Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Na pierwszej linii

MedExpress Team

Renata Furman

Opublikowano 26 kwietnia 2017 10:29

Na pierwszej linii - Obrazek nagłówka
Fot. Katarzyna Rainka
To na nich ma się opierać system. A właściwie już się opiera. Lekarze rodzinni. Zajmują się wszystkimi problemami zdrowotnymi niezależnie od wieku i płci pacjenta.

Lekarze rodzinni znają potrzeby medyczne członków rodzin, którymi się opiekują. Często leczą i babcię, i wnuka. W swoich kompetencjach łączą kilka dziedzin medycyny: pediatrię, ginekologię i internę, a także elementy „małej” chirurgii. Badają, diagnozują i leczą w każdej z tych dziedzin.

Ale pomagają nie tylko w sprawach zdrowia. Bieżący kontakt z podopiecznymi, towarzyszenie im na co dzień bardzo często stawia lekarza rodzinnego przed koniecznością udzielenia pomocy w kłopotach socjalnych, w rozwiązaniu ważnych życiowych
problemów. Każdego dnia musi sprostać zaufaniu, jakim obdarzyło go środowisko, w którym pracuje, osoby, które właśnie jego wskazały w deklaracji wyboru.

To niełatwe zadanie. Lekarzy, którzy w pełnym wymiarze chcieliby podjąć się takiej pracy, jest coraz mniej. Ci, którzy już działają w systemie, z niepokojem obserwują kierunek zmian w POZ proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Nie negują ich konieczności. Tworzenie zespołów podstawowej opieki zdrowotnej, z lekarzem, pielęgniarką i położną, wprowadzenie opieki koordynowanej, a nawet nałożenie na POZ dodatkowych zadań, uważają za słuszne. Stawiają tylko jak najbardziej uzasadnione pytanie o racjonalność systemu finansowania i zapłatę za dodatkowe aktywności.

Zarzucają projektowi ustawy ogólnikowość, a ministerstwu brak konkretnej odpowiedzi, kiedy i ile dodatkowych pieniędzy pojawi się w ślad za dodatkową pracą. Mają szereg uwag i poprawek, chcą o nich rozmawiać. Potrzeba dialogu z Ministerstwem Zdrowia jest w środowisku lekarzy rodzinnych ogromna. Takiej potrzeby nie powinno się lekceważyć, a rozmowy nie wolno odkładać na później.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Asystent lekarza

8 stycznia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Incydent studencki

30 października 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Depisyzacja systemu administracji państwowej

18 października 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Idzie nowe… po staremu

18 października 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

A myśmy się spodziewali…

12 października 2023
IMG

Jazda bez trzymanki

29 września 2023