Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Łzy z osocza

MedExpress Team

Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Opublikowano 12 sierpnia 2019 09:13

Łzy z osocza - Obrazek nagłówka
FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Przy okazji lotu Pana Posła Piotrowicza społeczeństwo dowiedziało się o istnieniu „leku” zastępującego łzy i będącego po prostu osoczem krwi chorego.

Istnieje schorzenie nazywane zespołem Sjoegrena, które polega na niedostatecznej produkcji łez. Wbrew pozorom jest to schorzenie poważne, gdyż oprócz płaczu łzy są wytwarzane przez cały czas i zwilżają rogówkę oka. Brak zwilżania może spowodować wysychanie, owrzodzenie i następnie ślepotę wymagającą transplantacji rogówki. Zespół ten stosunkowo często występuje u biorców przeszczepów szpiku od innych osób, gdzie jest jedną z manifestacji przewlekłej choroby przeszczep przeciw gospodarzowi.

Jedną z metod leczenia jest stosowanie sztucznych łez, ale te preparaty są drogie i nie zawsze skuteczne i w ośrodkach transplantacyjnych od lat z powodzeniem stosujemy właśnie własne osocze chorego. Wytwarzanie tego jest stosunkowo proste, gdyż po pobraniu krwi i uzyskaniu z niej osocza napełnia się nim dreny pojemników na krew i urządzeniem do jałowego zamykania drenów dzieli dren na części zawierające niewielkie porcje tego osocza do jednorazowego użytku. Ponieważ taka produkcja musi wystarczyć choremu na jakiś czas ląduje ona w zamrażalniku skąd wyjmowane, rozmrażane i stosowane są poszczególne porcje. Produkt jest stosunkowo tani i bardzo skutecznie rozwiązuje bardzo poważny problem zmniejszając cierpienie i ratując przed ślepotą.

Problem z tym „lekiem” jest taki, że on wprawdzie leczy, ale nie jest to lek pod względem prawnym: nie ma rejestracji, podmiotu odpowiedzialnego, opinii AOTMiT itd. i nie ma refundacji. A więc albo sam chory musi za to zapłacić albo ten produkt szpitalny jest przygotowywany „z dobrego serca” na koszt danego szpitala. Jest to jedna z tych spraw, których nie udało mi się załatwić, zanim mnie odwołano z funkcji konsultanta krajowego. O ile pod względem ludzkim rozumiem Pana Posła Piotrowicza, że wykorzystywał wszystkie możliwości, jakie mu się nadarzyły dla pomocy bliskiej osobie, to od polityka oczekiwałbym pomocy w centralnym rozwiązaniu problemu dla wszystkich chorych, których on dotyczy. I o to się do Niego i do Pana Ministra Zdrowia zwracam.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Lewica nie odpuści aborcji

26 sierpnia 2024
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
8 maja 2024
Leszek Borkowski
13 listopada 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Farmakolog dla pacjentów: TRZUSTKA

6 listopada 2023
IMG

Jazda bez trzymanki

29 września 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Felczer 2.0

8 września 2023