Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nowa lista, wielki sukces - i jak zawsze wielkie NIC dla chorych na cukrzycę

MedExpress Team

Prof. Leszek Czupryniak

Opublikowano 22 kwietnia 2014 16:46

Nowa lista, wielki sukces - i jak zawsze wielkie NIC dla chorych na cukrzycę - Obrazek nagłówka
Z refundacją jest świetnie, a będzie jeszcze lepiej - powiedział dzisiaj ludowi minister. I jak mu, duszeńce, nie wierzyć?....

Tuż przed kolejnym terminem ogłoszenia obwieszczenia refundacyjnego, zgrzytając zębami, postanowiłem zbojkotować tym razem listę refundacyjną, gdyż nasze - środowiska chorych na cukrzycę i diabetologów - regularne i uparte dopominanie się o zwrócenie przez MZ uwagi na 3 mln chorych na cukrzycę w naszym kraju nic lub prawie nic nie daje. Ale wypowiedź ministra Igora Radziewicza-Winnickiego, skądinąd mam wrażenie życzliwego i starającego się zrozumieć chorych na cukrzycę, który ogłosił w przededniu wejścia w życie kolejnej wersji listy, że dzięki nowej ustawie: "wygospodarowano duże środki finansowe, które następnie zainwestowano w nowe technologie, które do tej pory nie byłyby refundowane. Znacznie zwiększył się dostęp pacjentów do leków i bardzo zmniejszyła się cena tych leków. Naprawdę to, co wydarzyło się przez dwa lata, jest imponujące" sprowokowała mnie do wypowiedzi. Bo po chłopsku mówiąc - no krew mnie zalała...

W swoim krótkim wywiadzie udzielonym red. Iwonie Schymalli  minister nie zająknął się ani słowem na temat chorych na cukrzycę, a ich sytuacja jest DOKŁADNIE ODWROTNA do tej opisanej w zacytowanej wyżej wypowiedzi. Chorzy na cukrzycę płacą za leki i paski więcej, żadne nowe technologie nie były dla nich zrefundowane  (insuliny analogowe to nie są już żadne nowe technologie), dostęp do leków (głównie insulin i pasków) się pogorszył. Może zgodzić się trzeba, że jest coś w nowej ustawie imponującego - oszczędzono na refundacji w pierwszym roku obowiązywania nowej ustawy ponad 500 mln na lekach i produktach dla chorych na cukrzycę i nic z tych nie pieniędzy nie przeznaczono na nowe technologie dla tej grupy chorych. I w zasadzie cisza, nic się nie stało, a ustawa to jeden wielki sukces - takie PR-owe umiejętności imponują absolutnie.  Tylko obecnie WIĘKSZOŚĆ leków dla chorych na cukrzycę typu 2 jest pełnopłatna... Rzecz niebywała w krajach UE, czyli również imponująca.

Wypowiedź ministra Igora Radziewicza-Winnickiego i jej olbrzymi kontrast z tym, co odczuwamy w diabetologii, skłania mnie do upublicznienia przesłanej przeze mnie dzisiaj do MZ w imieniu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego opinii na temat najbliższej, majowej edycji listy refundacyjnej:

 Szanowny Panie Ministrze, 

Po raz już nie wiadomo który Polskie Towarzystwo Diabetologiczne nie akceptuje i protestuje przeciwko polityce refundacyjnej MZ wobec chorych na cukrzycę.

W najnowszym projekcie obwieszczenia nie umieścił Pan żadnych nowych leków przeciwcukrzycowych, w tym przede wszystkim żadnego z leków inkretynowych. Leki te mają od dawna pozytywną opinię AOTM, ostatnie wspólne stanowisko FDA i EMA opublikowane w NEJM w lutym br. (załączam, link: http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMp1314078) potwierdza ich bezpieczeństwo, a jak może Pan zauważyć w tabeli umieszczonej w tej publikacji pierwszy lek inkretynowy (eksenatyd) został wprowadzony do lecznictwa dokładnie 9 lat temu. Nie ma żadnych merytorycznych powodów, aby leki te nie stały się, przynajmniej dla części osób z cukrzycą, bardziej dostępne. Uważamy także, że nie ma również żadnych powodów finansowych dla niewprowadzania tych leków do refundacji, bo zarówno producenci oferują bardzo korzystne dla budżetu rozwiązania z wykorzystaniem procedury risk sharing, a skoro znalazły się w kryzysie pieniądze na refundację metforminy w prediabetes, to tym bardziej powinny być dla osób już chorych na cukrzycę.

 I jeszcze jeden argument, który może skłoni Pana Ministra do przemyślenia decyzji refundacyjnej – obecnie WIĘKSZOŚĆ leków przeciwcukrzycowych znajdujących się w algorytmie leczenia cukrzycy typu 2 zalecanym przez PTD (załączam poniżej, link do Zaleceń PTD: http://czasopisma.viamedica.pl/dk/article/view/37906/26767 ) jest nierefundowana. Jesteśmy jedynym krajem UE, w którym taka sytuacja i takie traktowanie chorych na cukrzycę ma miejsce. 

 Po raz kolejny zatem, nie tracąc niezmiennie nadziei na zmianę niemerytorycznego stanowiska Pana Ministra wobec chorych na cukrzycę typu 2 w naszym kraju, apelujemy o wprowadzenie na listy refundacyjne preparatów inkretynowych, przynajmniej dla pacjentów, którzy z ich stosowania odniosą największą korzyść.

 Z poważaniem,

 Prof. dr hab. med. Leszek Czupryniak

Prezes PTD

 

Podobne artykuły

2500x1100

Świadomy pacjent

22 listopada 2024
kiszonki
#WyszłoNaZdrowie

Kiszonki: zdrowie i długowieczność

22 listopada 2024
Grant_V_edycja
22 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Czy czeka nas kryzys? Kryzys już tu jest

24 września 2024
Msolecka
29 lipca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Aborcja, "wielka" polityka i wybory prezydenckie

25 lipca 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Choroba Addisona: Wyzwania i codzienność pacjentów

8 lipca 2024
Anna-Banaszewska-anojszewska-13
Dr Anna Banaszewska

AI ACT

23 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

OECD: nad Wisłą bez zmian

13 listopada 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Jak pomóc demografii w Polsce

7 września 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Rzeszów na celowniku Legionelli pneumophila

23 sierpnia 2023