Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Linezolid to dobry lek, ale...

MedExpress Team

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 14 grudnia 2015 10:20

Linezolid to dobry lek, ale... - Obrazek nagłówka
FOT. WOJCIECH OLKUSNIK / AGENCJA GAZETA
Linezolid to dobry lek, ale uprzejmie proszę o rozważenie czy nie jest być może, zbyt często stosowany u Państwa w szpitalu.

 

Linezolid to dobry lek, ale uprzejmie proszę o rozważenie czy nie jest być może, zbyt często stosowany u Państwa w szpitalu.

 Wskazania:

1/ Szpitalne i pozaszpitalne zapalenia płuc wywołane przez chorobotwórcze bakterie Gram-dodatnie. Bakterie Gram-dodatnie to Streptococcus pneumoniae wywołują do 9% przypadków zapalenia płuc u pacjentów zaniedbanych, w podeszłym wieku, przebywających w domach opieki społecznej lub domach prywatnych.

2/ Linezolid wskazany jest w powikłanych zakażeniach skóry i tkanek miękkich, ale wyłącznie wtedy, gdy zakażenie zostało wywołane przez wrażliwe na niego bakterie Gram-dodatnie.

Ostre bakteryjne zakażenia skóry i tkanek miękkich są głównie wywoływane przez bakterie Gram-dodatnie takie jak Streptococcus pyogenes i Staphylococcus aureus oporny na metycyklinę/MRSA /.

W przypadku ciężkich powikłanych zakażeń skóry i tkanek miękkich nie można wykluczyć współobecności bakterii Gram-ujemnych. W takim przypadku koniecznie należy rozpocząć jednoczesne leczenie przeciwko drobnoustrojom Gram-ujemnym.

 Linezolid nie jest skuteczny w leczeniu zakażeń powodowanych przez bakterie Gram-ujemne.

Szpitalne zapalenia płuc występują powszechnie u pacjentów poddawanych wentylacji mechanicznej, ale także u pacjentów nie poddanych temu zabiegowi na ogólnych oddziałach szpitalnych. Najczęściej rozwija się u pacjentów w podeszłym wieku, ale występuje także w innych grupach wiekowych.

Bakterie Gram-ujemne to Acinetobacter kolonizujący wydzieliny dróg oddechowych pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii-konieczna ostrożność interpretacyjna dotycząca wyizolowanych kultur bakteryjnych. Na wczesnym etapie szpitalnego zapalenia płuc należy uwzględnić pałeczki Haemofhilus influenze/gram-ujemne/.

Głównymi patogenami odpowiedzialnymi za wywołanie zapalenia płuc są tlenowe pałeczki Gram-ujemne/ryzyko Pseuromonas aeruginoza odpowiedzialnych za tworzenie ropni, zajęcia naczyń krwionośnych i krwawienia/.

Żołądek jest głównym rezerwuarem pałeczek Gram-ujemnych, które mogą kolonizować układ oddechowy.

Pozaszpitalne zapalenia płuc w 85% przypadków wywoływane są przez:

Streptococcus pneumoniae Gram-dodatnia

Haemophilus influenzae Gram-ujemna

Moraxella catarrhalis Gram ujemna

Zachłystowe zapalenie płuc jest jednym rodzajem pozaszpitalnego zapalenia płuc wywołanym przez wiele patogenów tlenowych i beztlenowych z jamy ustnej.

Infekcje mieszane Gram-dodatnie i Gram-ujemne wymagają jednoczesnego wdrożenia obok Linezolidu odpowiedniego leczenia przeciwko patogenom Gram-ujemnym.

Maksymalny okres leczenia to 28 dni, w zakażeniach ze współistniejącą bakteriemią nie zwiększamy dawki ani nie wydłużamy czasu leczenia.

 Linezolid roztwór do infuzji wykazuje zgodność z:

a/ 5% roztworem glukozy do infuzji;

b/ 0,9% roztworem chlorku sodu do infuzji;

c/ roztwór do wstrzykiwań Hartmanna / roztwór Ringera z mleczanami do wstrzykiwań /.

 Decyzja o podaniu Linezolidu mimo zamieszczonych przeciwwskazań wymaga analizy stosunku korzyści dla pacjenta do ryzyka.

1/ Linezolid nie jest przeznaczony dla pacjentów przyjmujących aktualnie inhibitory monoaminooksydazy / selegilina, fenelzyna, izokarboksazyd, moklobemid , ani w ciągu 2 tygodni od zakończenia stosowania dowolnego produktu leczniczego z tej grupy. Linezolid jest sam odwracalnym, nieselektywnym inhibitorem MAO.

2/ Linezolid nie jest wskazany do stosowania u pacjentów z chorobami predysponującymi do wystąpienia przełomu nadciśnieniowego takimi jak: nieleczone nadciśnienie tętnicze, guz chromochłonny nadnerczy, rakowiaki, nadczynność tarczycy.

3/ Linezolid jest przeciwwskazany do stosowania u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi / depresja dwubiegunowa, zaburzenia schizoafektywne, ostre stany dezorientacji ponieważ u tych pacjentów zwiększa się ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego.

4/ Linezolid jest przeciwwskazany do stosowania u pacjentów przyjmujących inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny / SSRI /, trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, agonistów receptorów serotoninowych 5-HT1 / tryptany /, ponieważ u tych pacjentów zgłaszane są przypadki wystąpienia zespołu serotoninowego.

5/ Linezolid jest przeciwwskazany do stosowania u pacjentów przyjmujących produkty lecznicze o bezpośrednim lub pośrednim działaniu sympatykomimetycznym w tym leki rozszerzajace oskrzela takie jak pseudoefedryna, fenylopropanoloamina ponieważ nasila wzrost ciśnienia tętniczego.

6/ Linezolid jest przeciwwskazany do stosowania u pacjentów przyjmujących leki wazopresyjne / epinefryna, norepinefryna /. Zaleca się dostosowanie dawki leków wazopresyjnych, w tym leków działających na receptory dopaminergiczne , podczas ich jednoczesnego stosowania z linezolidem. Równoczesne ich stosowanie prowadzi do nadciśnienia tętniczego z wystąpieniem przełomu nadciśnieniowego.

7/ Linezolid jest przeciwwskazany do stosowania u pacjentów przyjmujących leki dopaminergiczne / dopamina, dobutamina / bo występuje ryzyko wystąpienia przełomu nadciśnieniowego.

8/ Linezolid jest przeciwwskazany do stosowania u pacjentów przyjmujących petydynę i buspiron z powodu ryzyka wystąpienia zespołu serotoninowego.

9/ Linezolid hamuje syntezę białek mitochondrialnych w wyniku czego może dojść do kwasicy metabolicznej a w związku z kwasicą metaboliczną może wystąpić niedokrwistość . Stąd jak ognia unikamy stosowania Linezolidu powyżej maksymalnych 28 dni.

 Łączenie Linezolidu z innymi lekami może podnieść ryzyko wystąpienia przełomu nadciśnieniowego, zespołu serotoninowego.

 

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

„Napisz proszę, chociaż krótki list…”

17 grudnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Przedsiębiorcy z ulgą, pacjenci z niepokojem...

25 listopada 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Co z tą reformą?

13 listopada 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Czy czeka nas kryzys? Kryzys już tu jest

24 września 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Nowa era w walce z procesami starzenia

5 września 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Przed nami jesień, a my znów w lesie...

28 sierpnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
Michal-Modro-3
22 stycznia 2024