Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Krzysztof Bukiel

MON podważa kierunek reformy służby zdrowia

MedExpress Team

Dr Krzysztof Bukiel

Opublikowano 23 listopada 2017 07:59

MON podważa kierunek reformy służby zdrowia - Obrazek nagłówka

Jak donoszą media, Ministerstwo Obrony Narodowej wydaje kilkaset milionów złotych rocznie na wynajęcie zewnętrznych agencji ochrony, które strzegą obiektów wojskowych. Jest tak zresztą już od lat, ale po zmianie rządów nic w tej sprawie się nie zmieniło. Można by pomyśleć, że wojsko stworzone dla ochrony obywateli nie jest w stanie chronić siebie. Podobno przedstawiciele MON pytani o tę sprawę wyjaśniają, że ochrona prowadzona przez cywilne prywatne agencje jest po prostu … tańsza niż ochrona prowadzona przez wojsko. Taka sytuacja jest zatem dla wojska i – zwłaszcza – dla budżetu państwa po prostu korzystna.

Ten drobny z pozoru fakt rzuca ciekawe światło na prowadzoną właśnie reformę publicznej ochrony zdrowia. Jak wiemy, jednym z głównych motywów tej reformy jest walka z „wyciekiem publicznych pieniędzy” (jak to barwnie określił prezes PiS) do prywatnych placówek ochrony zdrowia. To właśnie fakt, że część świadczeń zdrowotnych, refundowanych ze środków publicznych realizowanych jest w podmiotach prywatnych ma być (wg partii rządzącej) przyczyną marnotrawstwa w ochronie zdrowia i owej – mitycznej niemal – „nieszczelności” systemu. Prywatne podmioty ,działając „dla zysku”, mają bowiem „wysysać” środki publiczne, których później brakuje dla publicznych zakładów.

I oto okazuje się, że minister obrony, który najprawdopodobniej nie skonsultował tego z szefem swojej partii, przyznaje, że prywatne podmioty – działające jak się można spodziewać „dla zysku” - są tańsze niż publiczna instytucja, która wykonuje identyczne zadanie. Może zatem myli się prezes PiS, a za nim – działający posłusznie – obecni reformatorzy publicznej ochrony zdrowia, którzy przyjęli taki właśnie kierunek zmian w lecznictwie?

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Mądrej głowie dość dwie słowie

19 lutego 2024
Celine_Dion_2012_
Dr n. med. Marek Derkacz

Jak wyleczyć Céline Dion?

27 grudnia 2023
Leszek Borkowski
13 listopada 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Farmakolog dla pacjentów: TRZUSTKA

6 listopada 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Felczer 2.0

8 września 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Rzeszów na celowniku Legionelli pneumophila

23 sierpnia 2023