Chory winien leżeć lub unikać wysiłku fizycznego oraz nie przebywać na ostrym słońcu.
W celu nawodnienia możemy stosować kupiony w Polsce gotowy preparat przeznaczony do uzupełnienia niedoborów elektrolitów Saltoral lub Gastrolit lub przygotować go samemu.
Należy w 1 litrze = 5 szklanek przegotowanej wody, rozpuścić 6 łyżeczek cukru i 1 łyżeczkę soli kuchennej. Całość podawać do picia małymi łykami, maksimum do ½ szklanki jednorazowo.
Bardziej rozbudowany skład = 3,5 g soli kuchennej + 2,5 g węglanu sodowego + 1,5 g chlorku potasu + 20 g glukozy + 1 litr wody przegotowanej.
Dodatek glukozy jest niezbędny, bo ułatwia absorpcję sodu i wody do organizmu chorego.
Poleca się także przygotowanie dla pacjenta roztworu wody zagotowanej z mąką ziemniaczaną oraz do picia ciepłą i odgazowaną Coca colę.
Brak poprawy powinien skłonić do podania leków hamujących nadmierną perystaltykę jelit takich jak loperamidum lub zdecydowanie lepszego racecadotrilum / inhibitor enkefalinazy / bo minimalizującego ryzyko powstawania nadmiernych wzdęć i bólów kurczowych.
Ale przy biegunce w postaci ostrej nie podajemy leków zapierających, bo opóźniają ewakuację z jelita patogenów oraz ich toksyn. Ich stosowanie przedłuża gorączkę, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do rozdęcia okrężnicy lub rozwoju zespołu hemolityczno-mocznicowego u chorych zakażonych szczepem Escherichia coli.
Pochodne nitrofuranu takie jak Nifuroksazyd nadaja się do zwalczania infekcji bakteryjnych w przewodzie pokarmowym, ponieważ nie wchłaniają się z przewodu i osiągają wysokie stężenie w świetle jelit. Wykazują aktywność wobec większości bakterii, głównie tlenowych pałeczek jelitowych typu Escherichia coli, Shigella spp., Salmonella spp.a także wobec ziarniaków Streptococcus spp. i Staphylococcus spp.
Nie należy podawać Nifuroksazydu w okresie ciąży i karmienia piersią z wyjątkiem sytuacji zagrożenia życia. Nifuroksazyd może być stosowany u dzieci w formie zawiesiny w przypadku zakażeń bakteryjnych przewodu pokarmowego.
W sytuacji rozpoznania bakteriologicznego można podać:
1/ Trimetoprimum jest stosowany z powodzeniem przy zakażeniach przewodu pokarmowego spowodowanych przez takie drobnoustroje jak Salmonella spp., Shigella spp.i Eshcerichia coli. Należy jednak pamiętać ,że przy jakichkolwiek pojawiających się po jego podaniu zmianach skórnych / np. wysypka / winien być on natychmiast odstawiony.
Kolejnym przeciwwskazaniem do podawania Trimetoprimum jest ciąża, karmienie piersią i wiek dziecka poniżej 3 miesięcy.
2/ Ciprofloksacynę / enterobacteriaceae /
3/ Metronidazol / pierwotniaki/
4/ Tetracyklina /cholera /.
Z preparatów spazmolitycznych, czyli zmniejszających napięcie mięśni gładkich łagodzących ból brzucha, które znalazły zastosowanie w leczeniu biegunek bakteryjnych nie sposób nie wspomnieć o drotawerynie. Jest to syntetyczna pochodna izochinolinowa, która działa na mięśnie gładkie silniej i dłużej od papaweryny. Może być ona podawana łącznie z lekiem przeciwbakteryjnym. Łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego. Przeciwwskazaniem do stosowania tego leku jest ciążą, okres karmienia, niedrożność jelit, jaskra, przerost gruczołu krokowego, ostra niewydolność krążenia.
Nie zalecam carbo medicinalis / węgla leczniczego, bo jego podanie jest skuteczne w chwili wtargnięcia patogenów do naszego przewodu pokarmowego.
Ale my wtedy z reguły nie wiemy co się szykuje w naszym organizmie i bawimy się w najlepsze. Podanie węgla leczniczego na następny dzień, to tak jak z musztardą po obiedzie.
Leki wymienione w tekście, opisane w układzie alfabetycznym nazw międzynarodowych .
Ciprofloksacinum / nazwy handlowe Cetraxal, Ciloxan, Ciphin, Ciprinol, Ciprobay, Ciprofloxacin, Ciprolon, Cipronex, Cipropol, Proxacin /.
Drotaweryna / nazwy handlowe Deespa, Drotafemme Forte, Galospa, NO-DPA, Spastyna/
Loperamidum / nazwy handlowe Dissenten, Imodium, Laremid, Lojuxta, Lopacut, Loper, Loperamid, Stoperan, Tammex Akut /.
Metronidazolum / Arilin Rapid, Grinazole, Metronidazol, Rozex /.
Nifuroxazidum / nazwy handlowe Endiex, Nifuroksazyd, Zyfurax /.
Racecadotrilum / nazwy handlowe Hidrasec, Tiorfan /.
Tetracyklinum / nazwy handlowe Pylera, Tetracyklina, /.
Trimetoprimum / nazwy handlowe Bactrim, Biseptol, Trimesan, Urotrim /.
Dr n. farm. Leszek Borkowski