Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Nowelizacje dwie, czyli odcinek drugi refundacyjnej rewolucji

MedExpress Team

mec. Łukasz Sławatyniec

Opublikowano 15 maja 2013 09:44

Nowelizacje dwie, czyli odcinek drugi refundacyjnej rewolucji - Obrazek nagłówka
Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki, dopytywany o datę wdrożenia nowych regulacji, zasugerował, że nowelizacje będą dwie. To scenariusz dobry i niedobry zarazem.

Dwa tygodnie temu Ministerstwo Zdrowia pokazało założenia zmian w ustawie refundacyjnej i przekazało je do konsultacji społecznych. W końcu nie ma to jak konsultacje w długi weekend majowy.

Z kolei w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki, dopytywany o datę wdrożenia nowych regulacji, zasugerował, że nowelizacje będą dwie. Mniejsza dotyczyć będzie wyłącznie ubiegania się o ponowną refundację produktów finansowanych obecnie. Z tą nowelizacją Ministerstwo Zdrowia ma - według zapewnień wiceministra - zdążyć na czas... Druga nowelizacja, szersza, miałaby się odbyć w dalszej perspektywie. Ciągle brak jednak konkretów i treści samych nowych przepisów.

To scenariusz dobry i niedobry zarazem. Dobry bo krótka i relatywnie prosta nowelizacja dotycząca wyłącznie „przedłużania” okresu obowiązywania decyzji refundacyjnych miałaby teoretyczne szanse powieść się jeszcze w czerwcu i ulżyć pracującym w pocie czoła pracownikom firm farmaceutycznych gromadzącym po raz drugi w ciągu dwóch lat kartony z informacjami i dokumentami z całej Europy. Niekiedy zdaje się to być sztuką dla sztuki. Nowelizacja dokonana w ciągu kilku tygodni ucięłaby także dywagacje na temat utraty przez pacjentów od 1 stycznia 2014 dostępu do wielu obecnie refundowanych leków. Zresztą same założenia zmian pokazują, że i Ministerstwo Zdrowia widzi, że wiele z biurokratycznych obowiązków wydaje się zbędnych.

Scenariusz jest niedobry, jeśli czekamy na tak dobrze zapowiadające się i wyczekiwane zmiany w ustawie refundacyjnej. Założenia zmian pokazały gotowość nowelizacji praktycznie we wszystkich aspektach zgłaszanych przez uczestników rynku i środowiska pacjentów. Brak szybkiej nowelizacji teraz daje szanse, że przepisy będą naprawdę lepsze niż obecnie, ale może się to zdarzyć za bardzo długi okres, albo wręcz nigdy. Przepisy refundacyjne nie maja bowiem szczęścia do zmian. Potrzeba nowelizacji w zakresie utrzymania refundacji obecnie finansowanych leków była motywatorem do szybkich zmian w większym zakresie. Teraz ten zapal może opaść bo i zmiany są trudne pod względem legislacyjnym.

 Możemy się natomiast pocieszyć, że wiceminister Radziewicz-Winnicki, znając błędy ustawy, otwarcie mówi o możliwości odważnej interpretacji na przykład w zakresie definicji odpowiednika. To stwarza szanse na uniknięcie zbędnego obowiązku przedkładania analiz farmakoekonomicznych (HTA) dla wielu leków finansowanych od lat, jak też ewentualnej obniżki urzędowych cen leków o 25%, którą – przy literalnej interpretacji – mógłby wymusić nieprecyzyjny art. 13 ust. 6. ustawy refundacyjnej. Nie powinno budzić wątpliwości, że przepis ten powinien mieć zastosowanie tylko w przypadku dołączania do listy nowych produktów, a nie odnawiania refundacji dla już istniejących. Inaczej błędne koło obniżki cen o 25% co dwa, a potem trzy lata, bardzo szybko spowodowałoby wycofanie się wielu firm z Polski, a tym samym zniknięcia ich leków. Wiele z nich bowiem już teraz na papierze (czyt. wykazie) ma najniższe ceny w Europie. To kwestia zasad odpłatności i wysokości współfinansowania przez państwo, że leki są wciąż tak drogie dla pacjentów.

 

Podobne artykuły

Zrzut ekranu 2024-06-21 o 10.00.20
28 czerwca 2024
logo_NIL_kolor-2023
28 czerwca 2024
Monosnap (3) Podcast_ Rzadko się o tym mówi - rozm
28 czerwca 2024
ThinkstockPhotos-518878059
28 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Dr n. med. Marek Derkacz
30 października 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Idzie nowe… po staremu

18 października 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

A myśmy się spodziewali…

12 października 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
13 września 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Felczer 2.0

8 września 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
11 lipca 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
15 maja 2023