Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Najnowsze doniesienia z ASCO: nadzieja dla chorych z rakiem trzustki

MedExpress Team

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 10 czerwca 2016 08:23

Najnowsze doniesienia z ASCO: nadzieja dla chorych z rakiem trzustki - Obrazek nagłówka
FOT. WOJCIECH OLKUSNIK / AGENCJA GAZETA
Podczas trwającego w Chicago tegorocznego kongresu ASCO ogłoszono wyniki badań dotyczących zastosowania nab-paklitakselu w połączeniu z gemcytabiną u chorych z rakiem trzustki. Obecnie jest to na świecie standard w leczeniu pierwszej linii tej choroby nowotworowej uznanej za jedną z najgorzej rokujących.

Podczas trwającego w Chicago tegorocznego kongresu ASCO ogłoszono wyniki badań dotyczących zastosowania  nab-paklitakselu w połączeniu z gemcytabiną u chorych z rakiem trzustki. Obecnie jest to na świecie standard w leczeniu pierwszej linii tej choroby nowotworowej uznanej za jedną z najgorzej rokujących.

Dobry profil bezpieczeństwa schematu: nab-paklitaksel+ gemcytabina w pierwszej linii leczenia, pozostawia lekarzom możliwość zastosowania u pacjentów  drugiej linii i dzięki temu osiągania lepszych rezultatów terapii . Do tej pory było to rzadkością ze względu na wysoką toksyczność leków stosowanych w pierwszej linii.

Przeprowadzone we Włoszech, wieloośrodkowe badanie  retrospektywne  pacjentów, którzy po zastosowaniu  leczenia schematem: nab-paklitaksel z gemcytabiną w pierwszej linii, otrzymali  leczenie drugiej linii, pokazało, iż średnie przeżycie w owej grupie chorych to 13, 5 miesiąca! Dla porównania – w przypadku pacjentów otrzymujących najlepsze leczenie podtrzymujące było to 6,5 miesiąca.
W tym najtrudniej diagnozowalnym i niełatwo poddającym się leczeniu nowotworze owe 13, 5 miesiąca to znakomity wynik. Schemat nab-paklitaksel z gemcytabiną stał się w opinii ekspertów, punktem wyjścia do łączenia go z kolejnymi lekami co daje szansę na jeszcze lepsze efekty terapeutyczne.

Lektura tego krótkiego komunikatu to powód  mojego osobistego poczucia satysfakcji, gdyż od kilku miesięcy, w doborowym towarzystwie klinicystów mających  bardzo dobre doświadczenia w stosowaniu  nab- paklitakselu u swych pacjentów, przedstawiam konsekwentnie swoje stanowisko na temat znaczenia tej terapii dla chorych z rakiem trzustki.  
Przede wszystkim jednak -  dane prezentujące owe wyniki  wieloośrodkowego, retrospektywnego badania to rosnąca nadzieja na pozytywne decyzje, które pozwoliłyby na udostępnienie nab- paklitakselu polskim pacjentom.
Kilka z tych osób podejmujących  z pomocą swych lekarzy heroiczną walkę o życie, dzięki zainteresowaniu mediów zawładnęło naszymi emocjami. Ich determinacja by się nie poddawać, nie tylko dla samych siebie, ale może przede wszystkim z myślą o tych, którym tak bardzo są potrzebni  stała się lekcją dla nas wszystkich żyjących z diagnozą nowotworową. Lekcją by w trakcie tych gorszych dni, które zdarzają się każdemu z nas – nie ustępować. Jako pacjent chcę wierzyć, że ta odmiana waleczności ma sens.  Jako ekspert  od lat śledzący postęp medycyny nie mogę tylko wierzyć – muszę wiedzieć. Dlatego najnowsze  doniesienia z ASCO są dziś dla mnie i chorych na raka trzustki tak cenne.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nie o rekord tu chodzi

29 stycznia 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Incydent studencki

30 października 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Co daje nam wiedza

22 sierpnia 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

E-papierosy na receptę

17 maja 2023