Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Ministerstwo Zdrowia pomoże pacjentom? Jest nadzieja!

MedExpress Team

Dr n. med. Marek Derkacz

Opublikowano 7 maja 2013 16:17

Ministerstwo Zdrowia pomoże pacjentom?  Jest nadzieja! - Obrazek nagłówka
Fot. arch. red.
Ministerstwo Zdrowia w trosce o pacjentów rozważa zmianę przepisów.

         O sprawie zakupu jednoosobowej komory hiperbarycznej typu „MONOPLACE” przez największy szpital Lubelszczyzny – Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr  4 w Lublinie już jakiś czas temu pisałem. Szpital zakupił komorę z przyznanym mu środków unijnych. Jak również wcześniej pisałem, nikt z przedstawicieli instytucji wdrażających i pośredniczących (Centrum Systemów Informatycznych w Ochronie Zdrowia, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Ministerstwa Zdrowia) nie kwestionował zasadności i celowości zakupu komory hiperbarycznej. Wniosek przygotowany przez szpital wziął udział w procedurze konkursowej, w której został wysoko oceniony. Gdy komora została zakupiona (koszt inwestycji razem z pracami adaptacyjnymi wyniósł około 784 tys. zł) pojawiła się nadzieja, że z jej leczniczego i w wielu przypadkach ratującego życie działania skorzystają mieszkańcy Lubelszczyzny. Niestety jak się okazało, NFZ powołując się na Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2011 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz zarządzenie Nr 67/2011/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 18 października w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie – odmówił kontraktowania świadczeń w zakresie terapii hiperbarycznej. Przedstawiona sytuacja przypominała nieco scenariusz filmów Barei. Jak się bowiem okazało, warunkiem koniecznym zakontraktowania terapii był wymóg posiadania komory hiperbarycznej wieloosobowej typu „MULTIPLACE”.  Komory znacznie droższej i bardziej kosztownej w eksploatacji.

          Odmowna decyzja NFZ dotycząca refundacji leczenia przy użyciu terapii hiperbarycznej pozbawiła ponad 2 mln mieszkańców województwa lubelskiego szybkiego dostępu do terapii hiperbarycznej, bowiem na terenie całego województwa nie ma komory hiperbarycznej działającej całodobowo w trybie ostrodyżurowym . Na szczęście Ministerstwo Zdrowia po otrzymaniu pisma od dyrekcji szpitala z prośbą o nowelizację przepisów rozporządzenia oraz po zapoznaniu się ze stanowiskiem profesora Roberta Ładnego – Konsultanta Krajowego w dziedzinie medycyny ratunkowej,  przysłało pismo, w którym poinformowało, iż obecnie rozważana jest  możliwość nowelizacji przepisów.

          Miejmy nadzieję, że rozsądek ludzi odpowiedzialnych za ochronę zdrowia zwycięży i już niebawem mieszkańcy Lubelszczyzny będą mogli czuć się bezpieczniej, mając świadomość, że w razie nagłego zagrożenia życia będą mieli większe szanse na przeżycie. Warto przy okazji jeszcze raz wspomnieć, że w Stanach Zjednoczonych oraz w innych krajach Unii Europejskiej istnieje ponad 300 ośrodków terapii hiperbarycznej bazujących na komorach „MONOPLACE”, w których leczenie jest refundowane przez instytucje pełniące funkcje płatnika w ochronie zdrowia. Miejmy nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia nie każe długo czekać na zmianę przepisów, a mieszkańcy Lublina i okolic będą mogli skorzystać z ratującego życie leczenia.  Do sprawy jeszcze wrócimy.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Symbole mają wielką moc

22 marca 2025
marek derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Po co mężczyźnie progesteron?

31 stycznia 2025
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Szczepienia przeciw COVID-19. Jak żółw, ociężale…

28 października 2024
Msolecka
Felieton

Co zadowoli marszałka?

7 października 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Zmęczenie, które nie znika: Jak wygrać z Long COVID i CFS?

26 września 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Neverending story

8 lipca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nie o rekord tu chodzi

29 stycznia 2024