A/ Nauka
- Rozpuszczanie leku / rekonstytucja /- to jedna czynność.
- Rozcieńczanie rozpuszczonego leku - to druga czynność. Rozcieńczanie ampułek robimy tuż przed podaniem ich we wlewie.
- Podawanie równoczesne z innymi roztworami - to trzecia czynność.
- W zależności od drogi podania roztworu produktu leczniczego może zachodzić konieczność stosowania różnych rozpuszczalników.
- Przestrzeganie zaleceń szybkości podawania roztworu pacjentowi wpływa na efektywność terapeutyczną i mogące się pojawiać działania niepożądane.
- Nigdy nie wykorzystujemy resztek płynu infuzyjnego w innym czasie dla innego pacjenta. Nie wykorzystany roztwór infuzyjny należy wyrzucić i nie należy przechowywać go do późniejszego użycia.
- Płyny infuzyjne oraz ich roztwory są aseptyczne, ale nie konserwowane lub aseptyczne i konserwowane.
- Rozcieńczanie roztworów iniekcyjnych aseptycznych ale nie konserwowanych należy wykonywać w warunkach aseptycznych niezwłocznie po otwarciu ampułki.
- Opakowania po płynach infuzyjnych zawsze utylizujemy nie zostawiając ich do ponownego zastosowania.
- Płyny infuzyjne stosujemy zaraz po otwarciu opakowania jałowego. Wlewy przygotowujemy zawsze zgodnie z zasadami aseptyki. Podczas przygotowywania oraz podawania należy używać jałowych materiałów.
- Z mikrobiologicznego punktu widzenia, każdy produkt leczniczy do iniekcji powinien zostać zużyty natychmiast po rozpuszczeniu. W przeciwnym razie, za czas i warunki przechowywania do momentu użycia odpowiada osoba podająca preparat. Przechowywanie nie powinno trwać dłużej niż 24 godziny w temperaturze 2-8°C, chyba że rozpuszczanie odbywało się w kontrolowanych i zwalidowanych warunkach aseptycznych.
- Sposoby wprowadzania dodatkowych produktów leczniczych do jałowego worka z gotowym płynem infuzyjnym wymagają zawsze sprawdzenia zgodności substancji dodatkowych zarówno z roztworem, jak i z workiem.
- W celu zmniejszenia objawów grypopodobnych u pacjenta związanych ze stosowaniem konkretnego leku iniekcyjnego zaleca się podanie przeciwgorączkowego leku przeciwbólowego /np.: kwas acetylosalicylowy lub paracetamol / przed wykonaniem wstrzyknięcia i dodatkowo 24 godziny po każdym wstrzyknięciu.
B/ Praktyka
Jeżeli jest zgodność z nauką, czyli punktem A, to dlaczego w rozliczaniu przez NFZ programów lekowych jest inaczej.
Z wyrazami szacunku,
pacjent – Leszek Borkowski