Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Opieka farmaceutyczna - jak radzić sobie z biegunką gdy do lekarza i lokalnej apteki daleko

MedExpress Team

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 29 sierpnia 2016 08:00

Opieka farmaceutyczna - jak radzić sobie z biegunką  gdy do lekarza  i lokalnej apteki daleko - Obrazek nagłówka
Fot. arch. pryw.
Jak leczyć biegunkę? - radzi dr Leszek Borkowski.

Chory winien leżeć lub unikać wysiłku fizycznego oraz nie  przebywać na ostrym słońcu.

W celu nawodnienia możemy stosować kupiony  w Polsce gotowy preparat  przeznaczony do uzupełnienia niedoborów elektrolitów  Saltoral lub Gastrolit  lub przygotować go samemu.

Należy w 1 litrze = 5 szklanek przegotowanej wody,  rozpuścić 6 łyżeczek cukru i 1 łyżeczkę soli kuchennej. Całość podawać do picia małymi łykami, maksimum do ½ szklanki jednorazowo.

Bardziej rozbudowany skład = 3,5 g soli kuchennej + 2,5 g węglanu sodowego + 1,5 g chlorku potasu + 20 g glukozy + 1 litr wody przegotowanej.

Dodatek glukozy jest niezbędny, bo ułatwia absorpcję sodu i wody do organizmu chorego.

Poleca się także przygotowanie dla pacjenta roztworu wody zagotowanej z mąką ziemniaczaną  oraz do picia ciepłą i odgazowaną Coca colę.

 

Brak poprawy powinien skłonić do podania leków hamujących nadmierną perystaltykę jelit takich jak loperamidum lub zdecydowanie lepszego racecadotrilum / inhibitor enkefalinazy / bo minimalizującego ryzyko powstawania nadmiernych wzdęć i bólów kurczowych.

Ale przy biegunce w postaci ostrej nie podajemy leków zapierających, bo opóźniają ewakuację z jelita patogenów oraz ich toksyn. Ich stosowanie przedłuża gorączkę, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do rozdęcia okrężnicy lub rozwoju zespołu hemolityczno-mocznicowego u chorych zakażonych szczepem Escherichia coli.

Pochodne nitrofuranu takie jak Nifuroksazyd nadaja się do zwalczania infekcji bakteryjnych w przewodzie pokarmowym, ponieważ nie wchłaniają się z przewodu i osiągają wysokie stężenie w świetle jelit. Wykazują aktywność wobec większości bakterii, głównie tlenowych pałeczek jelitowych typu Escherichia coli, Shigella spp., Salmonella spp.a także wobec ziarniaków Streptococcus spp. i  Staphylococcus spp.

Nie należy podawać Nifuroksazydu  w okresie ciąży i karmienia piersią z wyjątkiem sytuacji zagrożenia życia. Nifuroksazyd może być stosowany u dzieci w formie zawiesiny w przypadku zakażeń bakteryjnych przewodu pokarmowego.

 

W sytuacji rozpoznania bakteriologicznego można podać:

1/ Trimetoprimum jest stosowany z powodzeniem przy zakażeniach przewodu pokarmowego spowodowanych przez takie drobnoustroje jak Salmonella spp., Shigella spp.i Eshcerichia coli. Należy jednak pamiętać ,że przy jakichkolwiek pojawiających się po jego podaniu zmianach skórnych / np. wysypka /  winien być on  natychmiast odstawiony.

 Kolejnym przeciwwskazaniem do podawania Trimetoprimum jest ciąża, karmienie piersią  i wiek dziecka poniżej 3 miesięcy.

2/ Ciprofloksacynę / enterobacteriaceae /

3/ Metronidazol / pierwotniaki/

4/ Tetracyklina  /cholera /.

 

Z preparatów spazmolitycznych, czyli zmniejszających napięcie mięśni gładkich łagodzących ból brzucha, które znalazły zastosowanie w leczeniu biegunek bakteryjnych  nie sposób nie wspomnieć o drotawerynie. Jest to syntetyczna pochodna izochinolinowa, która działa na mięśnie gładkie silniej i dłużej od papaweryny. Może być ona podawana łącznie z lekiem przeciwbakteryjnym. Łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego. Przeciwwskazaniem do stosowania tego leku jest ciążą, okres karmienia, niedrożność jelit, jaskra, przerost gruczołu krokowego, ostra niewydolność krążenia.

 

Nie zalecam carbo medicinalis / węgla leczniczego, bo jego podanie jest skuteczne w chwili wtargnięcia patogenów do naszego przewodu pokarmowego.

Ale my wtedy z reguły  nie wiemy co się szykuje w naszym organizmie  i bawimy się w najlepsze. Podanie węgla leczniczego na następny dzień, to tak jak z musztardą po obiedzie.

 

Leki wymienione w tekście, opisane  w układzie alfabetycznym  nazw międzynarodowych .

Ciprofloksacinum / nazwy handlowe Cetraxal, Ciloxan, Ciphin, Ciprinol, Ciprobay, Ciprofloxacin, Ciprolon, Cipronex, Cipropol, Proxacin /.

Drotaweryna / nazwy handlowe Deespa, Drotafemme Forte, Galospa, NO-DPA, Spastyna/

Loperamidum / nazwy handlowe Dissenten, Imodium, Laremid, Lojuxta, Lopacut, Loper, Loperamid, Stoperan, Tammex Akut /.

Metronidazolum / Arilin Rapid, Grinazole, Metronidazol, Rozex /.

Nifuroxazidum / nazwy handlowe Endiex, Nifuroksazyd, Zyfurax /.

Racecadotrilum / nazwy handlowe Hidrasec, Tiorfan /.

Tetracyklinum / nazwy handlowe   Pylera, Tetracyklina, /.

Trimetoprimum / nazwy handlowe Bactrim, Biseptol, Trimesan, Urotrim /.

 

Dr n. farm. Leszek Borkowski

 

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Od „małpeczki” do „małpeczki”

17 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Igrzyska zamiast chleba

13 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Pozostaje niesmak

17 stycznia 2024
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
16 stycznia 2024
Renata Furman

Z nadzieją mimo wszystko

19 grudnia 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Incydent studencki

30 października 2023
Leszek Borkowski
Dr nauk farm. Leszek Borkowski

Po co seniorom flozyny w przewlekłej chorobie nerek

27 czerwca 2023