Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Dr Leszek Borkowski

Opieka farmaceutyczna - realizacja recept w aptece - część 3

MedExpress Team

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 24 sierpnia 2016 08:30

Opieka farmaceutyczna - realizacja recept w aptece - część 3 - Obrazek nagłówka
Fot. arch. pryw.
Jeśli lekarz lub pielęgniarka błędnie wystawią receptę, to pacjent może stracić prawo do refundacji i zapłacić 100% mimo przysługujących mu zniżek. Dr Leszek Borkowski radzi, jak realizować recepty bez pokrzywdzenia pacjenta, czyli bez zabrania mu należnej refundacji.

Szanowni Farmaceuci, Lekarze, Pielęgniarki,

w związku z aktualnym brakiem zgodności pomiędzy obowiązującymi przepisami:

-   Prawo farmaceutyczne z aktualnymi zmianami z 2016 roku

-   Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2012 r/Dz.U. z 2016 poz. 62

-   Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2006 r/Dz.U. z 2015 poz.1889

przedstawiam skrót interpretacji Dyrektora Departamentu  Polityki Lekowej i Farmacji z Resortu Zdrowia przygotowany w dniu 27 lipca 2016 dla Naczelnej Rady Aptekarskiej  i do wiadomości  Naczelnej Izby Lekarskiej oraz  NFZ.

Mam nadzieję, że poniższy materiał pozwoli na lepsze rozumienie rzeczywistości lekowej w Polsce w celu ograniczenia stresu pacjentom realizującym recepty w aptekach:

Uzależnienie wydania leku ze zniżką od wieku  lub płci pacjenta.

Rozp. MZ z 18 października 2002 r / Dz.U. z 2016 poz. 493 / na podstawie paragrafu 5 ust 1 pkt.5 tego rozporządzenia odmowa wydania produktu leczniczego może nastąpić jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie co do wieku osoby, dla której została wystawiona recepta.
Obwieszczenia refundacyjne MZ przewidują ograniczenia wiekowe w zakresie wskazań objętych refundacją dla leków zawierające następujące substancje czynne:
atomoxetinum, cetroreliksum, follitropinum alfa, follitropinum beta, ganirelixum bromidum, goserelinum, indacaterolum, insulinom glargine, koryfolitropina alfa, lakozamid, menotropinum, methylphenidatum, rivaroxabanum, triplorelinum, umeclidinii bromatum, urofolitropinum.
Ograniczenia odnośnie płci dotyczy między innymi :
-   osteoporoza pomenopauzalna u kobiet w wieku powyżej 60 lat , ze złamaniem osteoporotycznym, po niepowodzeniu leczenia doustnymi biofosfonianami lub przeciwwskazaniami do ich stosowania;
-   zaawansowany hormonozależny rak gruczołu krokowego;
-   przerost gruczołu krokowego.
Z wyjątkiem wskazanych powyżej przepisów rozporządzenia nie ma podstaw do odmowy realizacji recepty z uwzględnieniem refundacji. Osoba realizująca receptę powinna w innych przypadkach niż wymienione powyżej zwrócić uwagę na niezgodność wieku lub płci ze wskazaniem refundacyjnym i przedstawić swoje wątpliwości pacjentowi lub osobie wystawiającej receptę jako odpowiedzialnej wyłącznie za ordynację lekarską lub pielęgniarską. To NFZ dokonuje kontroli prawidłowości ordynacji na podstawie aptecznych zbiorczych zestawień recept.

Określanie odpłatności na recepcie

-   jeżeli produkt leczniczy występuje w wykazie refundacyjnym w jednej odpłatności to osoba wystawiająca receptę może nie wpisywać tej odpłatności;
-   jeżeli produkt leczniczy występuje w wykazie refundacyjnym w więcej niż jednej odpłatności to osoba wystawiająca receptę określa odpłatność;
-   można nie wpisać odpłatności, gdy ordynacja dotyczy najwyższej odpłatności z wykazu refundacyjnego;
-   symbol P przypisany jest ordynacji za najniższą odpłatnością wynikającą z wykazu refundacyjnego;
-   odpłatność  oznaczona symbolem X lub 100% dotyczy ordynacji poza zakresem refundacji określonej w wykazie refundacyjnym.

Realizacja recept na leki o określonej trwałości

Stosowana jest zasada wydawania  wielkości takich opakowań, które przy zalecanej ordynacji wystarczą bez zbędnej rezerwy na czas ważności opakowania po otwarciu.
np.: Rp. Augmentin / 400 mg + 57 mg / 6 ml opakowanie 140 ml, DS. 2x5ml
Apteka wiedząc ,że lek ma przydatność do spożycia 7 dni od dnia przygotowania zawiesiny
wydaje 2 opakowania po 70 ml wystarczające na 2 x po 7 dni.

Wydawanie leków bezpłatnie dla pacjentów z uprawnieniami  oznaczonymi symbolem IB.

Pacjent uprawniony do uzyskania symbolu IB to:
-   inwalida wojenny;
-   żona inwalidy wojennego pozostająca na jego utrzymaniu;
-   wdowa po zmarłym inwalidzie wojennym;
-   osoby represjonowane
Zasady wydawania zamienników nierefundowanych opierają się na ogólnych zasadach substytucji określonych w ustawie refundacyjnej. Nie można bezpłatnie otrzymać droższego leku oryginalnego przy zapisanym na recepcie tańszym generycznym.
Weryfikacja terminu zmiany kategorii dostępności z Rp na OTC opieramy się na aktualnym Rejestrze produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terenie Polski oraz na terenie Unii Europejskiej w procedurze centralnej. Ta sprawa budzi zawsze wiele emocji bo jak lek był wydawany na receptę to był darmowy a jak zmienił status na OTC to pacjent uprawniony do  symbolu IB musi płacić 100%.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Minister zdrowia pieniędzy szuka w pustej kieszeni

30 września 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Lekarz o Powstaniu

1 sierpnia 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Zwiększyć składkę!

29 lipca 2024
Msolecka
29 lipca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Igrzyska zamiast chleba

13 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Szczepienia: chciałoby się wielkich rzeczy…

5 lutego 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Asystent lekarza

8 stycznia 2024