiekowych.

Bakterie Gram-ujemne to Acinetobacter kolonizujący wydzieliny dróg oddechowych pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii-konieczna ostrożność interpretacyjna dotycząca wyizolowanych kultur bakteryjnych. Na wczesnym etapie szpitalnego zapalenia płuc należy uwzględnić pałeczki Haemofhilus influenze/gram-ujemne/.

Głównymi patogenami odpowiedzialnymi za wywołanie zapalenia płuc są tlenowe pałeczki Gram-ujemne/ryzyko Pseuromonas aeruginoza odpowiedzialnych za tworzenie ropni, zajęcia naczyń krwionośnych i krwawienia/.

Żołądek jest głównym rezerwuarem pałeczek Gram-ujemnych, które mogą kolonizować układ oddechowy.

Pozaszpitalne zapalenia płuc w 85% przypadków wywoływane są przez:

Streptococcus pneumoniae Gram-dodatnia

Haemophilus influenzae Gram-ujemna

Moraxella catarrhalis Gram ujemna

Zachłystowe zapalenie płuc jest jednym rodzajem pozaszpitalnego zapalenia płuc wywołanym przez wiele patogenów tlenowych i beztlenowych z jamy ustnej.

Infekcje mieszane Gram-dodatnie i Gram-ujemne wymagają jednoczesnego wdrożenia obok Linezolidu odpowiedniego leczenia przeciwko patogenom Gram-ujemnym.

Maksymalny okres leczenia to 28 dni, w zakażeniach ze współistniejącą bakteriemią nie zwiększamy dawki ani nie wydłużamy czasu leczenia.

 Linezolid roztwór do infuzji wykazuje zgodność z:

a/ 5% roztworem glukozy do infuzji;

b/ 0,9% roztworem chlorku sodu do infuzji;

c/ roztwór do wstrzykiwań Hartmanna / roztwór Ringera z mleczanami do wstrzykiwań /.

 Decyzja o podaniu Linezolidu mimo zamieszczonych przeciwwskazań wymaga analizy stosunku korzyści dla pacjenta do ryzyka.

1/ Linezolid nie jest przeznaczony dla pacjentów przyjmujących aktualnie inhibitory monoaminooksydazy / selegilina, fenelzyna, izokarboksazyd, moklobemid , ani w ciągu 2 tygodni od zakończenia stosowania dowolnego produktu leczniczego z tej grupy. Linezolid jest sam odwracalnym, nieselektywnym inhibitorem MAO.

2/ Linezolid nie jest wskazany do stosowania u pacjentów z chorobami predysponującymi do wystąpienia przełomu nadciśnieniowego takimi jak: nieleczone nadciśnienie tętnicze, guz chromochłonny nadnerczy, rakowiaki, nadczynność tarczycy.

3/ Linezolid jest przeciwwskazany do stosowania u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi / depresja dwubiegunowa, zaburzenia schizoafektywne, ostre stany dezorientacji ponieważ u tych pacjentów zwiększa się ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego.

4/ Linezolid jest przeciwwskazany do stosowania u pacjentów przyjmujących inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny / SSRI /, trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, agonistów receptorów serotoninowych 5-HT1 / tryptany /, ponieważ u tych pacjentów zgłaszane są przypadki wystąpienia zespołu serotoninowego.

5/ Linezolid jest przeciwwskazany do stosowania u pacjentów przyjmujących produkty lecznicze o bezpośrednim lub pośrednim działaniu sympatykomimetycznym w tym leki rozszerzajace oskrzela takie jak pseudoefedryna, fenylopropanoloamina ponieważ nasila wzrost ciśnienia tętniczego.

6/ Linezolid jest przeciwwskazany do stosowania u pacjentów przyjmujących leki wazopresyjne / epinefryna, norepinefryna /. Zaleca się dostosowanie dawki leków wazopresyjnych, w tym leków działających na receptory dopaminergiczne , podczas ich jednoczesnego stosowania z linezolidem. Równoczesne ich stosowanie prowadzi do nadciśnienia tętniczego z wystąpieniem przełomu nadciśnieniowego.

7/ Linezolid jest przeciwwskazany do stosowania u pacjentów przyjmujących leki dopaminergiczne / dopamina, dobutamina / bo występuje ryzyko wystąpienia przełomu nadciśnieniowego.

8/ Linezolid jest przeciwwskazany do stosowania u pacjentów przyjmujących petydynę i buspiron z powodu ryzyka wystąpienia zespołu serotoninowego.

9/ Linezolid hamuje syntezę białek mitochondrialnych w wyniku czego może dojść do kwasicy metabolicznej a w związku z kwasicą metaboliczną może wystąpić niedokrwistość . Stąd jak ognia unikamy stosowania Linezolidu powyżej maksymalnych 28 dni.

 Łączenie Linezolidu z innymi lekami może podnieść ryzyko wystąpienia przełomu nadciśnieniowego, zespołu serotoninowego.

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Anna-Banaszewska-anojszewska-2crop-me
Dr Anna Banaszewska

AI ACT

23 maja 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Przypadek pana Ziobry

23 maja 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Od „małpeczki” do „małpeczki”

17 maja 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
30 października 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n.med. Marek Derkacz, MBA

Palenie ojca a zdrowie przyszłych pokoleń

28 września 2023
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
31 sierpnia 2023