O sprawie zakupu jednoosobowej komory hiperbarycznej typu „MONOPLACE” przez największy szpital Lubelszczyzny – Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie już jakiś czas temu pisałem. Szpital zakupił komorę z przyznanym mu środków unijnych. Jak również wcześniej pisałem, nikt z przedstawicieli instytucji wdrażających i pośredniczących (Centrum Systemów Informatycznych w Ochronie Zdrowia, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Ministerstwa Zdrowia) nie kwestionował zasadności i celowości zakupu komory hiperbarycznej. Wniosek przygotowany przez szpital wziął udział w procedurze konkursowej, w której został wysoko oceniony. Gdy komora została zakupiona (koszt inwestycji razem z pracami adaptacyjnymi wyniósł około 784 tys. zł) pojawiła się nadzieja, że z jej leczniczego i w wielu przypadkach ratującego życie działania skorzystają mieszkańcy Lubelszczyzny. Niestety jak się okazało, NFZ powołując się na Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2011 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz zarządzenie Nr 67/2011/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 18 października w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie – odmówił kontraktowania świadczeń w zakresie terapii hiperbarycznej. Przedstawiona sytuacja przypominała nieco scenariusz filmów Barei. Jak się bowiem okazało, warunkiem koniecznym zakontraktowania terapii był wymóg posiadania komory hiperbarycznej wieloosobowej typu „MULTIPLACE”. Komory znacznie droższej i bardziej kosztownej w eksploatacji.
Odmowna decyzja NFZ dotycząca refundacji leczenia przy użyciu terapii hiperbarycznej pozbawiła ponad 2 mln mieszkańców województwa lubelskiego szybkiego dostępu do terapii hiperbarycznej, bowiem na terenie całego województwa nie ma komory hiperbarycznej działającej całodobowo w trybie ostrodyżurowym . Na szczęście Ministerstwo Zdrowia po otrzymaniu pisma od dyrekcji szpitala z prośbą o nowelizację przepisów rozporządzenia oraz po zapoznaniu się ze stanowiskiem profesora Roberta Ładnego – Konsultanta Krajowego w dziedzinie medycyny ratunkowej, przysłało pismo, w którym poinformowało, iż obecnie rozważana jest możliwość nowelizacji przepisów.
Miejmy nadzieję, że rozsądek ludzi odpowiedzialnych za ochronę zdrowia zwycięży i już niebawem mieszkańcy Lubelszczyzny będą mogli czuć się bezpieczniej, mając świadomość, że w razie nagłego zagrożenia życia będą mieli większe szanse na przeżycie. Warto przy okazji jeszcze raz wspomnieć, że w Stanach Zjednoczonych oraz w innych krajach Unii Europejskiej istnieje ponad 300 ośrodków terapii hiperbarycznej bazujących na komorach „MONOPLACE”, w których leczenie jest refundowane przez instytucje pełniące funkcje płatnika w ochronie zdrowia. Miejmy nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia nie każe długo czekać na zmianę przepisów, a mieszkańcy Lublina i okolic będą mogli skorzystać z ratującego życie leczenia. Do sprawy jeszcze wrócimy.