Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Walenty Zajdel

Minister zdrowia nie widzi problemu

MedExpress Team

Walenty Zajdel

Opublikowano 8 sierpnia 2022 09:28

Minister zdrowia nie widzi problemu - Obrazek nagłówka

W Unii Europejskiej braki, niedobory i zmniejszona dostępność leków, stanowią realny problem. Przyczyny niedoboru leków są różnorodne: przerwy w produkcji z powodu braku substancji czynnych, które pochodzą z Chin i Indii (około 80 procent), zwiększone zapotrzebowanie, załamanie się łańcucha dostaw spotęgowane przez pandemię COVID-19. W Polsce minister zdrowia nie widzi problemu i twierdzi, że ewentualne braki leków w aptekach mogą wynikać z niezamawiania ich przez farmaceutów.

Firma farmaceutyczna Teva jest największym producentem leków generycznych na świecie. Wytwarza około 3 600 leków. Prawie 200 milionów ludzi w 60 krajach każdego dnia korzysta z leków firmy. Prezes i dyrektor generalnym firmy Teva poinformował, że "występują poważne problemy z utrzymaniem ciągłości produkcji. Dotyczy to kilkunastu procent wytwarzanych leków dlatego będzie ich brakowało."

Europejska Agencja Leków (EMA) 13 maja 2022 roku opublikowała wytyczne dla pacjentów i pracowników ochrony zdrowia dotyczące zapobiegania brakom leków. Dnia 15 lipca EMA opublikowała komunikat: "W kierunku lepszego zapobiegania niedoborom leków w UE".

W Niemczech Federalny Instytut Leków i Wyrobów Medycznych informuje, że obecnie problem w dostawach dotyczy ponad 250 leków, w tym środków przeciwbólowych, przeciwnowotworowych i antydepresyjnych.

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia 6 lipca 2022 roku Andrzej Stachnik, prezes zarządu Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych poinformował, że w Polsce 10 hurtowni zaopatrujących apteki i szpitale odpowiada za 93 procent rynku. Powiedział, że obecnie są problemy z dostępnością kilkudziesięciu leków np. przeciwcukrzycowych i przeciwzakrzepowych. Podkreślił, że sytuacja jest na prawdę poważna ponieważ hurtownie farmaceutyczne ponoszą ogromne straty na dystrybucji leków refundowanych.

W Polsce od kwietnia 2019 roku funkcjonuje Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL), który umożliwia monitorowanie na poziomie detalicznym i hurtowym obrotu lekami oraz przekazywanie tych informacji właściwym organom: Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

W lipcu 2019 roku został utworzony Zespół do spraw przeciwdziałania brakom w dostępności produktów leczniczych. Do zadań Zespołu należy analiza danych oraz przygotowywanie rekomendacji, które powinny zostać podjęte w celu przeciwdziałania brakom dostępności produktów leczniczych. Co konkretnie zrobił Zespół ? Nie wiadomo ponieważ żadne informacje nie zostały opublikowane pomimo, że rekomendacje miały być przygotowywane dla różnych organów.

Minister zdrowia posiada dane zawarte w ZSMOPL, otrzymuje cotygodniowe raporty od Głównego Inspektora Farmaceutycznego, został poinformowany o poważnych problemach w hurtowniach farmaceutycznych, ma do dyspozycji Zespół do spraw przeciwdziałania brakom leków. I co? I jajco. Minister zdrowia twierdzi, że w Polsce nie ma problemu braku leków.

mgr farm. Walenty Zajdel

Podobne artykuły

Zrzut ekranu 2024-06-21 o 10.00.20
28 czerwca 2024
logo_NIL_kolor-2023
28 czerwca 2024
Monosnap (3) Podcast_ Rzadko się o tym mówi - rozm
28 czerwca 2024
ThinkstockPhotos-518878059
28 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Leszek Borkowski
13 listopada 2023
Leszek Borkowski
18 września 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Dobry jak cholesterol

10 sierpnia 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

„Diagnozomaty”

13 lipca 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
11 lipca 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Czy wymrzemy?

3 czerwca 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
15 maja 2023