Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Pieczątkowa rzeczywistość

MedExpress Team

mec. Łukasz Sławatyniec

Opublikowano 25 lipca 2013 10:29

Pieczątkowa rzeczywistość - Obrazek nagłówka
Rozporządzenie w sprawie recept lekarskich pozwala na umieszczenie wielu wymaganych prawem informacji w formie pieczątki. Ważne jednak, żeby w takich ułatwieniach nie iść zbyt daleko.

Pieczątka zwykle kojarzy nam się biurokracją i utrudnieniami. Ile razy komuś urzędnik odmówił przyjęcia dokumentu z powodu braku odpowiedniej pieczątki. To jednak specyfika nie tylko polska, ale dość charakterystyczna cecha krajów dawnego bloku socjalistycznego.

Pieczątkami stoi też branża lekarska. Recepty bez pieczątki aptekarz nie przyjmie. Co jednak, jeśli na recepcie poza pieczątką z danymi osoby ją wystawiającej znajdziemy jeszcze jedno, albo kilka innych odbić.

Rozporządzenie w sprawie recept lekarskich nie zakazuje umieszczania części informacji na recepcie w formie pieczątki. Zgodnie z jego brzmieniem: „wystawienie recepty polega na czytelnym oraz trwałym naniesieniu na awersie recepty, w tym za pomocą wydruku, treści obejmującej dane określone w rozporządzeniu”. Na recepcie poza danymi dotyczącymi przepisanych produktów, można dodatkowo zamieścić adnotację „nie zamieniać” lub „NZ”.

Przez rynek farmaceutyczny od lat przetacza się dyskusja i spór o stosowanie pieczątek odbijających napis „nie zamieniać”. Nie da się ukryć, że powstaje w ten sposób na recepcie adnotacja, która blokuje aptekarzowi możliwość wymiany przepisanego specyfiku na inny. Nie da się też ukryć, że pieczątka z nazwą leku i dawkowaniem jest bardzo wygodna dla lekarza. Poniekąd jest też dobra dla aptekarza, bo w większości przypadków odbicie pieczątki będzie bardziej czytelne niż lekarski charakter pisma. Recepty z pieczątkami są bez dwóch zdań zgodne z prawem.

Jednakże zbyt daleko idące ułatwienie polegające na łączeniu w jednej pieczątce danych identyfikujących przepisany lek oraz zakazu zamiany, może jednak rodzić wątpliwości. Są to jednak bardziej uwagi natury etycznej niż prawnej.

 

Na kanwie tego tematu, można dyskutować również o przepisywaniu wyłącznie substancji czynnej na recepcie, a nie stosowaniu nazw handlowych. Tak się dzieje w Wielkiej Brytanii. Polski model refundacyjny nie jest jednak na takie rozwiązanie gotowe. Kolejna rewolucja nie wyszłaby nam zapewne na dobre.

Podobne artykuły

Zrzut ekranu 2024-06-21 o 10.00.20
28 czerwca 2024
logo_NIL_kolor-2023
28 czerwca 2024
Monosnap (3) Podcast_ Rzadko się o tym mówi - rozm
28 czerwca 2024
ThinkstockPhotos-518878059
28 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Przypadek pana Ziobry

23 maja 2024
Michal-Modro-3
22 marca 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

System szpitalny padł

17 kwietnia 2023