Solu- Medrol / INN-metyloprednizolon / 40 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań.
Leki do podania dożylnego lub domięśniowego z substancją aktywną metyloprednizolonem zawierające laktozę pochodzenia bydlęcego zawierają także śladowe ilości białek mleka.
Te substancje mogą powodować:
a/ ciężkie reakcje alergiczne / immunologiczne / u pacjentów uczulonych na białko mleka krowiego;
b/ reakcje nietolerancji glukozy / nieimmunologiczne / u pacjentów z niedoborem enzymu laktazy typu Lapp w jelicie cienkim;
c/ reakcje nietolerancji galaktozy u pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy;
d/ reakcje nietolerancji u pacjentów z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Enzym laktaza przekształca laktozę w glukozę i galaktozę.
Alergia na mleko krowie/cows milk allergy-CMA / jest reakcją niepożądaną pochodzenia immunologicznego.
Laktoza jest substancją pomocniczą znajdującą się w produkcie leczniczym Solu-Medrol.
Laktoza otrzymywana jest z mleka krowiego w prostym i tanim procesie technologicznym.
Laktoza otrzymywana z mleka krowiego ze względu na koszty nie jest specjalnie oczyszczana ze śladowych ilości białek pochodzących jako zanieczyszczenie z mleka.
Dotychczas wydawało się ,że śladowe ilości zanieczyszczeń białkowych nie stanowią zagrożenia dla pacjentów przyjmujących metyloprednizolon.
„Mleko się wylało” w sytuacji podawania Solu-Medrolupacjentom w leczeniu ostrych stanów alergicznych u pacjentów, u których zaobserwowano pogorszenie się objawów oraz pojawienie się innych objawów alergicznych. W myśl złotej zasady „Primum Non Nocere” wprowadza się w okresie przejściowym nowe przeciwwskazanie.
Docelowo skład produktu leczniczego zostanie pozbawiony wszelkich ilości białek mleka krowiego.
Pogorszenie objawów leczonej alergii wskazywało na aktywną reakcję alergiczną na białko mleka krowiego nie zawsze uświadomioną przez samego pacjenta. Czasami, w niektórych zgłaszanych przypadkach, reakcja alergiczna była nieprawidłowo interpretowana jako brak efektu terapeutycznego, prowadząc do kolejnego podania metyloprednizolonu i dalszego pogorszenia stanu klinicznego pacjenta.
Dlatego też po raz kolejny apeluję o rozwagę i baczną obserwację tych, którzy biorą leki przez tych którzy leki ordynują , wydają i podają pacjentom.
Dr nauk farm. Leszek Borkowski