Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Nie stać nas na luksusy

MedExpress Team

mec. Łukasz Sławatyniec

Opublikowano 20 sierpnia 2013 07:59

Nie stać nas na luksusy - Obrazek nagłówka
Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne są zgodne z konstytucją. Kwestia wyłącznie czy wybierzemy model konkurencyjny czy komplementarny. I kiedy? Bo już czas.

Ministerstwo Zdrowia i publicyści coraz chętniej wypowiadają się o potrzebie powrotu do tematu dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. To dobrze, bo jakiś czas temu wydawało się, że temat ten umarł.

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne bez dwóch zdań są potrzebne. Kwestia tylko jak miałyby one wyglądać. Kwestia czy wybierzemy model konkurencyjny, czy model komplementarny. Wiele osób twierdzi, że nasz rynek finansowania świadczeń zdrowotnych nie dorósł jeszcze do wprowadzenia pełnej konkurencji. Trudno też zakładać, że ustawodawca zdecydowałby się na tak rewolucyjną zmianę. Ciekawe też jak w takiej sytuacji odnalazłby się moloch, jakim jest Narodowy Fundusz Zdrowia, albo nowy twór, który by go zastąpił.

W modelu konkurencyjnym pewnie dość szybko prężnie działające prywatne fundusze zebrałyby środki i byłyby w stanie zapewnić dobry standard przy jednocześnie krótkim czasie oczekiwania w kolejce. Na prawidłowo działającym rynku powinno to zmotywować NFZ do szybkiej odpowiedzi i reform swojej działalności, zwłaszcza w kierunku płacenia za rzeczywistą jakość, a nie, z grubsza rzecz biorąc, każdemu po równo, niezależnie od tego czy wykonywane przez niego procedury skutkują dużą liczbą powikłań, czy też są bliskie ideału.

Model komplementarny budzi wątpliwości konstytucyjne, ale czy aby na pewno są one uzasadnione? Artykuł 68 Konstytucji w żadnym miejscu nie nakazuje zapewnienia bezpłatnej służby zdrowia. Zresztą już jakiś czas temu ustaliśmy, że dopuszczalne prawnie byłoby wprowadzenie współpłacenia pacjenta za niektóre procedury. Zresztą byłoby to nie tylko dopuszczalne, ale też pożądane. Czasem dwa czy pięć złotych mogłoby skłonić kogoś do zastanowienia czy aby na pewno istnieje potrzeba zapisania się do danego specjalisty. Pewnie też ograniczylibyśmy liczbę pacjentów, którzy nie stawiają się na przydzielony im termin.

W kwestii dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych konstytucyjnego zagrożenia poszukuje się przede wszystkim w ustępie drugim rzeczonego artykułu 68. Zgodnie z nim „obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.”. Po pierwsze, system komplementarnych ubezpieczeń zdrowotnych w dalszym ciągu zapewniałby równy dostęp, tyle że nasze dość bogate koszyki zostałyby odchudzone. Musimy sobie szczerze powiedzieć, że nie stać nas na finansowanie wszystkich świadczeń, które kiedyś zostały tam zapisane. Część pieniędzy można też lepiej wykorzystać, np. w programach lekowych. Po drugie, przepis ma wytrych. Ilekroć bowiem Konstytucja przewiduje, że coś określa ustawa, to daje przyzwolenie na pewne rozluźnienie. Możliwości więc istnieją. Przejdźmy więc od dyskusji do prac nad nowymi regulacjami.

Podobne artykuły

Zrzut ekranu 2024-06-21 o 10.00.20
28 czerwca 2024
logo_NIL_kolor-2023
28 czerwca 2024
Monosnap (3) Podcast_ Rzadko się o tym mówi - rozm
28 czerwca 2024
ThinkstockPhotos-518878059
28 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Igrzyska zamiast chleba

13 maja 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Nowa strategia na post-COVID. Jak może pomóc naltrekson?

6 maja 2024
Michal-Modro-3
7 marca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Szczepienia: chciałoby się wielkich rzeczy…

5 lutego 2024
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Rzeszów na celowniku Legionelli pneumophila

23 sierpnia 2023
Leszek Borkowski
Dr nauk farm. Leszek Borkowski

Po co seniorom flozyny w przewlekłej chorobie nerek

27 czerwca 2023
Michal-Modro-3
3 kwietnia 2023