Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Krzysztof Bukiel

Podwyżka Szumowskiego dla lekarza pracującego w szpitalnym AOS - czy minister skłamał, czy przepisy są niezgodne z Kodeksem pracy?

MedExpress Team

Dr Krzysztof Bukiel

Opublikowano 12 września 2018 08:22

Podwyżka Szumowskiego dla lekarza pracującego w szpitalnym AOS - czy minister skłamał, czy przepisy są niezgodne z Kodeksem pracy? - Obrazek nagłówka
Tzw. ustawa Szumowskiego napisana jest takim językiem, że nawet najtęższe prawnicze głowy mają wątpliwości co do tego komu przysługuje podwyżka pensji zasadniczej do kwoty 6750 PLN.

Dodatkowego zamieszania narobiły kolejne interpretacje podawane przez ministra, zwłaszcza ta, której nie podpisał, chociaż opatrzył godłem RP i nagłówkiem: Minister Zdrowia.

Taką właśnie interpretację przedstawił minister Szumowski w dniu 1 sierpnia br. na spotkaniu z udziałem kilkudziesięciu przedstawicieli największych zawodowych organizacji lekarskich.

Minister stwierdził wówczas (i potwierdził to "na piśmie" w przedstawionej interpretacji - str. 3 pkt 8 zdanie pierwsze - tutaj do sprawdzenia) cyt: "Obecnie AOS szpitalne są włączone w ww regulacje". Czy takie stwierdzenie budzi jakiekolwiek wątpliwości? Nie ma tutaj żadnego rozróżnienia czy lekarz pracuje wyłącznie w AOS czy trochę w AOS a trochę na oddziale (z oddziałowymi pacjentami).

Później jednak - być może pod wpływem informacji o dużej liczbie lekarzy, którzy chcą skorzystać z podwyżek interpretacja powyższa uległa "modyfikacji".

Na pytanie dwunaste (z całej serii pytań) zadane przez OIL w Warszawie Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało tak: (podpisał: podsekretarz stanu Maciej Miłkowski)

  1. Czy o zwiększone wynagrodzenie zasadnicze może ubiegać się lekarz specjalista pracujący w przyszpitalnej poradni AOS? Wg. interpretacji Ministra Zdrowia lekarz ten może otrzymywać zwiększone do 6750 zł wynagrodzenie. Czy jest to wykładnia prawa?

Ad.12

(...) Lekarz specjalista u świadczeniodawcy, któremu składa zobowiązanie musi jednocześnie uczestniczyć w udzielaniu świadczeń wykonywanych w warunkach całodobowych lub całodziennych (tj. udziela ich pacjentom leczonym w tych warunkach).

pełna odpowiedź na wszystkie pytania OIL w Warszawie - tutaj

Podobną ale nieco "uszczegółowioną" odpowiedź na to samo pytanie uzyskał dyrektor jednego ze szpitali w Krakowie - odpowiedź podpisał dyrektor departamentu dialogu społecznego Jakub Bydłoń - kopia odpowiedzi - tutaj

część podobna odpowiedzi brzmi tak:

(...) podwyższenie wynagrodzenia, o którym mowa w art. 4 ust. 3 pkt. 1 ustawy, (...) nie przysługuje[lekarzowi, zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę w szpitalu] udzielającemu świadczeń WYŁĄCZNIE w warunkach ambulatoryjnych

uszczegółowienie dotyczy tego - jaką część świadczeń lekarz zatrudniony w AOS szpitalnym powinien udzielać pacjentom szpitalnym aby przysługiwała mu podwyżka do 6750

odpowiedź brzmi tak:

Lekarz zatrudniony w ramach jednego stosunku pracy w podmiocie leczniczym (...) który w ramach jednego etatu udziela ZARÓWNO świadczeń w warunkach całodobowych i całodziennych, jak i świadczeń ambulatoryjnych powinien mieć podwyższone należne mu wynagrodzenie zasadnicze za jeden pełny etat do kwoty 6750. Ustawodawca (...) nie przewidział bowiem mechanizmu proporcjonalnego obniżania kwoty do której podwyższane ma być wynagrodzenie zasadnicze lekarza spełniającego warunki określone w art. 4 ust. 3 w zależności od tego w jakiej części etatu lekarz ten udział świadczeń w warunkach całodziennych i całodobowych, a w jakiej w warunkach ambulatoryjnych.

Z ostatnich dwóch odpowiedzi (wiceministra Miłkowskiego i dyrektora Bydłonia) wynika wniosek, że

- wystarczy, aby lekarz zatrudniony w szpitalnym AOS przyjął (skonsultował) w ciągu miesiąca JEDNEGO PACJENTA SZPITALNEGO - aby takiemu lekarzowi przysługiwała pensja zasadnicza w wysokości 6750 PLN.

W takiej sytuacji pojawia się ZASADNICZE PYTANIE PRAWNE: czy przepis prawa, który różnicuje wysokość wynagrodzenia lekarzy (mających te same kwalifikacje i wykonujących tę samą pracę) - w zależności od tego czy jednym z pacjentów przyjętych w ciągu miesiąca przez lekarza jest pacjent szpitalny - nie łamie kodeksu pracy, a zatem czy nie jest niekonstytucyjny?

wyjątek z kodeksu pracy:

Art. 183c. [Prawo do jednakowego wynagrodzenia]

§ 1. Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.
§ 2. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna.
§ 3. Pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Metformina: rewolucyjny lek w walce z rakiem skóry?

17 grudnia 2024
Msolecka
Felieton

Co zadowoli marszałka?

7 października 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Zmęczenie, które nie znika: Jak wygrać z Long COVID i CFS?

26 września 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Szczepienia: chciałoby się wielkich rzeczy…

5 lutego 2024
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Farmakolog dla pacjentów: TRZUSTKA

6 listopada 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Incydent studencki

30 października 2023